Blog
Powłoka z pierścieniami
W artykule znajdziesz:
Powłoka z pierścieniami i podłużnicami. Ostatnim rodzajem powłoki anizotropowej, który tutaj zbadamy jest rodzaj najważniejszy, a mianowicie powłoka o równomiernej grubości wzmocniona przez gęsto rozłożone pierścienie lub podłużnice lub zarówno jedne jak i drugie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Potraktować można na dwa sposoby, a mianowicie albo dodać do siebie wypadkowe naprężeń powłoki izotropowej i rusztu, albo też wykorzystać równania pamiętając, że całki po powłoce są tutaj całkami jedynie po powłoce właściwej. Drugi sposób jest lepszy dla powłok betonowych i im podobnych, ponieważ odpowiada on tutaj rzeczywistemu stanowi rzeczy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku cienkich powłok stosowanych w kadłubach samolotów równania mają poważną wadę wykluczającą ich zastosowanie. W powłoce dwuwarstwowej momenty skręcające są przenoszone przez naprężenia ścinające rx<p lub x^x o przeciwnych kierunkach w dwóch występujących tu powłokach. Wpływ żeber jest prawie równy zeru i został pominięty w równaniach (uprawnienia budowlane). Sytuacja jest zupełnie odmienna, gdy powłoka składa sic tylko z jednej, bardzo cienkiej warstwy i układu silnych wzmocnień, szczególnie gdy [te ostatnie mają przekrój ‘rurowy. Wtedy sztywność ściany na skręcanie jest niemal zerowa, a prawie całą sztywność na skręcanie powłoki zawdzięczamy sztywności na skręcanie żeber Wynika stąd, że należy wprowadzić sztywność na skręcanie GJ i wykorzystać jednocześnie wzory dla rusztu [5-101] i prawo sprężystości powłoki.
Ze względu na to, że w równaniach człony rzędu z/a zostały pominięte jako małe w porównaniu z jednością, nie ma sensu wykorzystywania ich wraz z równaniami [5-9], należy raczej stosować uproszczone związki. Rugując w" z ostatnich dwóch równań dochodzimy do związków na Mx4> i M$x wynikających ze sprężystości powłoki (program egzamin ustny).
Odkształcenie zginające
Sztywności występujące w są sumami odpowiednich stałych z równań, istnieje jednak jeden wyjątek z tego prostego prawa dodawania sztywności ściany i żeber. W powłoce rusztowej siły ścinające Nx<j) i N+x są przenoszone za pomocą naprężeń zginających w żebrach, a sztywności na ścinanie Dx4> z równania [5-100] są zazwyczaj małe. Jeśli żebra są połączone ze ścianą, takie odkształcenie zginające nie jest możliwe i całe ścinanie przenoszone jest tylko przez ścianę. Wynika stąd, że przy superpozycji odkształceń rusztu i ściany musimy opuścić w równaniach człon zawierający (opinie o programie).
Korzystano tutaj z oznaczeń i poprzedniego punktu, elementy sztywności S*, Sx są dodatnie, gdy żebra leżą na zewnątrz ściany i ujemne przeciwnym przypadku. Nie powinno się ich pomijać przy rozpatrywaniu konkretnych zagadnień powłokowych. W rzadko spotykanym przypadku c* = cx można je wyrugować ze wzorów przez inny wybór powierzchni środkowej.
Powłoka rusztowa zawsze musi składać się z obydwu rodzajów żeber: pierścieni podłużnie. Same pierścienie lub podłużnice nie tworzyłyby spójnej konstrukcji (segregator aktów prawnych). Sprawa przedstawia się zupełnie inaczej w przypadku powłoki wzmocnionej, która może mieć tylko pierścienie lub tylko podłużnice; okazuje się, że takie właśnie powłoki są najczęściej spotykane w praktyce.
Porównując powyższe równania z równaniami dla walca izotropowego widzimy, że teoria powłok anizotropowych nie jest bardziej złożona niż odpowiednia teoria powłok izotropowych. Jest tylko kilka nowych członów, a wiele z dawnych teraz nie występuje; różnica nie jest duża nawet w porównaniu z równaniami uproszczonymi. Jedyne dodatkowe utrudnienie polega na tym, że współczynnik: nie są już tak proste jak poprzednio, ale zależą od wielu niezależnych od siebie sztywności D, S, K. W praktyce jednak niektóre z nich równe są zeru lub są pomijalnie małe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32