Blog
Posiadłość kolonialne
W artykule znajdziesz:
Do antagonistycznego bloku tzw. państw centralnych, obok Niemiec i Austro- -Węgier, przystąpiły Bułgaria i Turcja. U schyłku wojny w wielu krajach środk. i wsch. Europy nasiliły się dążenia niepodległościowe oraz ujawniły tendencje rewolucyjne, rozbudzone przez rosyjskie rewolucje 1917 roku, podczas których obalony został carat, a władza przeszła w ręce bolszewików (w wyniku trwającej następnie kilka lat wojny domowej powstało pierwsze w Europie państwo komunistyczne, od 1922 pod nazwą Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Szalę zwycięstwa na stronę państw Ententy przechyliło dopiero przystąpienie do wojny w 1917 Stanów Zjednoczonych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W wyniku wojny został ostatecznie zburzony utrzymujący się od stulecia system równowagi europejskiej. Podpisany przez Niemcy wersalski traktat pokojowy 1919, a także traktaty zawarte 1919-1920 z pozostałymi państwami centralnymi, stworzyły nowy ład powojenny, zwany systemem wersalskim. Zasadniczej zmianie uległa struktura terytorialna a w ich miejsc e powstały niepodległe państwa narodowe, m.in.: Polska, Czechosłowacja, zjednoczona Rumunia, Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców (od 1929 pod nazwą Jugosławia), Litwa, Łotwa i Estonia; większość z nich wprowadziła ustrój republikański (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Także w starych europejskich monarchiach konstytucyjnych zapanowały faktycznie rządy demokraty. Na straży światowego pokoju postawiono Ligę Narodów, która nie zdołała jednak wypracować skutecznego mechanizmu przeciwstawiania się agresji, a podejmowane przez nią w okresie międzywojennym inicjatywy rozbrojeniowe nie przyniosły poważniejszych rezultatów. W niedługim czasie została ona zdominowana przez Wielką Brytanię i I ranę, które poszerzyły swoje posiadłości kolonialne, obejmując jako mandatowe Ligi byłe kolonie niemieckie oraz azjatyckie obszary imperium tureckiego (uprawnienia budowlane).
Największe jeziora polodowcowe
Akumulacyjna rzeźba polodowcowa, ( barakterystyczna dla obszaru Niżu Europejskiego i przedgórza Alp, występuje w dwóch pasach, różniących się stopniem jej zachowania. Obszar ostatniego zlodowacenia, obejmujący pojezierza wokół Bałtyku oraz nizinne obszary nad Morzem Barentsa i na Wyspach Brytyjskich cechuje się świeżością form polodowcowych i znacznymi deniwelacjami (program egzamin ustny). Największe jeziora polodowcowe: Ladoga, Onega, Wener, Wetter, Melar, Imandra zajmują zapadliska tektoniczne. Również Cieśniny Duńskie: Kattegat i Skagerrak są założone na uskoku. Także wielkie jeziora polodowcowe na przedpolu Alp: Genewskie, Bodeńskie, Garda, Maggiore, Como, wypełniające zagłębienia końcowe lodowców piedmontowych, posiadają predyspozycje tektoniczne. Formy glac jalne tworzą wybrzeża klifowe* Bornholmu i Morza Barentsa, riasowe Irlandii lub wynurzone: Ijardowe i skierowe wysp i pn. wybrzeży Morza Bałtyc kiego. Natomiast wybrzeża zatopione (obiciowe - charakterystyczne są dla obszaru Cieśnin Duńskich. Wąskie niziny nadbrzeżne, mierzejowe, przybrzeżnymi jeziorami, występują wzdłuż pd. wybrzeży Morza Bałtyckiego, na Półwyspie jutlandzkim i nad Zatoką Bolnicką (opinie o programie).
Obszar o rzeźbie polodowcowe), związanej ze starszymi zlodowaceniami, ciągnący się od Wysp Brytyjskich po Ural, cechuje się znacznym zatarciem i złagodzeniem form polodowcowych, z których najbardziej charakterystyczne są pradoliny, przeważnie zwydmione, o podmokłych dnach. Bagna i torfowiska występują także na rozległych obszarach Europy Wschodniej - na Polesiu i Niżu Wschodnioeuropejskim, rozciętych korytami meandrujących rzek. Obszary akumulucji lodowcowej nad Morzem Barentsa i na Wyspach Fryzyjskich tworzą niski, narastający typ wybrzeży (segregator aktów prawnych).
W marginalnej strefie zlodowaceń plejstoceńskich, na pograniczu Niżu Europejskiego z pasem starych gór i wyżyn, występują obszary lessowe. Na zach. Europy lessy tworzą odosobnione płaty w Pikardii, na obszarze Śrecłniogórza Niemieckiego, Masywu Czeskiego, na Wyżynie* Małopolskiej, przechodząc następnie poprzez Wyżyny Czarnomorskie ku wsch. w zwarte, rozległe obszary na Nizinie Czarnomorskiej i Wyżynie Środkoworosyjskiej. Występuje tam szereg wysoczyzn, gęsto porozcinanych dolinami rzecznymi i denudacyjnymi na płaskie garby. Rzeźba obszarów lessowych występuje również na obszarach nizin nadrzecznych: na Nizinie Węgierskiej, Wołoskiej, w Obniżeniu Kumsko-Manyckim oraz na Zawołżu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32