Blog
Postawiony budynek uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Postawiony budynek uprawnienia budowlane
Raz postawiony budynek nie zmienia w czasie swoich wymiarów ani zasadniczych parametrów, natomiast instalacje elektryczne w czasie „rosną”. Spowodowane jest to stałym przyrostem mocy elektrycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szacuje się, że moc instalowanych odbiorników podwaja się w ciągu 10 lat, a więc rośnie 4 razy w ciągu trwania instalacji i odpowiednio więcej w czasie trwania budynku. Ma to bezpośredni wpływ na remont części elektrycznej, natomiast pośredni na część budowlaną, w której należy zapewnić miejsce na ułożenie dodatkowych obwodów i umieszczenie większych tablic (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wzrost zagrożenia porażeniowego. W ciągu ostatnich 20 lat niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym w mieszkaniach i budynkach wzrosło wielokrotnie. Powszechnie stosowane ściany i stropy z żelbetu nie w każdych warunkach są absolutnie bezpieczne (uprawnienia budowlane). Tylko beton suchy jest dobrym izolatorem elektrycznym, natomiast wilgotny, zwłaszcza zbrojony, dość dobrze przewodzi prąd. Nasiąknięte wilgocią ściany w czasie deszczowych miesięcy, zwłaszcza gdy jeszcze nie działa centralne ogrzewanie, przy uszkodzonych instalacjach elektrycznych mogą spowodować nawet śmiertelne porażenie w przypadku ich dotknięcia.
Wynika stąd konieczność lepszych zabezpieczeń przeciwporażeniowych niż te, do których byli przyzwyczajeni nawet doświadczeni elektrycy, mający do czynienia z budynkami tradycyjnymi.
Podobnie przedstawia się sytuacja w zakresie podłóg. Podłogi drewniane, nasycone różnymi pastami konserwującymi mogą być uważane za bezpieczne. Natomiast wszelkie wykładziny z tworzyw nie mają gwarantowanych żadnych parametrów izolacyjności elektrycznej i również mogą być przyczyną porażeń (program egzamin ustny). Niebezpieczeństwo zwiększa rozpowszechnione wśród ludności mniemanie, że podłogi z tworzyw są izolacyjne, bo przecież z tworzyw robi się izolację przewodów elektrycznych. Trzeba wyraźnie stwierdzić, że są to różne tworzywa, o zupełnie różnych właściwościach izolacyjnych. Oczywiście największe zagrożenie stwarzają podłogi z lastryka, terakoty itp.
Wszystkie te względy muszą być brane pod uwagę przy wszelkich pracach remontowych instalacji elektrycznych.
Wzrost zagrożenia pożarami
Powszechne wykonywanie szkieletu budynków z żelbetu wytworzyło wśród niefachowców, a nawet wielu fachowców mniemanie, że nowe budynki są niepalne. Jest to mniemanie złudne i groźne. Wprawdzie szkielet jest niepalny, lecz budynek jest coraz bardziej wypełniany różnymi sztucznymi materiałami w czasie wykończania, wyposażania i zamieszkiwania, jak wykładziny, tapety, firanki, rolety, meble itd. Palność tych | materiałów jest różna, jednak wiele z nich zapala się bardzo łatwo, a pall w sposób wręcz wybuchowy, absolutnie niemożliwy do ugaszenia (opinie o programie). Powstają przy tym wysokie temperatury powodujące zapłon innych materiałów sztucznych i naturalnych. W sumie mogą powstać temperatury tak wysokie, że niszczą strukturę żelbetu i powodują zawalenie całego budynku.
Pożary tworzyw sztucznych rozprzestrzeniają się bardzo szybko i są połączone /. wydzielaniem wielkich ilości trujących dymów. Wiadomo, że w przypadku pożaru komisje dochodzeniowe często jako przyczynę, zwłaszcza w przypadkach wątpliwych, podają wady instalacji elektrycznych. Dlatego remonty instalacji elektrycznych wymagają wyjątkowej staranności i dokładnego nadzoru.
Przystępując do robót remontowych należy określić wiek i stan techniczny instalacji istniejących. Instalacje o wieku ponad 20 lat najczęściej nadają się do całkowitej wymiany i wymagają remontu kapitalnego.
Instalacje nowsze należy poddać remontowi bieżącemu i modernizacji, których celem jest przywrócenie instalacji pierwotnej sprawności oraz dostosowanie do nowych potrzeb powstałych w okresie po wykonaniu instalacji istniejącej. Oczywiście granica wieku jest tu dość płynna i podjęcie właściwej decyzji wymaga dużego doświadczenia (segregator aktów prawnych). Decyzja błędna może z jednej strony spowodować, że instalacja poddana remontowi bieżącemu za kilka lat będzie się dalej psuła, z drugiej strony decyzja zbyt pochopna prowadzi do zbędnych kosztów.
W zasadzie decyzję o remoncie kapitalnym podejmuje projektant, gdyż w tym przypadku konieczna jest pełna dokumentacja techniczna, ściśle określająca zakres robót. Jednak projektant ma zbyt małe rozeznanie w stanie technicznym instalacji istniejących, dlatego jego decyzje powinny być weryfikowane przez wykonawcę i ewentualnie zmieniane w trybie nadzoru inwestorskiego lub autorskiego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32