Blog

Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 2
10.02.2022

Powlekanie blach

W artykule znajdziesz:

Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 3
Powlekanie blach

Powierzchnię metali można pokrywać tworzywami sztucznymi różnymi metodami: fluidyzacji, natryskiwania płomieniowego, przez zanurzenie, oblewanie, nakładanie past i żelowanie, żelowanie lub spiekanie podczas wirowania, obkładanie, obciąganie, nawalcowywanie, naprasowanie, naklejanie itp. Wybór metody zależy od rodzaju i kształtu wyrobu metalowego, rodzaju tworzywa sztucznego, stawianych wymagań itp. Powlekanie blach i kształtek metalowych pastą polichlorku winylu (program uprawnienia budowlane na komputer). Problem powlekania kształtek i blach stalowych polichlorkiem winylu ma wielkie znaczenie dla budownictwa, gdyż jest to bardzo tani sposób uszlachetniania tych wyrobów i zwiększenia ich odporności na korozję.

Ponieważ polichlorek winylu nie wykazuje jednak przyczepności do powierzchni stali, zachodzi konieczność zastosowania specjalnych środków zwiększających tę przyczepność. Środki te albo są dodawane do polichlorku winylu, albo też powleka się najpierw powierzchnię metalu tym środkiem tak cienką warstwą, że zużycie jego wynosi do 20 g na m2 powierzchni. Szczególnie ważne jest przygotowanie powierzchni pokrywanej kształtki lub blachy metalowej przez piaskowanie oraz trawienie i odtłuszczenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Znany jest szereg środków zwiększających przyczepność PCW do powierzchni metali. Do pospolitych należą żywice poliuretanowe reagujące z odpowiednimi poliestrami, rozcieńczone ketonem metylowo-etylowym lub mieszaniną rozpuszczalników. Podobne zastosowanie znajdują żywice epoksydowe. Dobre wyniki dają mieszaniny bezstyrenowych żywic poliestrowych nienasyconych (np. Vestopal LT) z kopolimerem chlorku winylu, octanu winylu i estru kwasu maleinowego (np. Vilit H) (uprawnienia budowlane). Środek zwiększający przyczepność nakłada się przez natryskiwanie pistoletem lub przez zanurzanie, po czym kształtki lub blachy suszy się przez kilka minut w suszarce (w temp. 90-170°C w zależności od rodzaju zastosowanego środka).

Powlekanie kształtek stalowych

Powlekanie kształtek stalowych pastą PCW odbywa się w zależności od potrzeb przez zanurzanie, nakładanie lub przez natryskiwanie (program egzamin ustny). Pasta do natryskiwania powinna mieć odpowiednią konsystencję umożliwiającą zastosowanie pistoletu natryskowego oraz zawierać środki tiksotropowe uniemożliwiające jej ściekanie z powlekanej kształtki. Poza tym pasta PCW powinna zawierać odpowiednie zmiękczacze żelujące, a nie zmniejszające jej przyczepności do powierzchni metalu po zżelowaniu. Dla osiągnięcia minimalnej grubości powłoki (200-250ą) zaleca się 2- lub nawet 3-krotne natryskiwanie. Pierwszą warstwę żeluje się wstępnie przez 10-15 minut w temperaturze 150-170°C, a drugą - w temperaturze 170-180°C przez 30-60 minut (w zależności od grubości powłoki).

Znacznie szybsze i wygodniejsze jest bezpośrednie powlekanie kształtek metalowych pastą z polichlorku winylu (bez specjalnego podkładu); powlekanie kształtki przeprowadza się również dodając do pasty PCW 2-6% odpowiedniej żywicy epoksydowej z utwardzaczem (opinie o programie). Utwardzacz T 1 dodaje się zwykle 3,5 części ciężarowych na 10 części ciężarowych żywicy Lekutherm K 57, dobrze mieszając. Do powłok twardych wystarczą 2-4% żywicy Lekutherm K 57 i 0,7-1,4% utwardzacza T 1, ale przy powłokach miękkich (60% PCW, 40% zmiękczacza) dodaje się do 6% żywicy Lekutherm K 57 oraz do 2,1% utwardzacza. Po wymieszaniu wszystkich składników pasty, można ją natychmiast zastosować do powlekania. Żelowanie powłoki trwa od 15 do 60 minut w temp. 170-hl80°C (segregator aktów prawnych).

Powlekanie blach tworzywami sztucznymi, tzw. platerowanie, jest jednym z ważniejszych osiągnięć o wielkim znaczeniu dla budownictwa, gdyż połączenie blachy stalowej z ochronną i barwną warstwą tworzywa sztucznego daje w wyniku dobry materiał. Stal zapewnia dobre własności mechaniczne, a tworzywo sztuczne dobre własności izolacyjne, antykorozyjne, estetyczny wygląd, przyjemny ciepły dotyk itp. Warstwa tworzywa sztucznego jest tak mocno związana z powierzchnią blachy, że nie ulega oderwaniu w czasie mechanicznej obróbki, głębokiego tłoczenia, skrawania, a nawet można tworzywo i blachę spawać punktowo (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 8 Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 9 Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 10
Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 11
Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 12 Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 13 Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 14
Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szlifowanie i polerowanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami