Blog
Poprzeczny ustrój nośny hal
W artykule znajdziesz:
Poprzeczny ustrój nośny hal
Przy takim schemacie powstaje wielonawowy układ hali obsługowej, w której część rewizyjna jest usytuowana w osobnej nawie, przy czym kanały (2-3 w układzie równoległym) pozwalają na przegląd bądź całej jednostki trój członowej, bądź kilku naraz elektrowozów; część naprawcza, położona w sąsiedniej nawie, jest wyposażona w jeden kanał o pełnej długości jednostki trójczłonowej oraz 2 kanały krótsze, przeznaczone dla remontu elektrowozów (program uprawnienia budowlane na komputer). Dalsze nawy hali służą jako pomieszczenia warsztatowe i usługowo-zaopatrzeniowe. Przekroje uniwersalnej hali elektrowozowni.
Pod względem konstrukcyjnym hale elektrowozowni stanowią jednokondygnacjowe wielonawowe (minimum 2) sztywne układy ramowe żelbętowe składające się ze słupów, zamocowanych w łączących je ławach żelbetowych oraz z rygli pośrednich i górnych. Ławy fundamentowe pracują jako belki kotwiące, niosące równocześnie ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poprzeczny ustrój nośny hal stanowią dźwigary struno- lub kablobetonowe prefabrykowane, połączone przegubowo ze słupami, na których mogą wspierać się również i belki podsuwnicowe. Pokrycie hal stanowią przeważnie płyty żebrowe żelbetowe z elementów prefabrykowanych (np. panwiowe), w których umieszcza się konstrukcje świetlików z kształtowników metalowych lub z prefabrykowanych kształtek strunobetonowych.
Wszystkie elementy konstrukcji pomocniczych i wyposażenia hal, jak płyty gzymsów, nadproża, okna i słupki ścian rozdzielczych są prefabrykatami typowymi, wykonywanymi wg katalogów elementów betonowych, żelbetowych, strunobetonowych i kablobetonowych opracowanych przez Biuro Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego.
Przy projektowaniu kanałów rewizyjnych przyjmuje się, że na odcinku 3 m długości kanału mieszczą się 2 osie elektrowozu po 22 T (uprawnienia budowlane).
Przy określaniu wymiarów fundamentów słupów i ław sąsiednich konstrukcji nośnych uwzględnia się również wpływ urządzeń wyposażeniowych, podnośników, stosowanych przy rewizji i wymianach zestawów kołowych, oraz kozłów oporowych na belkach podsuwnicowych i końcach torów na kanałach rewizyjnych, liczonych na energię kinetyczną niszczoną na zderzakach i wywołującą dodatkowe siły poziome (program egzamin ustny).
Ustroje statyczne hal
Ostatnio budowane motowozownie wykonywane są w większości przypadków o konstrukcji żelbetowej z szerokim zastosowaniem prefabrykacji. Z uwagi na zagospodarowanie przestrzeni roboczej wydziela się ze względów technologicznych następujące części motowozowni: przeglądową, obsługową (mycie, zaopatrzenie), warsztatowo-naprawczą oraz usługową (opinie o programie).
Konieczność takiego podziału wpływa na rozwiązania konstrukcyjne zespołów budynków motowozowni; tworzą je niezależne (zdylatowane) ustroje statyczne hal, składające się z zamocowanych w kielichowych stopach fundamentowych słupów prefabrykowanych, głowice których połączone są przegubowo-sprężyście ze sztywnymi rozporami dźwigarów dachowych. Moduł rozstawu slupów podporowych wynosi 6 m niezależnie od konstrukcji słupów (segregator aktów prawnych).
Długość hal wynosi w związku z tym 60, 66 i 72 m w zależności od liczby obsługiwanych jednostek, przewidzianej w procesie technologicznym. Szerokość hal wynika z przewidywanego wyposażenia i wynosi: w części przeglądowej 15 (18), 21 lub 24 m, warsztatowo-naprawczej 18, 21 lub 24 m i obsługowej 15 m (w przypadku rozwiązania o konstrukcji słupowo-rozporowej) oraz 7,5 do 10 m (w przypadku stosowania konstrukcji wspornikowej opartej na ścianie murowej); część usługowa zazwyczaj jest połączona z częścią administracyjną, w związku z czym wykonuje się ją jako konstrukcję szkieletową
lub mieszaną wielokondygnacjową, oddzieloną dylatacją od pozostałych hal (promocja 3 w 1)..
Wysokość hal zależy od wyposażenia; hale bez suwnic posiadają minimalną wysokość 4,80 m, z suwnicami 11-^12,60 m (w zależności od typu suwnicy), przy czym minimalne wzniesienie suwnicy nad główką szyny wynosi 7,20 m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32