Blog

19.10.2020

Powierzchnia deskowania

W artykule znajdziesz:

Powierzchnia deskowania

Powierzchnia deskowania

O wielkości wykonanych robót świadczą podane liczby: 330 000 m3 wykopu, 2700 m3 betonu niezbrojonego, 18700 m3 żelbetu, 25000 m3 betonu sprężonego, 1323 t stali zbrojeniowej, 485 t stali kablowej, 4680 szt. elementów kotwiących, 156 000 m2 powierzchni deskowania, 4500 m3 muru (program uprawnienia budowlane na komputer).

Koszt ogólny wynosi 22,3 milionów nowych franków.
W Chesterfield (Anglia) wykonano zbiornik częściowo zagłębiony w ziemi o pojemności 23000 m3. Wymiary zbiornika w planie 88,50 x 45,70 m, głębokość 6,10 m. Zbiornik został podzielony w połowie ścianką żelbetową o wysokości 3,05 m. Dno zbiornika ukształtowano w postaci niecki o wysokości 2,0 m. Składa się ono z płyty o grubości 17,5 cm, zbrojonej dwiema siatkami i ułożonej na betonie wyrównawczym o grubości 7,5 cm. Płytę zabetonowano w zimie po wykonaniu przekrycia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podzielono ją listwami bitumicznymi na kwadraty w ten sposób, aby styki się mijały. Podobnie oddylatowano płytę od słupów. Ścianę wykonano w postaci grubego masywnego betonowego muru oporowego, zdolnego przejąć parcie wody (w fazie bez zasypki). Ściany podzielono na 8 m odcinki dylatacjami uszczelnionymi gumowymi wkładkami oraz mieszanką gumowo-bitumiczną. Szpary dylatacyjne wykonano zasadniczo jako skurczowe, jedynie 3 z nich przewidziano o większej grubości (2,5 cm), w celu przejęcia ewentualnego rozszerzania się ścian i dna (uprawnienia budowlane).

Przekrycie zbiornika składa się z jednoprzęsłowych podciągów kablobetonowych ustawionych na słupach prefabrykowanych i na ścianach zewnętrznych oraz z dwuteowych belek strunobetonowych rozstawionych co 70 cm, między którymi zabetonowano płytę z lekkiego betonu komórkowego (Y = 1100 kG/m3). Na płycie tej ułożono warstwę grubości 5 cm z gazobetonu (y = 400 kG/m3) o wytrzymałości 7 kG/cm2 oraz warstwę ochronną z betonu 1 :1,5 : 3 o grubości 2,5 cm. Przekrycie obliczano na obciążenie śniegiem równe 150 kG/m2, przyjmując dopuszczalne ugięcie 2,5 cm. Ściany do wysokości zwierciadła wody zasypano ziemią, wyżej osłonięto cegłą.

Dla zaopatrzenia osiedli i zakładów przemysłowych w wodę, potrzebne jest w wielu przypadkach włączenie do sieci zbiornika wyniesionego, który utrzymuje odpowiednie ciśnienie w miejscach odbioru. Zbiorniki takie nazywamy wieżami wodnymi lub wieżami ciśnień (program egzamin ustny).

Wieża ciśnień

W niektórych zakładach przemysłowych podobne wieże stosuje się do wody przemysłowej, a także do innych cieczy. Podobnej konstrukcji jak wieże ciśnień są tzw. wieże wyrównawcze, podłączone do dużych rurociągów prowadzących wodę pod ciśnieniem (opinie o programie).
Wieża ciśnień składa się ze zbiornika, przeważnie obudowanego, umieszczonego na konstrukcji nośnej, ustawionej na fundamencie.

W środku konstrukcji nośnej znajdują się rurociągi i schody lub drabiny a wyjątkowo - winda. Urządzenia te, dla ochrony przed wpływami atmosferycznymi, są obudowane lub przynajmniej mają rurociągi ocieplone, co w naszym klimacie jest konieczne. Pojemność zbiornika, wysokość dna nad terenem, podział jego na więcej komór położonych na tym samym poziomie lub w różnych poziomach zależy od jego przeznaczenia (segregator aktów prawnych).
Zbiorniki mogą mieć w rzucie kształt prostokątny, wieloboczny lub okrągły, mogą być otwarte lub zamknięte.

Zbiorniki obudowane są otwarte, natomiast nieobudowane dla wody pitnej są zawsze przykryte, dla przemysłowej - niekiedy odkryte. Są one często podzielone na dwie komory lub na jednej wieży umieszcza się jeden nad drugim dwa zbiorniki zwykle o różnej pojemności. Wyjątkowo tylko umieszcza się więcej zbiorników niż dwa na jednej wieży. Wieże wyrównawcze, a niekiedy i wieże wodne mają zbiorniki cylindryczne, zajmujące całą wysokość wieży, tak że ściana zbiornika jest równocześnie ścianą nośną całej konstrukcji.

Wieże wodne mogą być prowizoryczne lub stałe. Prowizoryczne wieże, przewidywane do czasowej eksploatacji, są to zwykle obiekty niewysokie o zbiorniku niewielkiej pojemności. Z tego względu wykonuje się je z drewna i stali, gdyż pozwala to na szybkie wznoszenie a następnie na łatwy demontaż (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami