Blog

Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 2
30.05.2018

Posadowienie budynków

W artykule znajdziesz:

Posadowienie budynków


Grunt budowlany to po prostu podłoże, na którym posadowiony jest dom. Do posadowienia budynku najlepiej nadają się grunty mineralne rodzime, które ze względu na właściwości dzieli się na niespoiste i spoiste.

 

Grunt może być naturalny (inaczej rodzimy), powstały w wyniku procesów geologicznych – np. skała, grunt mineralny lub organiczny – oraz grunt nasypowy utworzony w wyniku działalności człowieka. Grunty niespoiste czyli sypkie, to żwiry (w projektach i na mapach oznaczane symbolem Ż), pospółki (Po), piaski grubo, średnio- i drobnoziarniste oraz piaski pylaste. Taki podział ze względu na wielkość uziarnienia ma sens, ponieważ najczęściej im grubsza frakcja, tym większa nośność (wytrzymałość) gruntu. Drugą istotną dla projektanta cechą gruntów jest tzw. Stopień zagęszczenia im wyższa jego wartość, tym grunt lepiej nadaje się do celów budowlanych, bo mniej jest pustych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi ziarnami. Trzecim ważnym parametrem gruntów niespoistych jest stopień wilgotności – określa stosunek objętości wody w gruncie do objętości porów.

 

Do fundamentowania najlepsze są grunty wilgotne. To dość oczywiste, bo chyba każdy stawiał babki lub zamki z piasku i wie, że dopóki piasek (czyli grunt) był mokry, to te budowle zachowywały swój kształt, a gdy wysechł, zostały zniszczone przez wiatr. Natomiast grunty nawodnione nie są korzystne, ponieważ mają małą nośność skrajnym przypadkiem jest tzw. kurzawka, a w przypadku zamarznięcia wody mogą zwiększać swoją objętość. Głównie wykonywane z odpowiednio dobranych piasków i żwirów układanych warstwami oraz zagęszczanych mechanicznie. Z drugiej jednak strony mogą to być grunty (nasypy) niekontrolowane przede wszystkim z gruntów spoistych lub organicznych, które w ogóle mogą nie nadawać się do posadowienia jakichkolwiek budowli. To jakiego gruntu budowlanego będziemy używać ma więc ogromne znaczenie dla trwałości budynki i co się z tym wiąże do przejścia późniejszych kontroli. Nie warto na tym oszczędzać, ponieważ te oszczędności wcześniej czy później nie wyjdą nam na dobre.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 7 Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 8 Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 9
Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 10
Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 11 Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 12 Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 13
Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Efektywność nagrzewania betonu zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami