Blog

Grot zdjęcie nr 2
13.02.2020

Potrzeba wykonania odciążenia stropów uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Potrzeba wykonania odciążenia stropów uprawnienia budowlane

Grot zdjęcie nr 3
Potrzeba wykonania odciążenia stropów uprawnienia budowlane

Jeśli zachodzi potrzeba wykonania odciążenia stropów, przeprowadzamy to w sposób następujący (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na posadzce spoczywającej na gruncie wykonuje się podkład z belek drewnianych; składa się on z dwóch warstw belek ułożonych wzajemnie prostopadle do siebie.

Następnie dajemy krótką belkę. Na niej za pośrednictwem klinów opieramy słupy połączone oczepem, który układamy prostopadle do kierunku belek stropowych. Po zabiciu klinów obciążenie ze stropów przenosi się poprzez słupy na grunt. Jeżeli okaże się, że posadzka piwniczna jest słaba, wówczas nie należy układać na niej bezpośrednio podkładu z belek, ale najpierw trzeba ją rozbić i mocno ubić grunt. Po wykonaniu stemplowania na najniższej kondygnacji w podobny sposób przechodzimy do coraz to wyższej.

Słupy stemplowań wszystkich kondygnacji muszą pokrywać się w pionie. Odległość skrajnych słupów od ściany normalnie wynosi l,5-2,0 w celu zabezpieczenia wykopu fundamentowego od wpływu obciążenia tymczasowymi podporami. Chcąc zwiększyć stateczność rusztowania dajemy między słupami zastrzały (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obecnie omówimy sposoby zabezpieczenia w zasadzie podobne do opisanego, lecz w wykonaniu nieco prostsze Zastrzał opiera się na belce leżącej pod takim kątem do poziomu, aby w chwili ustawienia zastrzał tworzył z nią kąt 75-80°. Przez lekkie podbicie dolnego końca zastrzału wzdłuż podwaliny w kierunku muru uzyskujemy jego zaklinowanie.

Następnie dla ustalenia położenia zastrzału przybijamy do podwaliny nakładkę. Stopa fundamentowa miała być poszerzona i obniżona (uprawnienia budowlane). Na wysokości 4,0 m od stopy odkuto beton aż do zbrojenia pionowego i w wykonane bruzdy osadzono poziomo ceowniki, które zostały ze sobą połączone kątownikami i śrubami. Założone w ten sposób na słupie chomąto stalowe umożliwiło podparcie zastrzałów o słup. Przy mniejszej wysokości słupów zastrzały opiera się o podciągi w miejscu ich połączenia ze słupem.

Całkowite odciążenie gruntu

Całkowite odciążenie gruntu od ciężaru muru i stropów można otrzymać przez oparcie muru na poprzecznych belkach, które przeniosą obciążenie na nowe dodatkowe podpory. Jako belki poprzeczne można stosować belki drewniane lub stalowe, które wstawia się w otwory wybite w murze. Odległość między belkami wynosi 2-3 m.

W wypadku niedostatecznej wytrzymałości ściany w miejscach, gdzie mamy założyć belki poprzeczne, należy najpierw wzmocnić mur przez założenie belek podłużnych. Dla każdej belki poprzecznej wykonuje się dwie podpory z belek drewnianych, które układa się na grunt dobrze ubity ubijakiem. Wskazane jest również wzmocnienie gruntu w tych miejscach przez wbicie kamieni (program egzamin ustny). Po wykonaniu podpór i założeniu poprzecznych belek przejęcie obciążenia uzyskuje się przez wbicie stalowych klinów lub zastosowanie dźwigników.

Odciążenie gruntu od ciężaru muru można wykonać również w sposób następujący.
Po wykuciu otworów w murze zakłada się belki poprzeczne i opiera się je z jednej strony na podporze stałej, a z drugiej na prowizorycznym klocku w ten sposób, aby obok niego można było umieścić dźwignik. Przestrzeń między belką a murem wypełnia się szczelnie zaprawą cementową. Zapewnia to przeniesienie obciążeń z muru na belkę. Po uniesieniu belki do góry i podstawieniu nowego, wyższego klocka, uzyskuje się odciążenie gruntu.

ubiciu gruntu przystępuje się do wykonania nowych elementów fundamentu zwracając przy tym uwagę na szczelne i dobre połączenie nowych części ze starym fundamentem. Nowe wzmocnienia fundamentów wykonuje się z zasady jako betonowe. Aby obciążenie od muru lepiej przekazywało się na nowy fundament, stosuje się poprzeczne belki stalowe o rozstawie 2-3 m (opinie o programie). Przekroje belek dobiera się na podstawie obliczeń. Szczeliny między spodem belki a nowym fundamentem zapełnia się półsuchą zaprawą cementową. Otwory i nieszczelności spowodowane przebiciem belek przez mur zapełnia się zaprawą cementową.
Często fundamenty wykazują znaczne osłabienie tylko na niektórych odcinkach. W takim wypadku zachodzi konieczność wymiany tych części (segregator aktów prawnych).

W celu lepszego zorientowania się co do powstałego uszkodzenia odkopuje się w tym miejscu grunt. Jeśli okaże się, że przyczyną osłabienia i uszkodzenia fundamentu jest podłoże gruntowe, należy je wzmocnić. Bardzo często lokalne uszkodzenia fundamentów są spowodowane miejscowymi osłabieniami gruntu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Grot zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Grot zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Grot zdjęcie nr 8 Grot zdjęcie nr 9 Grot zdjęcie nr 10
Grot zdjęcie nr 11
Grot zdjęcie nr 12 Grot zdjęcie nr 13 Grot zdjęcie nr 14
Grot zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grot zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grot zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami