Blog
Izolacyjność akustyczna
W artykule znajdziesz:
Izolacyjność akustyczna
Ściany osłonowe powinny zabezpieczać wnętrze budynku przed hałasami zewnętrznymi, przed przenoszeniem się wibracji wzdłuż ściany, przed samoistnym wytwarzaniem się dźwięków wewnątrz samej ściany osłonowej (uprawnienia budowlane). W myśl wymagań normy PN-63/B-02151 izolacyjność akustyczna przegród w budynkach mieszkalnych na dźwięki powietrzne nie powinna być mniejsza niż 35 dB, tj. tylko nieco większa od izolacyjności szczelnych okien drewnianych (program na telefon). Dokuczliwy hałas przenoszony wzdłuż ścian może powstać np. na skutek tarcia w złą czach poszczególnych elementów ścian, wywołanego zmianami termicznymi (program na komputer).
Z chwilą przezwyciężenia tarcia w złączach powstają gwałtowne wzajemne przesunięcia sąsiadujących elementów, które szczególnie przy ścianach metalowych powodują zjawisko trzaskania. Tarciu można zapobiec stosując wkładki izolacyjne w stykach oraz odpowiednie luzy. Hałasy wynikające z drgań (wibracji) mogą być spowodowane niewłaściwym zamocowaniem ścian w konstrukcji budynku lub niewłaściwym osadzeniem płyt szklanych lub podobnych (brak wkładek elastycznych lub co najmniej kitu) (program egzamin ustny).
Powstaje wtedy „brzęczenie” rozchodzące się wzdłuż ściany. Dla zmniejszenia tych hałasów zachodzi potrzeba albo zmiany konstrukcji kotwi, albo materiału okładziny zewnętrznej; czasem może wystarczyć tylko naniesienie na powierzchnię ściany powłoki przeciwdrganiowej z tworzyw sztucznych (opinie o programie).
Ściany osłonowe
Ściany osłonowe muszą być połączone z konstrukcją tak, aby nie było szczelin stanowiących mostki akustyczne, przez które przedostają się dźwięki z zewnątrz lub z sąsiednich pomieszczeń.
W ścianach z otworami drenażowymi lub wentylacyjnymi należy brać pod uwagę, że otwory te znacznie obniżają izolacyjność akustyczną (segregator aktów prawnych).
Dla zmniejszenia skutków rozchodzenia się drgań wzdłuż ściany osłonowej należy stosować między piętrami i między mieszkaniami dylatacje przeciwdrganiowe, do których stosuje się materiał elastyczny i dostatecznie szczelny (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32