Blog

Charakterystyka elementów zdjęcie nr 2
15.07.2021

Powłoki bitumiczne

W artykule znajdziesz:

Powłoki bitumiczne

Charakterystyka elementów zdjęcie nr 3
Powłoki bitumiczne

Dobrą ochronę przed działaniem gazów spalinowych dają powłoki bitumiczne (program uprawnienia budowlane na komputer). Są one odporne na działanie gazów i mają tę zaletę, że pokrywają dobrze drobne rysy na powierzchni konstrukcji, czego nie można osiągnąć przez zastosowanie fluatowania lub krzemianowania. Powłoki bitumiczne należy również stosować wówczas, gdy młody beton trzeba tak długo chronić przed silnie szkodliwym wpływem gazów spalinowych, póki nie stwardnieje on należycie i nie stanie się bardziej odporny.

Płyty zabezpieczające przed dymem stosuje się w budowlach masywnych (do mostów betonowych i żelbetowych) jedynie w wyjątkowych przypadkach, w celu uniknięcia silnego okopcenia.
Izolacje wewnętrzne przed wodą gruntową wykonuje się w istniejących budowlach, jeśli nie ma możliwości wykonania nowej izolacji lub naprawy czy uzupełnienia starej izolacji od zewnątrz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Najczęściej zachodzi konieczność wykonania izolacji wewnętrznej,
gdy:
- poziom wody gruntowej podniósł się (np. po wybudowaniu budowli piętrzącej na rzece, wskutek długotrwałego uszkodzenia sieci kanalizacyjnej itp.);
- przy wznoszeniu budowli występowały najniższe stany wody gruntowej i te niesłusznie uwzględniono w projekcie;
- nowo wzniesiona budowla spiętrzyła poziom wody gruntowej, co nie zostało przewidziane w projekcie;
- zastosowana do budowli izolacja zewnętrzna okazała się nieodpowiednia wskutek wadliwego projektu, zastosowania nieodpowiednich materiałów lub złego wykonawstwa;
- izolacja zewnętrzna została uszkodzona pod wpływem działania czynników zewnętrznych (uszkodzenia mechaniczne przy wykonywaniu dalszych robót budowlanych, podczas eksploatacji, wskutek działań wojennych itp.) (uprawnienia budowlane).

Niekiedy również przy wznoszeniu nowych budowli część pomieszczeń zagłębiona poniżej wody gruntowej nie może ze względów konstrukcyjnych być wydzielona w celu zastosowania izolacji zewnętrznej i zachodzi przy tym konieczność zaprojektowania izolacji wewnętrznych.
Izolację wewnętrzną układa się na odpowiednio przygotowanych istniejących ścianach i posadzce, a następnie wykonuje się dodatkową warstwę posadzek i ścian, która, tworząc konstrukcję podtrzymującą izolację, ma wytrzymać parcie wody (program egzamin ustny).

Konstrukcja dociskowa izolacji

Konstrukcja dociskowa izolacji powinna znaleźć odpowiednie oparcie o istniejące konstrukcje ścian, stropów itp. w ten sposób, aby wypór wody działający na konstrukcję dociskową był przekazywany przez nią na istniejącą konstrukcję budynku (opinie o programie).

Wady izolacji wewnętrznej w porównaniu z izolacją zewnętrzną są następujące:
- fundament i ściany nie biorą wcale lub tylko częściowy udział w przejęciu parcia wody i potrzebna jest dodatkowa wewnętrzna konstrukcja dociskowa izolacji dla przejęcia tych obciążeń;
- warunek dociśnięcia izolacji bitumicznej z wkładkami jest trudny do spełnienia, gdyż parcie gruntu przekazywane na ściany zewnętrzne i odpór gruntu na fundament nie przyczyniają się do wywołania nacisku na izolację;
- izolacja może być łatwo narażona na szkodliwe działanie wysokich temperatur, np. w kotłowniach, jeśli czopuch spoczywa bezpośrednio na posadzce; zachodzi zatem konieczność stosowania dodatkowych izolacji ciepłochronnych (segregator aktów prawnych);
- wykonanie izolacji wewnętrznych w pomieszczeniach ze słupami i ścianami wewnętrznymi w znacznym stopniu jest utrudnione, ponieważ trzeba izolować oddzielnie każdą ścianę i każdy słup; konstrukcja ścian zewnętrznych i fundament stale podlegają działaniu wody gruntowej i jeśli woda ta zawiera związki chemiczne szkodliwe dla betonu lub muru, to izolacja nie może spełniać równocześnie roli powłoki zabezpieczającej te materiały przed wpływami chemicznymi;
- późniejsze przeróbki pomieszczeń w celu dostosowania ich do innego użytku są utrudnione lub niemożliwe;
- naprawa uszkodzonej izolacji wewnętrznej wymaga częściowej lub całkowitej rozbiórki konstrukcji dociskowej.

Budowle izolowane wewnątrz powinny mieć posadzkę dostatecznie wytrzymałą, tak aby mogła ona być wciągnięta do współpracy przy przenoszeniu wyporu wody po zakotwieniu w niej dna konstrukcji dociskowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Charakterystyka elementów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Charakterystyka elementów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Charakterystyka elementów zdjęcie nr 8 Charakterystyka elementów zdjęcie nr 9 Charakterystyka elementów zdjęcie nr 10
Charakterystyka elementów zdjęcie nr 11
Charakterystyka elementów zdjęcie nr 12 Charakterystyka elementów zdjęcie nr 13 Charakterystyka elementów zdjęcie nr 14
Charakterystyka elementów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Charakterystyka elementów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Charakterystyka elementów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami