Blog

17.08.2021

Powierzchnia okładziny

W artykule znajdziesz:

Powierzchnia okładziny

Powierzchnia okładziny

Powierzchnię okładziny z wypełnionymi spoinami zmywa się wodą (pędzlem łykowym) i przeciera się wyciśniętym pędzlem. W końcu rozrysowuje się spoiny cienką zaostrzoną pałeczką (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli po wypełnieniu i rozrysowani u spoin przewidziane są jakiekolwiek roboty tynkarskie (np. ciągnienie gzymsiku nad lamperią z płytek) lub malarskie, konieczne jest zabezpieczenie okładziny od zanieczyszczenia. W tym celu przykleja się w górnej części okładziny arkusze papieru itp.

Jak wynika z opisu rozmaitych okładzin ściennych z płytek, oblicowama powierzchnia powinna przylegać wszystkimi punktami do projektowanej płaszczyzny, płytki powinny być ułożone regularnymi rzędami, zgodnie z rysunkiem projektu, na warstwie
zaprawy grubości około 15 mm. Spoiny powinny być wypełnione zaprawą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podłoga składa się z podłoża (ślepa podłoga), posadzki i różnych przekładek służących do połączenia posadzki z podłożem, do izolacji itp.

Podłoże posadzki w stropach międzypiętrowych stanowią elementy nośne stropów z wypełnieniem, w parterze zaś lub w podziemiu często ubita ziemia i leżąca na niej warstwa betonu, piasku, tłucznia i innych materiałów (masywne podłoże). Zadaniem podłoża jest przenoszenie obciążenia posadzki na nośną konstrukcję budynku lub bezpośrednio na grunt.
Posadzka jest to górna warstwa podłogi leżąca na podłożu i bezpośrednio przeznaczona do używania (uprawnienia budowlane).

Oprócz tych podstawowych elementów podłogi w skład jej mogą wchodzić następujące elementy dodatkowe:
- warstwy izolacyjne, np. izolacja od wilgoci, warstwa ciepłochronna itd.;
- przekładki, których celem jest związanie posadzki z podłożem albo równomierne przenoszenie obciążeń posadzki na podłoże. Do nich należą np.: zaprawa pod płytkami, klej pod linoleum, piasek pod płytkami itp.

Wybór typu podłogi

Wymagania stawiane podłodze zależne są w poszczególnych wypadkach od rodzaju pomieszczenia, dla których podłoga jest przeznaczona (program egzamin ustny).
Istnieją jednak podstawowe wymagania wspólne dla podłóg wszelkich pomieszczeń, a mianowicie podłoga powinna:
a) być gładka, nie śliska, ciepła, elastyczna, tłumiąca dźwięki i nie może wydzielać pyłu; zaletą posadzki jest łatwość utrzymania czystości;
b) być trwała, tzn. dostatecznie odporna na ścieranie i uderzenia, wytrzymała na ściskanie i zginanie;
c) mieć wygląd estetyczny i harmonizujący pod względem architektonicznym z ogólnym charakterem wnętrza;
d) składać się z elementów, które mogą być wyrabiane fabrycznie oraz szybko i wygodnie montowane za pomocą mechanizmów na miejscu budowy (opinie o programie).

W poszczególnych wypadkach, zależnie od właściwości pomieszczeń, podłoga musi odpowiadać dodatkowym warunkom, np.:
- podłogi narażone na działanie wody i wilgoci (ustępy, łazienki, łaźnie, pralnie itp.) powinny być wodoszczelne i mieć urządzenia odprowadzające wodę do sieci kanalizacyjnej,
- w pomieszczeniach, gdzie warunki pracy wymagają ciszy (zakłady lecznicze, hale maszyn do pisania itp.) podłogi powinny tłumić dźwięki.

Konstrukcję podłogi ustala się po starannym rozpatrzeniu wszystkich warunków eksploatacji, biorąc jednocześnie pod uwagę względy oszczędnościowe (tablica 10 i 11).
Przy wyborze typu podłogi należy przede wszystkim uwzględnić wymagania wypływające z warunków eksploatacyjnych (segregator aktów prawnych).

Zwłaszcza odporność na ścieranie powinna odpowiadać intensywności ruchu. Poza tym należy brać pod uwagę ogólne wymagania produkcyjno-gospodarcze:
- podłogi układane z płyt wymagają na budowie niewielkiej ilości pracy i mogą być oddane do użytku wkrótce po ukończeniu, dlatego należy dawać pierwszeństwo podłogom tego typu;
-do posadzek, a zwłaszcza do podłoża, należy stosować miejscowe materiały budowlane;
- trwałość podłogi powinna odpowiadać trwałości budynku; wydatki na remont i konserwację podłóg powinny być jak najmniejsze (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami