Blog

05.11.2021

Powierzchnie budowli

W artykule znajdziesz:

Powierzchnie budowli

Powierzchnie budowli

Przy mostach drogowych nawierzchnie należy odpowiednio podzielić. W tym przypadku spadki poprzeczne izolowanych nawierzchni mają zwykle kierunek od środka nawierzchni, tak że miejsca odpływu (spusty) znajdują się na bokach. Odległości między spustami mogą być znaczne, gdyż większa część wody opadowej spływa po górnej powierzchni nawierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Powierzchnie budowli (podłoża), które mają być kryte izolacją, powinny być możliwie równe, niezbyt gładkie, w miarę szorstkie, bez występów i wgłębień oraz wytrzymałe. Pęknięcia większe niż 2 mm powinny być zaszpachlowane kitem asfaltowym.

Powierzchnie, na które nakłada się izolację wodoszczelną, powinny być wykonane z materiałów nie zmieniających objętości lub w bardzo nieznacznym stopniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Warunek ten jest spełniony w konstrukcjach murowanych, betonowych i żelbetowych. Natomiast nie powinny tu znaleźć zastosowania materiały, które pod wpływem wilgoci, nasiąkania wodą lub obciążeń zmieniają objętość lub ulegają zgnieceniu. Do takich materiałów należy większość materiałów ciepło-ochronnych, jak płyty wiórkowo-cementowe, płyty pilśniowe itp. Odkształcenia, jakie mogą powstać w tych materiałach, pociągają za sobą odkształcenia, a następnie uszkodzenia izolacji (uprawnienia budowlane). Materiały tego rodzaju nie mogą być stosowane jako podłoże pod izolację narażoną na parcie wody i docisk wskutek parcia gruntu, obciążenia ruchomego itp.

Powierzchnie betonowe i wyprawy z zaprawy cementowej o marce nie niższej niż 50 i grubości 10H-30 mm. Tynk tworzy skorupę, która z powodu różnego skurczu betonu i zaprawy często oddziela się od betonu. W przypadku gdy w starych obiektach konieczne jest wykonanie izolacji, wówczas podłoże pod izolację należy wykonać w ten sposób, aby miało dostateczne połączenie ze starą częścią obiektu (program egzamin ustny). W celu uzyskania najbardziej odpowiednich powierzchni betonu pod izolację należy starannie wykonać deskowanie i betonowanie, tak aby nie było miejsc nie wypełnionych betonem, tzw. raków i innych nierówności, które powstają wskutek niestarannie wykonanego deskowania. Nierówności powierzchni konstrukcji betonowych często powstają.

Wielkość ziaren piasku

Nierówne powierzchnie betonu powstałe przez niestaranne deskowanie, nie nadające się jako podłoże pod izolację: a) niestarannie wykonane deskowanie, b) nierówne powierzchnie betonu nie nadające się na podłoże pod izolację w miejscach przerw roboczych w betonowaniu (szczelin roboczych). Na te miejsca należy zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli ma być wykonana izolacja ciężka z wkładkami, to krawędzie wklęsłe i wypukłe oraz naroża należy zaokrąglić łukiem o promieniu nie mniejszym niż 4 cm. Zaleca się stosowanie przy zaokrągleniach promienia krzywizny 10 cm, dzięki czemu wkładki izolacji jest łatwiej wygiąć nie narażając ich na uszkodzenie (pęknięcie). Jedynie nierówny, nie spoinowany mur z cegły może być otynkowany. Przy wykonywaniu nowych konstrukcji betonowych zasadniczo nie należy stosować tynków (opinie o programie).

Jeżeli ściana, na którą ma być nalepiona izolacja, wykonana jest z muru ceglanego, to najpierw należy pokryć ją równym tynkiem z zaprawy cementowej, z zatarciem na gładko packą drewnianą. Wielkość ziaren piasku wchodzącego w skład zaprawy nie powinna być większa niż 3 mm.
Tynk o powierzchni nierównej (tak zwana rapówka), niekiedy stosowany, jest podłożem nieodpowiednim (segregator aktów prawnych).
Podłożem może być również warstwa mastyksu asfaltowego lub asfaltu lanego z kruszywem o uziarnieniu do 8 mm.
Temperatura mięknienia oraz typ asfaltu powinny być dostosowane do warunków cieplnych, w jakich będzie izolacja pracować.
Płyty betonowe lub żelbetowe prefabrykowane. Podłoże z płyt prefabrykowanych może okazać się wygodne przy wykonywaniu robót izolacyjnych w okresie mrozów. Szczeliny między płytami mogą być zalane masą zalewową asfaltową lub zaprawą cementową. Należy każdorazowo przeanalizować, czy przy użytkowaniu budowli nie zachodzi obawa klawiszowania płyt, co mogłoby spowodować uszkodzenie izolacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami