Blog
Porfiry granitowe
W artykule znajdziesz:
Porfiry, porfiry granitowe i kwarcowe są dość często spotykane wśród okazów skał narzutowych; stanowią jednak materiał mniej wartościowy, wykazują bowiem najczęściej silne zwietrzenie; dotyczy to zwłaszcza porfirów granitowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W stanie świeżym wykazują one dobre własności fizyczne i mechaniczne, które średnio można ustalić na podstawie wyników badań wielu okazów. Nasiąkliwość porfirów, porfirów granitowych i kwarcowych waha się w granicach od 0,3-h0,4%; wytrzymałość na ściskanie wynosi 1800-M900 kG/cm2; ścieralność na tarczy Dorry’ego 0,2 do 0,3 cm; ciężar objętościowy 2,6-2,7%; ciężar właściwy 2,65-2,75% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Piaskowce, piaskowce kwarcytowe i kwarcyty występują również dość często w materiałach narzutowych. Stanowią one materiał różnolodny, zależnie od rodzaju lepiszcza spajającego ziarna kwarcu. W stanie świeżym wykazują na ogół dobre cechy mechaniczne i fizyczne. Spośród składników rzadziej występujących najważniejsze są pegmatyty mniej lub bardziej gruboziarniste; z tego leż względu stanowią one materiał gorszy. Ich własności średnie na podstawie zestawienia wyników badań są następujące ścieralność na tarczy Dorry’ego średnio 0,25 cm; wytrzymałość na ściskanie średnio 1500 kG/cm2; nasiąkliwość 0,25 - 0,45%; ciężar objętościowy średnio 2,60; ciężar właściwy średnio 2,65. Należy podać średnie własności skał wybuchowych pochodzenia krajowego (uprawnienia budowlane).
Próba ścieralności na tarczy powoduje dużo nieporozumień ze wzglądu na stosowanie różnych metod badań. W „Wynikach badań laboratoryjnych materiałów kamiennych", skąd autor zaczerpnął materiał liczbowy i którym się głównie posługuje przy ocenie własności, część wyników ścieralności dotyczy tarczy według Dorry’ego (wydawnictwo z roku 1929 i 1923), reszta dotyczy tarczy Bohmego (uzupełnienie z roku 1936) (program egzamin ustny).
Materiały brukowe
W celu osiągnięcia współczynników, umożliwiających przeliczenie i porównanie oznaczeń ścieralności wykonanych obu metodami, autor przeprowadził badania, które wykazały, że przeciętnie można ustalić następującą zależność. Ścieralność w centymetrach na tarczy Dorry’ego = 2,50 - 3,00 X ścieralność w centymetrach na tarczy Bohme’go (opinie o programie).
W celu więc uproszczenia i porównania ścieralności materiałów kamiennych z podanymi poprzednio narzutowcami będziemy przytaczać ścieralność według Dorry’ego. Dwie odmiany granitu tatrzańskiego: szara dwumikowa i różowa muskowitowa nadają się do celów budownictwa drogowego. Granity te nie są eksploatowane, ponieważ obszar zalegania złóż granitu tatrzańskiego leży na terenie Parku Narodowego Tatr. Z porfirów krakowskich zasługują na uwagję dwie odmiany nadające się do celów drogowych: odmiana różowa i zielonawoszara (segregator aktów prawnych).
Jakość tych materiałów i ich wartość dla drogownictwa jest bezsprzecznie większa niż porfiró w i melafirów krakowskich. Materiały te nie budzą zastrzeżeń co do swej przydatności w stanie świeżym jako kruszywo do budowy nawierzchni bitumicznych. Wykonane przez autora badania współczynnika emulgacji grysów granulowanych z tych materiałów wykazu ją wartość poniżej 0,38. Należy przypuszczać, że ich znaczenie i zastosowanie do robót drogowych będzie wzrastało w miarę rozwoju produkcji kamieniołomów dolnośląskich. Spośród porfirów dolnośląskich na uwagę zasługują odmiany felzytowe z drobnoziarnistej zbitej masy.
Ważną cechą porfirów dolnośląskich jest dobra łupliwość, umożliwiająca produkcję nawet kostki średniej i mozaikowej. Właściwe zastosowanie będzie rozwijało się niewątpliwie w kierunku kruszywa zwykłego i granulowanego. Ze względu na brak wystarczającej ilości wyników badań nie przytaczamy średnich własności. Własności porfirów i melafirów ustępują nieco własnościom mechanicznym i fizycznym bazaltów dolnośląskich (promocja 3 w 1).
Podobnie jak granity do produkcji materiałów brukowych i krawężników, tak bazalty dolnośląskie są zasadniczym i wartościowym materiałem do produkcji kruszywa, szczególnie granulowanego. Większość bazaltów dolnośląskich należy do odmiany plagioklazowej, rzadziej występują odmiany nefelinowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32