Blog

17.08.2021

Posadzki z namiastki linoleum

W artykule znajdziesz:

Posadzki z namiastki linoleum

Posadzki z namiastki linoleum

Dla dobrego wykonania posadzki z linoleum konieczne jest rozwinięcie zwojów na podłodze na 3-4 dni przed ułożeniem. Przez ten czas linoleum wyprostowuje się, obsycha i zmienia swe wymiary. Najlepszym sposobem przymocowania linoleum do ścian jest zaciśnięcie go dodatkową listewką. Spoiny między pasami linoleum powinny być zaszpachlowane barwionym lepikiem. Pasy należy rozkładać odpowiednio do kierunku ruchu (wzdłuż ruchu) (program uprawnienia budowlane na komputer).
W USA szeroko stosowana jest posadzka z namiastki linoleum. Jest to tekturą wojłokowa nasycona bitumem i powleczona farbą olejną. Posadzka taka jest 3-4 razy tańsza od linoleum. Wadę jej stanowi stosunkowo nie wielka trwałość: przy dobrym wykonaniu i konserwacji - nie większa niż 4-5 lat (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Układanie namiastki linoleum jest niezwykle proste. Materiał ten układa się na podłożu (drewnianym, cementowym lub gipsowym) bez naklejania lub przybijania gwoździami. Po kilku dniach przylega on mocno do podłogi. Posadzka ta może być zalecana dla budynków tymczasowych.
Posadzki z gumy. Od około 30 - 40 lat stosuje się gumę do podłóg na statkach pasażerskich. W budownictwie zaczęto używać gumę do układania posadzek dopiero w ostatnich 10 latach w USA i Europie Zachodniej. Posadzki z gumy są ciepłe, słabo kumulują ciepło, doskonale tłumią dźwięki, są mało ścieralne, mają gładką i nie śliską powierzchnię, są higieniczne, dają się łatwo czyścić, są bardzo „przyjemne w chodzeniu i wreszcie stanowią dobrą izolację elektryczną.

Posadzki z gumy są stosowane w gmachach publicznych, laboratoriach, szpitalach, sanatoriach i w domach mieszkalnych (uprawnienia budowlane).
Do posadzek używane są specjalne gatunki gumy. W pomieszczeniach znajdujących się wewnątrz budynków, podłogi pokrywa się pasami gumy szerokości 1-^2 m, długości do 20 m i grubości 3-^5 mm. 1 m2 posadzki gumowej o grubości 5 mm waży 9 H-10 kg. Powierzchnia pasów gumowych może być dowolnie barwiona i pokryta dowolnym deseniem.
Pasy gumowe nakleja się specjalnym kitem gumowym na podkłady izolacji cieplnej i dźwiękowej - podobnie jak linoleum. W celu uzyskania powierzchni bezspoinowej po ułożeniu łączy- się brzegi poszczególnych pasów za pomocą wulkanizacji (program egzamin ustny).

Układanie płytek

Do posadzek używa się także różnokolorowych płytek gumowych łączonych na zamek płytki takie układa się na sucho lub na kleju kauczukowym. Płytki łączone sposobem nieskomplikowanym należy układać obowiązkowo na kleju.
Posadzki z płyt korkowych. Płyty korkowe znajdują zagranicą dosyć szerokie zastosowanie do podłóg w szkołach, bibliotekach, hotelach i w domach mieszkalnych. Główne zalety posadzki z płyt korkowych stanowią: lekkość 3 -h 4 kg|m2, duża elastyczność, dźwiękochłonność i mała ścieralność. Posadzka korkowa jest ciepła, higieniczna, dobrze izoluje dźwięki i nie wydziela kurzu; Przy temperaturze nie niższej niż 5°C roboty okładzinowe wewnątrz budynku (podłogi i ściany zewnętrzne) wykonuje się jednocześnie z innymi robotami wykończeniowymi (opinie o programie).

Podłoża betonowe, ściany i inne konstrukcje, przewidziane do robót okładzinowych z płytek, należy przednio ogrzać, oczyścić i należycie przygotować do tych robót. Ściany należy ogrzewać dopóty, dopóki nie odtają na głębokość najmniej 5 cm (segregator aktów prawnych).
Układanie płytek na stropie nad piętrem ocieplonym dopuszczalne jest wówczas, gdy temperatura podłoża wynosi najmniej 5°C. Płytki powinny być przed ułożeniem wniesione do ciepłego pomieszczenia i ogrzane.
Zaprawa cementowa używana do znaków kierunkowych i osadzania płytek powinna mieć temperaturę od + 15 do + 20° C. Przy niewielkiej ilości robót zaprawę przygotowuje się na miejscu z suchej mieszaniny piasku i cementu o temperaturze powyżej 0° C. Mieszaninę zarabia się podgrzaną wodą (promocja 3 w 1).

Pomieszczenie, w którym wykonywane są roboty okładzinowe z płytek, ogrzewa się w dalszym ciągu; okres ogrzewania jest zależny od temperatury początkowej pomieszczenia.
Przy temperaturze od +5 do + 10° C ogrzewanie trwa 12-4-15 dni, przy temperaturze od 0 do + 5° C okres ogrzewania przedłuża się do 1 miesiąca i powyżej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami