Blog

Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 2
16.07.2021

Posadowienia budynku

W artykule znajdziesz:

Posadowienia budynku

Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 3
Posadowienia budynku

W tym celu (podobnie jak w wyżej opisanym pierwszym przykładzie) posadzkę należy układać dopiero po wykonaniu budynku w stanie surowym, kiedy jego osiadanie można praktycznie uważać za zakończone. Dlatego omawiane rozwiązanie może być stosowane jedynie w przypadku posadowienia budynku na piaskach lub innych rodzajach gruntu, w których proces osiadania następuje szybko po obciążeniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Roboty będą przebiegać w takiej samej kolejności, jak podano w pierwszym przykładzie, z tą jedynie różnicą, że w ścianie podziemi należy zostawić bruzdę, w której następnie znajdzie oparcie płyta posadzkowa przy przekazywaniu obciążenia wskutek wyporu wody na ściany.

Ze ściany lub ławy fundamentowej można wypuścić pręty zbrojenia płyty posadzkowej, pracujące na moment utwierdzenia płyty posadzkowej w murze. Płytę należy obliczać jak płytę swobodnie podpartą lub częściowo utwierdzoną w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych budynku, obciążoną z dołu do góry na skutek wyporu wody zmniejszonego ciężar tej płyty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niektórzy autorzy w przypadkach wątpliwych, gdy istnieje możliwość dalszego osiadania budynku po wykonaniu płyty posadzkowej, zalecają obliczać ją przy założeniu, że będzie ona przekazywać ciśnienie jednostkowe na grunt równe 0,5-M),8 ciśnienia, jakie byłoby przekazywane wówczas, gdyby całe obciążenie budynku rozkładało się na powierzchnię ław fundamentowych i płyty posadzkowej (uprawnienia budowlane).
Ponieważ wzajemne ruchy pionowe budynku i posadzki są w omawianym rozwiązaniu niemożliwe, nie stosuje się więc między ścianami płytą posadzkową szczeliny dylatacyjnej.

Zarówno w przykładzie pierwszym, jak i w drugim poziom wody gruntowej należy utrzymywać obniżony (najlepiej za pomocą studni rurowych lub filtrów igielnych) do poziomu co najmniej spodu ław fudamentowych przez cały czas trwania robót, aż do chwili osiągnięcia przez beton płyty posadzki wymaganej wytrzymałości (program egzamin ustny).

Izolacja budowli podziemnych

Nie można też dopuścić do podniesienia się poziomu wody gruntowej, zanim ciężar wykonanej części budynku nie zrównoważy wyporu wody. W przeciwnym razie może nastąpić wypłynięcie budynku, co równoznaczne jest z jego zniszczeniem (opinie o programie). Przy projektowaniu izolacji należy sprawdzić, czy w ogóle ciężar budynku (bez obciążeń użytkowych) jest dostateczny dla zrównoważenia wyporu wody.
Izolację budowli podziemnych przed wodą naporową wykonuje się jako izolację ciężką.

Izolację tunelu dla pieszych pod Szprewą w Berlinie. W skład izolacji ciężkiej asfaltowej wchodzą cztery wkładki z papy. Izolacja otacza budowlę ze wszystkich stron, tj. fundament, ściany i strop. Warstwa ochronna o grubości 15 cm wykonana jest z żelbetu (segregator aktów prawnych).
Podobną izolację zastosowano w tunelu kolei podziemnej w Berlinie, przy czym roboty były wykonywane w obrębie ścian szczelnych lub rozparcia ścian wykopu z bali drewnianych, opartych na pionowo wbitych dźwigarach dwuteowych. Odwodnienie wykopu wykonano za pomocą studni rurowych układa się na dnie i ścianach pomocniczych.

Ściany pomocnicze zwykle są wykonane w postaci ścianki murowanej, która równocześnie jest ścianką ochronną. Przed ułożeniem izolacji płyty przykrywającej należy, w przypadku gdy płyta jest wykonana z elementów prefabrykowanych, wykonać gładź cementową wyrównującą. Na izolacji układa się warstwę ochronną, która nie powinna opierać się na ściankach ochronnych pionowych.
W przypadku gdy grunt jest suchy i nie istnieje możliwość powstawania wody zaskórnej, można wykonać izolację ciężką jedynie na płycie górnej, pod warunkiem, że będzie ona zachodzić w dół na ściany pionowe na ok. 20 cm. Izolację pionową ścian można wykonać jako izolację lekką, powlekając ściany masą powłokową asfaltową (promocja 3 w 1).

Jeżeli w kanale podczas użytkowania będzie panować temperatura, która po uwzględnieniu przenikania ciepła przez ściany mogłaby spowodować nadmierne podgrzanie izolacji, to ściany wewnętrzne kanału należy wyłożyć izolacją ciepłochronną, np. z płyt z lekkiego betonu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 8 Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 9 Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 10
Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 11
Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 12 Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 13 Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 14
Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozszerzenie samej ulicy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami