Blog
Posadzki drewniane
W artykule znajdziesz:
Posadzki drewniane można zabezpieczać woskiem, który nanoszony jest na powierzchnię tak samo jak olej. Wosk jednak w przeciw ieństwie do olejów zamyka pory drewna. Optymalnym rozwiązaniem, zalecanym przez fachowców, jest nałożenie na powierzchnię drewna oleju na gorąco - jako pierwszej warstwy, a następnie również na gorąco wosku lub olejowosku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Górna warstwa panelu 1 - nawierzchniowa, ochronna, jest przeźroczysta, odporna na zużycie i zarysowania. Warstwa dekoracyjna 2 impregnowana żywicą w wielu wzorach - drewno, korek, marmur itd. Warstwa 3 to odporna na wilgoć płyta twarda HDF, drewnopochodna, lub coraz rzadziej stosowana MDF - stanowi rdzeń panelu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dolna warstwa 4. wykonana z tworzywa sztucznego lub papieru usztywnionego melaminą, zapewnia stabilność kształtu każdego panelu (panel nie wygina się w łódki). Optymalne warunki do układania paneli to temperatura wewnątrz pomieszczenia około 18°C i wilgotność powietrza 55-60%.
Panele powinny aklimatyzować się w pomieszczeniu, w którym będą układane, przez 48 godzin przed ułożeniem. Układanie należy rozpocząć od przygotowania podłoża (uprawnienia budowlane).
Na istniejącej podłodze drewnianej można układać panele po usunięciu starych wykładzin dywanowych. Można je także układać bezpośrednio na istniejącej wykładzinie PCV, linoleum. Aby wyrównać ewentualne nierówności w podłożu, można skorzystać z pianki polietylenow ej grubości 3 mm, która jest odporna na w ilgoć, stanow i izolację dźwiękową (program egzamin ustny).
Dla świeżej posadzki betonowej poziom wilgotności nie może przekraczać 2%. Pod piankę należy użyć folii paroizolacyjnej grubości 0,2 mm. Jeżeli nie jest ona w jednym kawałku, trzeba stosować 20 cm zakładki przy łączeniu arkuszy. Na ściany należy wyłożyć 10- -15 cm folii, której nadmiar obcina się po ułożeniu paneli na całej powierzchni. Ponieważ drewno jest podstawowym składnikiem paneli, podłoga z nich wykonana powinna mieć możliwość rozszerzania się we wszystkich kierunkach. Przyjmuje się 2 mm na jeden metr podłogi. Przy ścianach zatem należy pozostawić szczelinę dylatacyjną 8-10 mm, w pomieszczeniach dłuższych niż 10 m podłoga powinna być dylatowana dodatkowo (opinie o programie).
Łączenie na klej
Gdy podłoże jest już zabezpieczone przeciwwilgociowa i wy- głuszone. można układać panele dwoma sposobami:
- łączenie na klej,
- łączenie na zatrzask.
Łączenie na klej - pierwsze dwa rzędy należy położyć bez przyklejania. Pierwszy rząd układa się od lewej strony do prawej i od okna w kierunku drzwi. Powinien być rozpoczęty całym panelem. Przy zakończeniu rzędu ostatni panel należy przyciąć. Odciętego kawałka można użyć do rozpoczęcia następnego rzędu.
Po sprawdzeniu, że wszystko jest dobrze odmierzone i że pierwsze dwa rzędy będą leżały równo, można przystąpić do klejenia (segregator aktów prawnych). W tym celu należy wypełnić klejem cały rowek panelu (z czoła i z boku). Za pomocą klocka drewnianego dobija się panele najpierw wzdłuż, a potem w poprzek rzędów. Należy dokładnie sprawdzać, czy nie powstały szczeliny na łączeniach paneli, zauważone niedociągnięcia należy usuwać od razu (klej schnie około 15 minut). Nadmiar kleju wyciśnięty z połączeń należy usuwać przy pomocy mokrej szmatki. Każdy następny rząd rozpoczynamy i kończymy bloczkiem dystansowym.
Przy układaniu ostatniego rzędu dociągamy go do poprzednich przy pomocy odpowiednio wygiętego metalowego płaskownika, zapewniając odpowiednią szczelinę dylatacyjną od ściany. Kliny dystansowe powinny być układane tak. aby dociśnięte złącza nie rozchodziły się.
W panelu, przez który będą przechodzić rury (np. co) należy wyciąć otwory o średnicy równej średnicy rurki plus 15 mm szczeliny dylatacyjnej. Następnie należy przeciąć go, nałożyć klej na przecięte krawędzie i ułożyć panel wokół rur, nic zapominając o odpowiednim dociśnięciu (promocja 3 w 1).
Podłoga powinna schnąć około 3 godzin, w tym czasie nie należy po niej chodzić. Elementów podłogi nie należy dobijać przy pomocy młotka lub innych tego typu narzędzi. Nie wolno także poziomo wsuwać jednego panelu w drugi, gdyż grozi to uszkodzeniem połączenia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32