Blog

Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 2
29.06.2021

Postęp techniczny

W artykule znajdziesz:

Postęp techniczny

Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 3
Postęp techniczny

W Anglii, Holandii, Francji oraz w Chinach wykonuje się z gruntu gliniastego (w postaci drobnych grudek) zmieszanego z cementem (w ilości około 10-15%) tzw. beton ziemny, z którego produkuje się bloki i cegły stosowane w budownictwie mieszkaniowym, w ścianach monolitycznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Z betonu ziemnego wzniesiono wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych, baraki dla wojska itd.
Na podstawie obserwacji w ciągu 30 lat stwierdzono, że elementy z betonu ziemnego wykazują dużą odporność na działania atmosferyczne; ściany wewnątrz pomieszczeń okazały się suche i ciepłe.

A w Polsce? Kapitalizm w Polsce przedwojennej, podporządkowując sobie działalność naukową, hamował postęp techniczny, a brak impulsu gospodarczego nie sprzyjał rozwojowi badań nad możliwością nowego zastosowania tradycyjnych materiałów. Nie prowadzono prawie badań betonu ziemnego i gliny stabilizowanej do celów drogowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Skromne i nieliczne wypowiedzi postępowych inżynierów i naukowców starszego pokolenia ograniczały się do nieśmiałych twierdzeń, jak np., że 15% dodatku gliny do cementu powoduje wzrost wytrzymałości betonu na ściskanie. Były nawet odosobnione wypadki (przy chronicznie słabym ruchu budowlanym) przeciwstawienia się niektórych nowatorów przesądom, iż gliny nie należy łączyć z cementem. I tak np. w 1908 r. zastosowano dodatek gliny do cementu przy uszczelnianiu grodzy przy budowie mostu pod Trembowlą, w 1921 r. - przy wykonywaniu tynków’ w Brześciu nad Bugiem, w 1926 r. - przy budowie zbiorników na wodę w Starachowicach itd.

W Polsce dopiero po wyzwoleniu i objęciu władzy przez klasę robotniczą stworzone zostały warunki nieograniczonego rozwoju nauki i postępu technicznego, związanego z aktualnymi potrzebami gospodarczymi (uprawnienia budowlane).
Przed wojną, na jednej z budów w Warszawie w związku z okresowym brakiem dostawy piasku (znaczne podniesienie się poziomu wody uniemożliwiło wydobycie go z dna Wisły) współautor niniejszej pracy, inż. L. Lipowski spróbował wykonać zaprawę cementowo-glinianą, używając zamiast piasku gliny z wykopu.

Postać zawiesiny

Pierwsze próby nie wypadły dobrze. Zaprawa nie była jednolita, kruszyła się. Jak się potem okazało, glina nie była rozdrobniona do miałkości cementu i dlatego nie mogła dokładnie przemieszać się z cementem (program egzamin ustny). Dalsze próby wypadły lepiej, gdyż w celu dokładnego przemieszania gliny z cementem użyto gliny nie jak poprzednio w postaci drobnych grudek, lecz w postaci zawiesiny, którą dokładnie zmieszano z cementem. W rezultacie otrzymano zaprawę jednorodną, która wykazała znaczną przyczepność do cegły i twardniała szybciej od zapraw tradycyjnych.

Oczywiście eksperyment ten wykonany był w tajemnicy przed nadzorem budowlanym, gdyż dawne przepisy zabraniały użycia dodatku gliny do cementu, a nowatorstwo nie było chętnie widziane (opinie o programie).
Po wojnie inż. L. Lipowski prowadząc dalsze doświadczenia w tym kierunku rozszerzył możliwości wykorzystania elementów wyprodukowanych z tworzyw cementowo-glinianych i po otrzymaniu pozytywnych wyników przedstawił je władzom budowlanym; które poleciły przeprowadzić systematyczne badania. Otrzymane pozytywne wyniki spowodowały zasadniczy zwrot w poglądach na przydatność gliny do zapraw cementowych (segregator aktów prawnych).
Okazało się, że masy cementowo-gliniane mogą być używane nie tylko jako spoiwo, lecz również jako materiał do wyrobu elementów konstrukcyjnych.

W tworzywach cementowo-glinianych nie traktuje się gliny wyłącznie jako dodatku zastępującego część cementu, który powoduje jakby stabilizację gliny, lecz jako składnik, wchodzący w bliżej dotychczas nie zbadane reakcje fizykochemiczne z cementem, w wyniku których powstaje jednorodny materiał, nazwany tworzywem cementowo-glinianym. Tworzywo to wykazuje szereg własności technicznych, przydatnych dla budownictwa, dzięki czemu powstały duże możliwości wykorzystania tego materiału.

W okresie powojennym po raz pierwszy wyprodukowano w Polsce elementy z tworzyw cementowo-glinianych, jak mewy palne cegły i dachówki, a nawet całe domki, przy wykonywaniu których dodawano do cementu w dużym stosunku miejscową glinę. W latach 1949-1950 zbudowano domki (Osiedle Ursynów) przy zastosowaniu zapraw i wypraw oraz cegieł i pustaków z tworzyw cementowo-glinianych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 8 Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 9 Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 10
Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 11
Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 12 Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 13 Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 14
Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Systemy wykonania konstrukcji monolitycznych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami