Blog

26.08.2022

Pora deszczowa

W artykule znajdziesz:

Pora deszczowa

Dużym zróżnicowaniem cechuje się klimat, na który zasadniczy wpływ ma położenie kraju w strolie podzwrotnikowej, bliskość rozległych obszarów morskich (z modyfikującym wpływem zimnego Prąciu Kalifornijskiego) oraz pionowe ukształtowanie terenu. Na obszarach leżących na pn. od Zwrotnika Raka panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny: suchy (półpustyń i stepów) na Wyżynie Meksykańskiej oraz w pn. części Sierra Mądre Wschodnia i skrajnie suchy (pustyń) na Półwyspie Kalifornijskim i w Sierra Mądre Zachodniej. Poza obszarami górskimi średnie roczne sumy opadów nie przekraczają tu 500 mm, przy czym zmniejszają się znacznie w kierunku pn. i pn.-zach. (poniżej 100 mm rocznie na pustyni Altar) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pora deszczowa, podobnie jak na większość i obszaru kraju, przypada na półrocze letnie i tylko w pn.-zach. części Kalifornii opady przeważają w okresie zimowym. Na pd. od zwrotnika spotyka się różne odmiany klimatów okołorównikowych: podrównikowy wilgotny (Kordyliera Wulkaniczna, (ukatan i pd. część Sierra Mądre Wschodniej), podrównikowy suchy z krótkim okresem letnich opadów (pd. część Sierra Mądre Zachodniej i Sierra Mądre Południowej) oraz równikowy wybitnie wilgotny (Chiapas) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na obszarach górskich warunki klimatyczne zależą jednak gł. od wysokości, dlatego wyróżnia się tu cztery piętra klimatyczne: I) gorące do 900 m n.p.m., gdzie średnie roczne temp. wahają się w przedziale 21-27°C (gorące lata i łagodne zimy bez przymrozków), 2) umiarkowane do wys. I 600- -1800 m n.p.m., z temp. średniorocznymi 18- -21 °C, 3) chłodne do wys. 4000-4500 m n.p.m., gdzie temp. średnie nie przekraczają I8°C, 4) mroźne obejmujące najwyższe szczyty gór. Opady na omawianym obszarze przekraczają 500 mm rocznie (na wyżynie Chiapas osiągają 2500 mm rocznie). W większości są to deszcze typu zenitalnego, choć od sierpnia do października dominują (leszcze cyklonalne (uprawnienia budowlane).

Pokrywa glebowa

Zróżnicowanie wysokościowe i klimatyczne warunkuje rozwój sieci rzecznej, na którą składają się stosunkowo liczne, ale krótkie i bystre rzeki w górach oraz znacznie rzadsze, często okresowe i zanikające cieki Wyżyny Meksykańskiej. Niemal połowa terytorium należy do zlewiska Oceanu Spokojnego (ok. 48%), dalsze .37% stanowi zlewisko Oceanu Atlantyckiego, a ok. 15% to obszary bezodpływowe. Ok. 60% odpływu rocznego przypada na siedem gl. rzek: Usumacintę, Grijalvę, Papaloapan, Coatzacoalcos, Panuco, Balsas i Rio Grande de Santiago (Lerma). Powierzc linia ich dorzeczy obejmuje zaledwie 27% obszaru kraju (program egzamin ustny).

Do gl. rzek zaliczyć należy jeszcze: Rio Bravo del Norte (Rio Grande) oraz Kolorado, Yaqui, Fuerte i Conchas. Wszystkie one charakteryzują się nieregularnym reżimem deszczowym, a często także występowaniem progów skalnych i wodospadów, co ogranicza żeglugę do odcinków ujściowych. Stosunkowo duże są natomiast możliwości ich wykorzystania energetycznego i irygacyjnego (opinie o programie). Stąd też poza kilkoma dużymi jeziorami naturalnymi, z których największymi są: tektoniczne jezioro Chapala (1109 km-‘), jeziora stanowiące zlewnie obszarów bezodpływowych oraz jeziora przybrzeżne, na obszarze Meksyku znajdują się liczne zbiorniki sztuczne (największe: La Angostura i Nezahualcóyotl na Crijalvie, Cl Infiernillo na Balsas, Amistad i Falcon na Rio Bravo del Norte). Duże znaczenie hydrologiczne mają także wody podziemne wykorzystywane powszechnie do nawadniania oraz źródła geotermalne w energetyce (segregator aktów prawnych).

Meksyk cechuje duże zróżnicowanie pokrywy glebowej. W obszarach górskich tworzą ją ubogie inicjalne gleby skaliste i luźne (litosole i regosole) oraz płytkie, ale żyzne gleby wulkaniczne (andosole). Na Wyżynie Meksykańskiej i w zapadlisku Balsas dominują ciężkie wertisole, cechujące się powstawaniem głębokich spękań w okresach suchych, ale na pn. tego obszaru spotyka się pustynne aridosole (szaroziemy i sołońce), a na pd. gleby laterytowe (czerwonoziemy i żółtoziemy). Do urodzajnych zaliczyć można czarne i czerwonoziemne rędziny występujące powszechnie na obszarach wapiennyc h (Jukatan) oraz marsze i mady powstałe na aluwiach morskich i rzecznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami