Blog

Słupy żelbetowe zdjęcie nr 2
14.01.2022

Poważniejsze obiekty przemysłowe

W artykule znajdziesz:

Poważniejsze obiekty przemysłowe
Poważniejsze obiekty przemysłowe

W robotach montażowych wyraźnie występuje oddziaływanie metod i sposobów realizacji na kształtowanie konstrukcji wznoszonego obiektu, a więc jego projektowanie techniczne. Zarówno określenie wielkości obiektu (jego wymiary w planie i wysokość), jak również podział konstrukcji tego obiektu na elementy przewidziane do montażu i ich kształt, jak wreszcie konstrukcja styków i połączeń montażowych powinny być dokonane z uwzględnieniem przewidywanych metod wykonania robót montażowych i odpowiadać wymaganiom, jakie stawia przed nimi prawidłowa technologia wykonania tych robót (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dlatego też znajomość prawidłowej technologii i organizacji wykonywania robót montażowych jest niezbędna nie tylko dla wykonawców tych robót, lecz również i dla projektantów takich konstrukcji. W okresie przedwojennym metody montażu konstrukcji budowlanych były mało rozwinięte i dotyczyły w głównej mierze konstrukcji stalowych. Dopiero w pierwszych latach powojennych, z chwilą wprowadzenia do budownictwa ciężkich maszyn montażowych o znacznym udźwigu, nastąpił wzrost ilości obiektów montowanych z prefabrykatów, zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i miejskim (konstrukcje stalowe i żelbetowe prefabrykowane) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pierwsze poważniejsze obiekty przemysłowe o konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej zrealizowano w r. 1949. Szczególne rozpowszechnienie znalazły konstrukcje żelbetowe prefabrykowane jednokondygnacjowych hal przemysłowych o przekroju pilastym (dźwigary szedowe) i łukowym (uprawnienia budowlane). W dalszych latach coraz szerzej zaczęto stosować dźwigary o konstrukcji sprężonej i kablobetonowe. W roku 1953 wybudowano pierwszy budynek wielokondygnacyjny o konstrukcji szkieletowo-płytowej prefabrykowanej (budynek magazynu książek biblioteki uniwersyteckiej w Łodzi) (program egzamin ustny).

Elementy konstrukcyjne

Ponadto w latach 1953-57 nastąpiło wprowadzenie do budownictwa mieszkaniowego w Polsce uprzemysłowionych metod budowania W roku 1955 rozpoczęto w kilku ośrodkach kraju budowę obiektów mieszkalnych, częściowo lub całkowicie z prefabrykatów (konstrukcje wielkoblokowe) (opinie o programie). W roku 1957 rozpoczęto budowę pierwszego budynku mieszkalnego o konstrukcji wielkopłytowej (na osiedlu Kasprzaka w Warszawie). Akcja ta rozwija się w dalszym ciągu tak, że w roku 1959 budownictwo z elementów wielkowymiarowych stanowiło już ponad 7% całości budownictwa mieszkaniowego w skali resortu budownictwa, a już na koniec roku 1970 planowano osiągnięcie ponad 70% udziału tego budownictwa w całości budownictwa mieszkaniowego.

W budownictwie przemysłowym najbardziej rozpowszechnione są obiekty o konstrukcji stalowej, której wszystkie elementy konstrukcyjne z zasady wykonywane są w warsztatach mechanicznych (segregator aktów prawnych). Konstrukcje stalowe poszczególnych obiektów wyróżniają się znaczną liczbą typów i rodzajów elementów o bardzo nieraz zróżnicowanych wymiarach i ciężarze. Utrudnia to dobranie właściwych urządzeń montażowych, niekorzystnie wpływa na ich pełne wykorzystanie oraz sprawia, że procesy montażowe są z tego właśnie powodu pracochłonne.

Większość budynków przemysłowych o konstrukcji stalowej budowana jest jako jednokondygnaejowe, wielonawowe hale wysokości do ok. 30 m i rozpiętości naw od 6 do 36 m i więcej. Częstym rozwiązaniem w halach o średniej wysokości (do 15 m) jest konstrukcja mieszana, w której słupy są żelbetowe (monolityczne lub prefabrykowane), a pozostałe elementy konstrukcji - stalowe. Na ogół konstrukcje stalowe hal przemysłowych należą do konstrukcji średniego typu, w których ciężar poszczególnych elementów’ dochodzi do 6 T (z wyjątkiem niektórych belek pcdsuwnicowych o znacznej rozpiętości, których ciężar wynosi do 40 T i więcej) (promocja 3 w 1).

Konstrukcje innych obiektów przemysłowych, jak wielkie piece, zbiorniki, mosty przeładunkowe oraz konstrukcje wewnętrznego wyposażenia technologicznego większych zakładów wykonywane są z reguły ze stali; poza wielką różnorodnością i dużym zróżnicowaniem wyróżniają się one znacznym ciężarem niektórych elementów konstrukcyjnych, dochodzącym do 50 T i więcej. Dlatego przy konstrukcjach stalowych istotne znaczenie ma scalanie elementów w zespoły, których ciężar zbliżony jest do maksymalnego udźwigu urządzenia montażowego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Słupy żelbetowe zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Słupy żelbetowe zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Słupy żelbetowe zdjęcie nr 7 Słupy żelbetowe zdjęcie nr 8 Słupy żelbetowe zdjęcie nr 9
Słupy żelbetowe zdjęcie nr 10
Słupy żelbetowe zdjęcie nr 11 Słupy żelbetowe zdjęcie nr 12 Słupy żelbetowe zdjęcie nr 13
Słupy żelbetowe zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Słupy żelbetowe zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Słupy żelbetowe zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami