Blog

11.02.2022

Poziome izolacje przeciwwilgociowe

W artykule znajdziesz:

Poziome izolacje przeciwwilgociowe

Poziome izolacje przeciwwilgociowe murów fundamentowych wykonuje się z taśm polietylenowych o grubości 0,05-0,10 mm i szerokości odpowiadającej grubości murów, układając folię bez przyklejania jej na warstwie zaprawy cementowej wyrównującej powierzchnię murów. Izolacje podłóg przed kapilarnym podciąganiem wody gruntowej wykonuje się z szerszych arkuszy folii o grub. 0,05-4-0,2 mm, układanych na wyrównanym podkładzie z zaprawy cementowej 1 : 3 lub 1 : 4, a niekiedy wystarczy ułożenie jej w warstwie drobnego piasku (program uprawnienia budowlane na komputer). Poszczególne arkusze łączy się ze sobą na zakłady szerokości ok. 5 cm za pomocą odpowiedniego kleju lub za pomocą spawania.

Izolacje podpodłogowe powinny się łączyć z poziomą izolacją murów. Od góry izolacje z folii wymagają ochrony w postaci warstwy papy izolacyjnej lub impregnowanego papieru oraz warstwy zaprawy lub posadzki. W pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienki, pralnie itp., układa się izolację na podkładzie z wyrobionymi w nim spadkami w kierunku odpływu wody. Arkusze folii są sklejane lub spawane na zakładach oraz przyklejane do kołnierzy wpustów podłogowych i do ścian pomieszczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wywinięcie folii na ściany

Wywinięcie folii na ściany ma na celu ochronę ich przed zawilgoceniem rozpryskami wody. W pomieszczeniach z natryskami folia powinna być wywinięta na ściany do wysokości 1,50 - 1,80 m, w innych pomieszczeniach - do 0,15 - 0,20 m nad poziomem posadzki (uprawnienia budowlane). Wszelkie załamania powierzchni pod izolacją są zaokrąglane promieniem ok. 3 cm. Wpusty podłogowe często osadza się wadliwie doprowadzając izolacyjne warstwy podpodłogowe do ścianek wpustów poniżej ich wierzchu, wskutek czego woda, która przesiąknie przez posadzkę i dostanie się aż do izolacji, nie ma odpływu. Aby temu zapobiec, celowe jest osadzanie wpustu podłogowego.

Na wpust nakłada się dodatkowy lej z kołnierzem wykonanym najlepiej z blachy ołowianej grubości ok. 2 mm, dopasowany do wewnętrznej powierzchni wpustu (program egzamin ustny). Osadza się go na kicie asfaltowym stosowanym na zimno. Kit ten uszczelnia jednocześnie wpust na obwodzie. Przed nałożeniem kitu powierzchnię betonu lub zaprawy gruntuje się na zimno roztworem asfaltowym. Folia stanowiąca izolację jest naklejona na kołnierz ołowiany, a kratka ściekowa jest nakładana na oddzielną ramkę ustawianą na wrębach wpustu, wyłożonych blachą. Stosowane kleje powinny wykazywać dobrą przyczepność zarówno do folii jak i do podkładu (tj. do wyprawy, ołowiu itp.). Izolacje przeciwwilgociowe powłokowe z żywic syntetycznych bez wzmocnienia ich wkładkami z włókien mogą być wykonywane tylko na niecodkształcalnych podkładach i na niewielkich powierzchniach (do kilkunastu m2) (opinie o programie).

Powłoki takie wykonuje się z żywic poliestrowych lub epoksydowych, a niekiedy z lateksów tiokolowych lub innych - za pomocą pędzli, szczotek lub pistoletów (segregator aktów prawnych). W celu zmniejszenia skurczu i kosztu powłok dodaje się do żywic różne wypełniacze mineralne. Pierwsze dwie powłoki twardnieją po dodaniu do nakładanych mas właściwych utwardzaczy i przyśpieszaczy wiązania. W celu uzyskania grubości powłok wynoszącej ok. 0,5 mm nakłada się masy dwu- lub trzykrotnie (promocja 3 w 1). Nakładanie powłok jest łatwe, ale wymaga dobrej znajomości materiałów i przestrzegania skrupulatnego dozowania oraz kolejności dodawania poszczególnych składników, aby uniknąć np. wybuchu lub obniżenia jakości mieszaniny. Ze względu na stosunkowo krótki czas wiązania mas przyrządzonych z wymienionych żywic, przygotowuje się tylko niewielkie ich ilości (po kilka kilogramów), aby móc je nałożyć przed rozpoczęciem tężenia.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami