Blog

06.11.2021

Powłoki z folii

W artykule znajdziesz:

Powłoki z folii

Powłoki z folii

Na płaszczyznach pionowych w czasie murowania ściany ochronnej układa się sukcesywnie papę (również bez nalepiania) pomiędzy wznoszoną ścianą a izolacją (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy układaniu folii luzem należy przewidzieć wykonanie zbrojonej warstwy ochronnej.
Powłoki z folii są wodoszczelne i odporne na wpływy chemiczne, z wyjątkiem niektórych rozpuszczalników. Dlatego znajdują one zastosowanie w przemyśle chemicznym jako wewnętrzne izolacje zbiorników, w szczególności zbiorników na kwasy. Dzięki temu, że nie przepuszczają wody i mogą być łączone na stykach w sposób zapewniający ich szczelność, mogą samodzielnie, bez powłok bitumicznych, stanowić wymaganą izolację wodoszczelną.

Wytrzymałość mechaniczna i odporność na starzenie się daje możność zastosowania folii z tworzyw sztucznych w wielu dziedzinach izolacji przed wodą naporową, wilgocią gruntową i wodą powierzchniową oraz do izolacji zbiorników. Ze względu na wysoką cenę folii zakres ich stosowania na razie ogranicza się do obiektów, gdzie zależy na wysokiej jakości izolacji i gdzie izolacja ta nie może być skutecznie zastąpiona innymi materiałami izolacyjnymi, nie posiadającymi wymaganych właściwości antykorozyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Izolacje z folii mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie dotychczas stosowano izolacje bitumiczne, a zwłaszcza wtedy, gdy:
- należy liczyć się z obecnością wód agresywnych lub związków chemicznych (kwasów, zasad);
- występuje woda gruntowa i nie można uzyskać wymaganego docisku izolacji;
- w celu przyspieszenia wykonania robót izolacja ma być ułożona na wilgotnej jeszcze powierzchni budowli;
- izolacja ma być wykonana w niskich temperaturach.

Układanie izolacji

Do izolacji wodoszczelnych zaleca się stosować folie o grubości 1,8 do 2 mm. Z punktu widzenia wytrzymałości wystarczyłyby w wielu przypadkach folie cieńsze. Nie zaleca się jednak stosowania folii cieńszych niż 2 mm z następujących względów:
- warunki, w jakich prowadzone są roboty na budowie, powodują konieczność stosowania folii o większej wytrzymałości (uprawnienia budowlane).
- spawanie folii wymaga wyjątkowej ostrożności przy najmniejszych grubościach, czego nie można najczęściej zapewnić na budowie; grubość folii 1,8 mm pod tym względem może być uznana za wystarczającą.

Przy użyciu tego rodzaju powłok można w bardzo łatwy i prosty sposób wykonać izolacje szczelin dylatacyjnych, koszy, rynien itp.
Układanie izolacji z folii można powierzać tylko wykwalifikowanym pracownikom (program egzamin ustny).
Izolacje z cieńszych folii wymagają specjalnych zabezpieczeń w czasie wykonania i po wykonaniu.
Powłoki z laminatów z tworzyw sztucznych można zaliczyć do izolacji typu ciężkiego, szczególnie jeśli stosuje się wzmocnienie tkaniną lub welonem z włókien szklanych. Najczęściej stosuje się żywice poliestrowe i epoksydowe (opinie o programie).

Powłoki tego rodzaju używa się przeważnie jako zabezpieczenie budowli przed korozją (zbiorniki na ciecze agresywne); są one jednak równocześnie izolacjami wodoszczelnymi. Nie wymagają one zaciśnięcia i są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego można je stosować bez warstw ochronnych. W przypadku spodziewanych większych rys i pęknięć w izolowanej konstrukcji mogą one ulec popękaniu. Jeśli te miejsca są dostępne, to naprawa uszkodzeń jest możliwa (segregator aktów prawnych).
Można sądzić na podstawie dotychczasowych doświadczeń, że izolacje tego rodzaju będą miały coraz szersze zastosowanie, szczególnie wtedy, gdy izolacje bitumiczne nie mogą być stosowane, np. w środowisku, w którym występują rozpuszczalniki korodujące asfalt. Szczegóły wykonywania powłok z laminatów z tworzyw sztucznych podaje praca.

Pomimo wprowadzenia od około 150 lat izolacji bitumicznych w dzisiejszym pojęciu, w szczególności do dachów płaskich, sposób wykonywania tych izolacji w zasadzie nie uległ zmianie i pozostaje nadal w rękach rzemieślników. Dzięki podwyższonej jakości materiałów (pap i lepików) redukuje się obecnie liczbę warstw najczęściej z 3 do 2, ale tego osiągnięcia nie można poczytywać jako wyraz postępu technicznego w wykonawstwie izolacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami