Blog
Pozwolenie na budowę – co trzeba wiedzieć?
W artykule znajdziesz:
Pozwolenie na budowę – co trzeba wiedzieć?
W celu uzyskania pozwolenia na budowę wymagane jest złożenie wniosku do organu administracji architektoniczno-budowlanej I instancji, czyli najczęściej do starosty, a znacznie rzadziej do wojewody (program na komputer). Pozwolenie na budowę zawsze związane jest z nieruchomością, dlatego należy złożyć wniosek do organ, który jest właściwy ze względu na położenie nieruchomości (program na telefon). Wzór wniosku o pozwolenie na budowę znajduje się rozporządzeniu ministra infrastruktury z 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz.U. nr 120, poz. 1127) w załączniku nr 1 (program na egzamin ustny).
Wniosek o pozwolenie na budowę
Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć z wymaganymi załącznikami, do których zalicza się:
• projekt budowlany w 4 egzemplarzach – należy dołączyć do niego wszystkie niezbędne opinie, uzgodnienia, pozwolenia oraz inne dokumenty, które wymagane są przepisami szczegółowymi (promocja 3 w 1). Wśród załączników musi znaleźć się również zaświadczenie potwierdzające wpis projektanta na listę właściwej izby samorząd zawodowego,
• dokument potwierdzający prawo inwestora do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane,
• decyzja o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu – tylko wtedy, gdy nieruchomość nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (segregator).
Pozwolenie na budowę to samodzielna decyzja organu administracji, ale w szczególnych przypadkach może zostać wydane dopiero po postępowaniu sprawdzającym oddziaływanie inwestycji na środowisko. Zdarza się również, że inwestor może zostać zobowiązany do dostarczenia pozwoleń, uzgodnień i opinii innych organów, co wynika bezpośrednio z przepisów szczególnych (opinie). Dotyczy to najczęściej robót budowlanych związanych z obiektami budowlanymi lub obszarami znajdującymi się w rejestrze zabytków lub obiektów wymagających specjalnych uzgodnień w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych. Pozwolenie na budowę wydawane jest przed rozpoczęciem inwestycji i ważne jest przez 2 lata.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32