Blog

Betonowanie łuków zdjęcie nr 2
20.12.2022

Poważne niebezpieczeństwa ekonomiczne

W artykule znajdziesz:

Betonowanie łuków zdjęcie nr 3
Poważne niebezpieczeństwa ekonomiczne

Jedna, dążąca do ograniczenia asortymentu produkcji i możliwie długiej jego stabilizacji, druga zaś, do stałego poszukiwania nowych rozwiązań, bardziej postępowych funkcjonalnie, konstrukcyjnie, materiałowo, wreszcie różniących się formą zewnętrzną (program uprawnienia budowlane na komputer). W uproszczeniu pierwszą tendencją byłoby dążenie do budowania jednakowych typowych domów wzajemnie się niczym nie różniących, drugą traktowanie każdego budynku jako indywidualnego rozwiązania. Obie te tendencje są oczywiście skrajne, zawierają w sobie pewne cechy słuszności, lecz obie są nie do przyjęcia ze względów czysto praktycznych i obie kryją w sobie bardzo poważne niebezpieczeństwa ekonomiczne, techniczne i plastyczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na terenie Warszawy wystąpiły w stopniu stosunkowo jaskrawym wszystkie wyżej omówione problemy i tendencje; duże zadania inwestycyjne, duża koncentracja inwestycji w poszczególnych osiedlach, poważny potencjał projektowy (uprawnienia budowlane). W wyniku dały one szereg dobrych rozwiązań osiedlowych, stosujących metody typizacji lokalnej, równocześnie zakłady prefabrykacji czynne na terenie Warszawy lub w jej pobliżu operowały dużym asortymentem elementów, mało stosunkowo różniących się od siebie. Stan ten doprowadził na terenie Warszawy do powstania metody typizacji elementów i budynków określonej jako Unifikacja Warszawska (program egzamin ustny).

Prace unifikacyjne

Unifikacja poprzez analizę istniejących i powszechnie stosowanych:

  1. technologii (metod) realizacji budynków,
  2. elementów budowlanych (konstrukcyjnych, instalacyjnych, wykończeniowych, wyposażeniowych) i ich zestawów,
  3. elementów funkcjonalnych (rozwiązań jednorodnych funkcjonalnie) i ich zestawów (mieszkania, sekcje, segmenty, budynki), dąży do określenia minimalnej ilości elementów i ich zestawów, pozwalających na tworzenie z nich dobrych i możliwie różnorodnych (zaspokajających różne potrzeby) rozwiązań funkcjonalnych mieszkań, sekcji, segmentów i budynków o możliwie zróżnicowanej formie architektonicznej (opinie o programie).

Unifikacja jako metoda typizacji może mieć sens jedynie w odniesieniu do budownictwa o charakterze masowym i tylko wtedy, gdy w jej wyniku będzie możliwe zwiększenie i potanienie produkcji budowlanej przez ograniczenie asortymentu produkcji zakładów prefabrykacji elementów lub stypizowanie metod wykonania, sprzętu, oprzyrządowania itp. Warunkiem oczywistym jest przy tym możliwość uzyskania rozwiązań funkcjonalnych i plastycznych o odpowiednim poziomie (segregator aktów prawnych).

Przedmiotem prac unifikacyjnych mogą być więc:

  • metody realizacji (technologie budowlane), to jest określenie, wybór i ujednolicenie najkorzystniejszych w danych warunkach sposobów realizacji poszczególnych faz budowy (roboty fundamentowe, stan „0”, stan „surowy”, roboty wykończeniowe, instalacyjne itd.);
  • poszczególne elementy lub ich grupy (konstrukcyjne, instalacyjne, wyposażeniowe itd.);
  • zestawy elementów (węzły konstrukcyjne, detale budowlane itd.);
  • elementy funkcjonalne (kuchnie, łazienki, pralnie, suszarnie itp.);
  • układy funkcjonalne (mieszkania, segmenty, budynki);
  • forma dokumentacji projektowej (ujednolicone opisy, zestawienia, metody obliczeń itd.);
  • sprzęt, narzędzia, formy, szalunki oraz zabezpieczenia montażowe.

Metoda unifikacji łączy się z poszukiwaniem rozwiązań optymalnych w danych warunkach. Optymalizacja rozwiązania powinna dotyczyć całego kompleksu zagadnień związanych z określonym zadaniem i wcale nie stanowi i nie musi stanowić sumy rozwiązań optymalnych dla poszczególnych elementów składowych tego zadania (promocja 3 w 1). Unifikacja musi więc często polegać na dokonaniu właściwego wyboru i kompromisie między szeregiem, niekiedy sprzecznych między sobą, tendencji i interesów. W pojęciu metody zawierają się trzy fazy działania.

Pierwsza faza zajmuje się analizą pewnego określonego stanu istniejącego i kierunków spodziewanego jego rozwoju. Poprzez analizę występujących na określonym terenie:

  1. programu i potrzeb inwestycyjnych,
  2. bazy materiałowej, możliwości produkcyjnej zakładów prefabrykacji, możliwości wykonawczych przedsiębiorstw budowlanych, ich usprzę- towienia i wyposażenia oraz sytuacji kadrowej,
  3. stosowanych rozwiązań technicznych i projektowych.

dąży ona do wyboru podobnych rozwiązań i określenia sumy cech, jakim przyszłe rozwiązania powinny odpowiadać. W wyniku prowadzi do sformułowania założeń dla określonego etapu unifikacji.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Betonowanie łuków zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Betonowanie łuków zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Betonowanie łuków zdjęcie nr 8 Betonowanie łuków zdjęcie nr 9 Betonowanie łuków zdjęcie nr 10
Betonowanie łuków zdjęcie nr 11
Betonowanie łuków zdjęcie nr 12 Betonowanie łuków zdjęcie nr 13 Betonowanie łuków zdjęcie nr 14
Betonowanie łuków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Betonowanie łuków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Betonowanie łuków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami