Blog

17.05.2021

Powiększenie objętości

W artykule znajdziesz:

Powiększenie objętości

Powiększenie objętości

Jeżeli gaz znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym i nie ma ujścia, powiększenie objętości powoduje wzrost ciśnienia gazu również o 1/273 na każdy stopień ogrzania.
Jak wynika z powyższego, podniesienie temperatury gazu o każde 273° powoduje wzrost jego prężności o wielkość ciśnienia początkowego. Gdyby zatem temperatura wzrosła np. 1000°, to przy początkowym ciśnieniu 1 at. ciśnienie jego powiększyłoby się o 1000 : 273, czyli blisko o 4 at.

W większości wypadków palenia się niedużych ilości materiału palnego w pomieszczeniach nieszczelnych wzrost ciśnienia gazów, wytwarzanych w czasie spalania, jest nieznaczny często niedostrzegalny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy bardzo dużej intensywności spalania może być wyzwolone w b. krótkim czasie tak dużo. ciepła, że prężność wytworzonych gazów będzie w stanie wywołać skutki podobne do wybuchu, jak np. zniszczenie szyb, działowych ścian itd.
Niebezpieczeństwo pożarowe różnych substancji polega na ich zdolności do zapalania się i podtrzymywania dalszego procesu spalania.
Niebezpieczeństwo pożarowe zwiększają: niskie temperatury zapalania się ciała oraz większa jego powierzchnia w stosunku do masy.

W rezultacie większe niebezpieczeństwo stanowią materiały łatwozapalne, zdolne do wytwarzania wysokiej temperatury spalania, silnego promieniowania cieplnego oraz długich i gorących płomieni.
Z pośród omawianych materiałów osobną niebezpieczną klasę stanowią substancje skłonne do wybuchu i do samozapalania się.
2. Materiały niebezpieczne pod względem wybuchu.
Są to materiały posiadające zdolność mniej lub więcej łatwego powodowania wybuchu pod wpływem zewnętrznych lub wewnętrznych czynników (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wybuch lub eksplozja stanowi nagłe wyzwolenie wewnętrznej energii polegające na dążności istniejących lub wytworzonych w czasie tego procesu gazów lub par do rozszerzania się.
Jak zostało wspomniane wyżej, b. szybko przebiegający proces spalania i związana z tym możliwość powstawania gazów o dużej prężności może mieć charakter wybuchowy.

Materiały wybuchowe

Do substancji lub materiałów skłonnych do wybuchu należą:
c. materiały wybuchowe właściwe,
d. niektóre mieszaniny gazów i par z powietrzem,
e. niektóre mieszaniny pyłów z powietrzem,
f. urządzenia i aparaty znajdujące się pod znacznym ciśnieniem gazów lub płynów (uprawnienia budowlane).
W pierwszych trzech wypadkach mogą mieć miejsce wybuchy natury chemicznej; w ostatnich natomiast - natury fizycznej (program egzamin ustny).
Są to substancje stałe lub ciekłe, w których reakcja chemiczna (rozkładu) przebiega błyskawicznie z towarzyszącym jej wydzieleniem znacznej ilości gazów i ciepła. Rozkład ten może spowodować ciepło zewnętrzne, pchnięcie, tarcie, wzrost ciśnienia i wstrząs (detonacja).

Do materiałów tych należą np. proch, dynamit, rtęć piorunująca i inne. Poza tym do nich mogą być zaliczone niektóre połączenia glinu, magnezu, potasu, sodu, wapnia i innych metali, używanych w przemyśle, które w pewnych warunkach są wybuchowe (opinie o programie).
Temperatura spalania właściwych materiałów wybuchowych waha się od 3500°C (proch) do 4000° (rtęć), zaś zdolność do wytworzenia maksymalnego ciśnienia od 4600 atn. (proch) do 29.000 atn. (rtęć).
Temperatury i ciśnienia, otrzymane przy rozkładzie atomu, wielokrotnie przekraczają podane wyżej cyfry. Mieszaniny gazów i par z powietrzem.

Powstanie wybuchu tych mieszanin może nastąpić pod wpływem ciepła zewnętrznego (płomień, iskra, rozgrzane łożyska itd.). Należą do nich mieszaniny palnych gazów i par, jak acetylen, wodór, tlenek węgla, gaz świetlny, pary benzyny, nafty, eteru, alkoholu i innych (segregator aktów prawnych).
Mieszaniny te z tlenem są zawsze wybuchowe. Wybucho- wość zaś ich z powietrzem zależy od koncentracji tych substancji w powietrzu.

Temperatura samozapłonu wybuchowych gazów wynosi około 600°C.
Granice wybuchowości, zależnie od procentowej zawartości ich w powietrzu, podaje tablica 1. Niebezpieczeństwo zatem wybuchu par i gazów istnieje tylko wewnątrz tych granic, na zewnątrz zaś nie istnieje.
Poza tym wybuch uniemożliwia w ogóle zawartość w powietrzu 25% bezwodnika węglowego lub 38% azotu (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami