Blog
Pora deszczowa
W artykule znajdziesz:
Dużym zróżnicowaniem cechuje się klimat, na który zasadniczy wpływ ma położenie kraju w strolie podzwrotnikowej, bliskość rozległych obszarów morskich (z modyfikującym wpływem zimnego Prąciu Kalifornijskiego) oraz pionowe ukształtowanie terenu. Na obszarach leżących na pn. od Zwrotnika Raka panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny: suchy (półpustyń i stepów) na Wyżynie Meksykańskiej oraz w pn. części Sierra Mądre Wschodnia i skrajnie suchy (pustyń) na Półwyspie Kalifornijskim i w Sierra Mądre Zachodniej. Poza obszarami górskimi średnie roczne sumy opadów nie przekraczają tu 500 mm, przy czym zmniejszają się znacznie w kierunku pn. i pn.-zach. (poniżej 100 mm rocznie na pustyni Altar) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pora deszczowa, podobnie jak na większość i obszaru kraju, przypada na półrocze letnie i tylko w pn.-zach. części Kalifornii opady przeważają w okresie zimowym. Na pd. od zwrotnika spotyka się różne odmiany klimatów okołorównikowych: podrównikowy wilgotny (Kordyliera Wulkaniczna, (ukatan i pd. część Sierra Mądre Wschodniej), podrównikowy suchy z krótkim okresem letnich opadów (pd. część Sierra Mądre Zachodniej i Sierra Mądre Południowej) oraz równikowy wybitnie wilgotny (Chiapas) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na obszarach górskich warunki klimatyczne zależą jednak gł. od wysokości, dlatego wyróżnia się tu cztery piętra klimatyczne: I) gorące do 900 m n.p.m., gdzie średnie roczne temp. wahają się w przedziale 21-27°C (gorące lata i łagodne zimy bez przymrozków), 2) umiarkowane do wys. I 600- -1800 m n.p.m., z temp. średniorocznymi 18- -21 °C, 3) chłodne do wys. 4000-4500 m n.p.m., gdzie temp. średnie nie przekraczają I8°C, 4) mroźne obejmujące najwyższe szczyty gór. Opady na omawianym obszarze przekraczają 500 mm rocznie (na wyżynie Chiapas osiągają 2500 mm rocznie). W większości są to deszcze typu zenitalnego, choć od sierpnia do października dominują (leszcze cyklonalne (uprawnienia budowlane).
Pokrywa glebowa
Zróżnicowanie wysokościowe i klimatyczne warunkuje rozwój sieci rzecznej, na którą składają się stosunkowo liczne, ale krótkie i bystre rzeki w górach oraz znacznie rzadsze, często okresowe i zanikające cieki Wyżyny Meksykańskiej. Niemal połowa terytorium należy do zlewiska Oceanu Spokojnego (ok. 48%), dalsze .37% stanowi zlewisko Oceanu Atlantyckiego, a ok. 15% to obszary bezodpływowe. Ok. 60% odpływu rocznego przypada na siedem gl. rzek: Usumacintę, Grijalvę, Papaloapan, Coatzacoalcos, Panuco, Balsas i Rio Grande de Santiago (Lerma). Powierzc linia ich dorzeczy obejmuje zaledwie 27% obszaru kraju (program egzamin ustny).
Do gl. rzek zaliczyć należy jeszcze: Rio Bravo del Norte (Rio Grande) oraz Kolorado, Yaqui, Fuerte i Conchas. Wszystkie one charakteryzują się nieregularnym reżimem deszczowym, a często także występowaniem progów skalnych i wodospadów, co ogranicza żeglugę do odcinków ujściowych. Stosunkowo duże są natomiast możliwości ich wykorzystania energetycznego i irygacyjnego (opinie o programie). Stąd też poza kilkoma dużymi jeziorami naturalnymi, z których największymi są: tektoniczne jezioro Chapala (1109 km-‘), jeziora stanowiące zlewnie obszarów bezodpływowych oraz jeziora przybrzeżne, na obszarze Meksyku znajdują się liczne zbiorniki sztuczne (największe: La Angostura i Nezahualcóyotl na Crijalvie, Cl Infiernillo na Balsas, Amistad i Falcon na Rio Bravo del Norte). Duże znaczenie hydrologiczne mają także wody podziemne wykorzystywane powszechnie do nawadniania oraz źródła geotermalne w energetyce (segregator aktów prawnych).
Meksyk cechuje duże zróżnicowanie pokrywy glebowej. W obszarach górskich tworzą ją ubogie inicjalne gleby skaliste i luźne (litosole i regosole) oraz płytkie, ale żyzne gleby wulkaniczne (andosole). Na Wyżynie Meksykańskiej i w zapadlisku Balsas dominują ciężkie wertisole, cechujące się powstawaniem głębokich spękań w okresach suchych, ale na pn. tego obszaru spotyka się pustynne aridosole (szaroziemy i sołońce), a na pd. gleby laterytowe (czerwonoziemy i żółtoziemy). Do urodzajnych zaliczyć można czarne i czerwonoziemne rędziny występujące powszechnie na obszarach wapiennyc h (Jukatan) oraz marsze i mady powstałe na aluwiach morskich i rzecznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32