Blog

12.03.2020

Praca brygad

W artykule znajdziesz:

Praca brygad

Praca brygad

Aby zapewnić wymaganą wydajność i ciągłą pracę brygad, należy uprzednio przeanalizować pracochłonność poszczególnych czynności i na podstawie tej analizy dobrać dla każdego zespołu odpowiednią liczbę robotników (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wskazane jest, by robotnicy sami się dobierali wg określonego składu brygad. Brygady utworzone samorzutnie o wiele zgodniej pracują od brygad organizowanych przez kierownictwo budowy.

Brygady o zespołach niejednorodnych, zwane kompleksowymi, składają się z robotników różnych zawodów wykonujących procesy robocze złożone. Liczba robotników każdego zawodu zależy tu od ilości robót poszczególnych prostych procesów roboczych, wchodzących w skład złożonych procesów roboczych. W razie robót żelbetowych brygada taka będzie się składała z zespołów cieśli, zbrojarzy, betoniarzy oraz niewykwalifikowanych robotników do prac pomocniczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W brygadzie kompleksowej zespół wykonujący najbardziej odpowiedzialną pracochłonną robotę nazywa się zespołem kierującym, na czele którego stoi przodownik zespołu kierującego.

Podobnie jak w brygadzie specjalizowanej, również w brygadzie kompleksowej przebieg robót wszystkich zespołów powinien być zharmonizowany.
Nienadążanie w pracy przez którykolwiek z zespołów powoduje zakłócenie w rytmie pracy oraz nieosiąganie maksymalnej wydajności pracy przez całą brygadę (uprawnienia budowlane).
Niezbędne jest właściwe dobranie zarówno liczby zespołów, jak i liczby robotników w zespołach po uprzednim przeanalizowaniu złożonego procesu produkcyjnego. Należy także odpowiednio zainteresować robotników w pracy całej brygady oraz uświadomić im znaczenie i wpływ ich pracy na wyniki pracy brygady.

W dobrze zorganizowanej i zgranej brygadzie kompleksowej niektórzy robotnicy powinni posiadać znajomość innego pokrewnego zawodu, np. zbrojarze powinni znać proces betonowania. Rozwiązanie takie umożliwia w pewnych wypadkach wzajemną pomoc i współdziałanie poszczególnych zespołów wchodzących w skład jednej brygady (program egzamin ustny).
Brygady kompleksowe zawierają z przedsiębiorstwem tzw. „umowę o dzieło”. Stwarza to materialne zainteresowanie każdego członka brygady w osiąganiu maksymalnej wydajności pracy z jednoczesnym dążeniem do racjonalnego wykorzystania maszyn, urządzeń, materiałów i najnowszych metod pracy.

Zasady ogólne organizacji stanowisk roboczych

Stałe podnoszenie wydajności pracy stanowi jedno z podstawowych zadań gospodarki uspołecznionej. Wzrost wydajności pracy decyduje o wzroście produkcji, a tym samym o zaspokojeniu potrzeb konsumpcyjnych społeczeństwa.
Podstawowym i wyjściowym miejscem wzrostu wydajności pracy w budownictwie jest budowa (opinie o programie). Warunkiem uzyskania dobrej wydajności pracy na budowie jest opracowanie właściwej techniki wykonywania prac i właściwej organizacji produkcji, a w tym należytej organizacji miejsca pracy.

Miejsce pracy dzieli się na stanowiska robocze, tzn. miejsca, gdzie pracują poszczególni robotnicy lub zespoły. Rozmieszczenie i rozplanowanie stanowisk roboczych zależy od rodzaju wykonywanych czynności, używanych narzędzi, stosowanego materiału oraz warunków lokalnych (segregator aktów prawnych).

Wytyczne właściwej organizacji stanowisk roboczych można sprowadzić do następujących czterech zasad:
a) Stanowisko robocze powinno mieć wystarczającą wielkość powierzchni, aby pracujący mieli zapewnioną swobodę poruszania się i możliwość bezkolizyjnego wykonywania czynności roboczych.
b) Powinno być usytuowane na takim poziomie, aby nie wymagało od robotnika ani zbędnego schylania się, co wiąże się z dodatkowym wysiłkiem dla utrzymania tułowia w pozycji pochylonej, ani też zbędnego wznoszenia rąk.
c) Narzędzia, urządzenia oraz materiały na stanowisku roboczym powinny być tak rozmieszczone, aby były zawsze w zasięgu działania robotnika i nie wymagały czasochłonnego szukania.
d) Powinno spełniać wymagania stawiane przez przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, szczególnie dotyczące oświetlenia, czystości, wentylacji i bezpieczeństwa pracy.

Czynniki wpływające na organizację stanowisk roboczych wynikają z technologii produkcji, a także warunków bhp. Wielkość stanowiska roboczego zależy od rodzaju wykonywanych na nim czynności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami