Blog
Potrzeby i gusta
W artykule znajdziesz:
Poza tym poszczególni lokatorzy w zależności od aktualnych możliwości linansowych, swoich potrzeb i gustów podwyższają standard posiadanych mieszkań przez samodzielne wprowadzanie nowocześniejszego wykończenia lub wyposażenia; wprowadza się więc nowe nierdzewne zlewozmywaki i wyciągi mechaniczne w kuchni, zmienia się baterie wannowe, układa glazurę w łazienkach i kuchniach, po pewnym okresie maluje się odpowiednim kolorem białe przy oddawaniu budynków ściany lub zmienia czy usuwa tapety, które były w otrzymanych mieszkaniach, a które nie podobają się, wymienia się czasami zastosowaną przez budowlanych posadzkę lub wykładzinę, przestawia się ścianki działowe w celu zmiany układu funkcjonalnego (program uprawnienia budowlane na komputer). Są to wszystko zjawiska poprawiania jakości budownictwa mieszkaniowego we własnym zakresie i z własnej inicjatywy.
Istnieją jednak w tym początkowym okresie eksploatacji również zjawiska negatywne, uciążliwe dla użytkowników, tj. wady, usterki i uszkodzenia, które niejednokrotnie w sposób zasadniczy obniżają cechy użytkowe mieszkań (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Występują tu więc np. przemarzania i przenikania wód opadowych przez ściany zewnętrzne, przenikania wód przez stolarkę okienną i balkonową, zacieki od dachu na najwyższej kondygnacji, rysy i spękania ścian w pomieszczeniach, niska temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w zimie, częste uszkodzenia dźwigów itp. W poprzednich latach występowały dość liczne przypadki zbyt szybkiej korozji instalacji ciepłej wody i c.o (uprawnienia budowlane). itd. Bardzo rzadko zdarzają się awarie w budownictwie mieszkaniowym, np. wybuch gazu ulatniającego się z instalacji.
Liczebność występowania wad
Prowadzi się również szczegółowe badania - zarówno u nas, jak i w innych krajach - dotyczące wpływu stosowanych materiałów budowlanych oraz wpływu natężenia hałasów na zdrowie mieszkańców. Wiele usterek i uszkodzeń ujawniających się w czasie eksploatacji budynków mieszkalnych wznoszonych metodami uprzemysłowionymi jest związanych - jak wiadomo obecnie - ściśle ze specyfiką realizacji tych budynków; świadczą one, że istnieją nowe problemy, których nie uwzględniono dotychczas na etapie projektowania i nie przewidywano w czasie realizacji budynków. Są to zagadnienia dotyczące „technicznej jakości” (program egzamin ustny). Skala tych zagadnień w świetle dotychczasowych wyników doświadczeń i obserwacji wymaga bliższego wyjaśnienia ich istoty, przy czym w tym miejscu należy szczególnie zająć się określeniem czynników decydujących niezawodności i trwałości budynków.
W początkowym okresie użytkowania budynku liczebność występowania wad i uszkodzeń jest na ogół stosunkowo wysoka. Są one wywołane - jak już wspomniano - błędami projektowania niewłaściwym wykonawstwem. Usuwanie większości tych usterek następuje zazwyczaj jeszcze w czasie gwarancji (opinie o programie). W miarę ich likwidacji zakres występujących z tego powodu wad i usterek systematycznie maleje (krzywa p,). Z drugiej jednak strony w czasie użytkowania budynku następuje w mniejszym lub większym stopniu stopniowe zużycie i starzenie poszczególnych elementów budynku (krzywa p2) (segregator aktów prawnych).
Z ogólnej analizy zależności wynika, że w okresie od t, do t2 uszkodzenia w budynkach wznoszonych metodami uprzemysłowionymi są przede wszystkim wynikiem złej jakości projektów lub wykonawstwa. Liczba uszkodzeń będzie malała do pewnego czasu, a następnie od czasu t3 wystąpi znowu wzrost liczby uszkodzeń, spowodowanych naturalnym zużyciem się lub starzeniem materiałów i elementów budynku (promocja 3 w 1). W okresie od t2 do t3 liczba uszkodzeń jest najmniejsza, należy jednak liczyć się z możliwością wystąpienia sporadycznych dużych uszkodzeń lub nawet awarii spowodowanych brakiem albo niewłaściwym wykonaniem konserwacji czy napraw. Usterki, wady i uszkodzenia ujawniające się w budynkach mieszkalnych wznoszonych metodami uprzemysłowionymi mogą mieć różny charakter.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32