Blog
Praca na maksymalnych parametrach
W artykule znajdziesz:
Przy projektowaniu układu rozkopów w przekroju wykopu należy liczyć się z optymalnym wykorzystaniem parametrów roboczych koparki, a nie, jak to nieraz bywa, z wykorzystaniem maksymalnym. Doświadczenie uczy, iż pełne wykorzystanie parametrów nie jest słuszne ani z punktu widzenia technicznego, ani ekonomicznego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Praca na maksymalnych parametrach (np. na maksymalnym promieniu kopania) nie jest wskazana, ponieważ powoduje: znaczne zmęczenie operatora, powstawanie w organach roboczych koparki największych naprężeń, a przez to szybkie ich zużywanie, przedłużanie cyklu roboczego, a zatem zmniejszenie wydajności koparki. Jedynym wyjątkiem jest tutaj, w przypadku rozkopów tarasowych, potrzeba maksymalnego wykorzystania parametru wysokości załadowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy projektowaniu wykonania wykopu należy w największym stopniu starać się ograniczyć do minimum nie wykopane pozostałości po pracy mechanicznej. Liczni autorzy przyjmują, iż przy wykonywaniu wykopów zamkniętych pozostaje około 10% ogólnej ilości gruntu do wybrania ręcznego bądź do wykonania z zastosowaniem innych maszyn. Już tylko przy tej pozostałości powstaje dodatkowy koszt wykopu wynoszący około 25% w stosunku do kosztu w założeniu wykonania całości wykopu mechanicznie (uprawnienia budowlane). W licznych przypadkach pozostałości po pracy mechanicznej są jeszcze większe, a zatem i koszty dodatkowe.
W celu znalezienia skutecznych środków dla zmniejszenia tych pozostałości prof. Znamienskij wkreślał w zarysy wykopów o różnych pochyleniach skarp, różne krzywe ruchu łyżki koparki przy różnych pochyleniach wysięgnika. maksymalne kopania (Hkop max), a drugi raz jako wysokości odpowiadające wysokości poziomego położenia ramienia łyżki (Hkop ram)- (program egzamin ustny).
Środki transportowe
Z tablicy wyraźnie wynika, iż wysokości rozkopów odpowiadające wysokości poziomego położenia ramienia przyczyniają się w wielkim stopniu do zmniejszenia pozostałości, często kilkakrotnego. W niektórych przypadkach tak przyjęta wysokość rozkopu (np. przy pochyleniu skarp 1 : 1) prowadzi do całkowitego wyeliminowania pozostałości (opinie o programie).
Poza tym z tablicy widoczne jest również, że na zmniejszenie pozostałości ma poważny wpływ minimalny promień kopania (Rkopdno min) w rozkopie przylegającym do zbocza. Uwidacznia się również, iż im niżej pochylony jest wysięgnik koparki przedsiębiernej, tym mniejsza jest pozostałość (segregator aktów prawnych).
Z danych powyższych wynika, iż dla zmniejszenia do minimum kosztownych pozostałości gruntu po robotach zmechanizowanych należy:
- w rozkopach położonych bezpośrednio przy skarpach wykopów wyznaczać oś koparki w odległości od skarpy równej Rkopdno min,
- stosować małe pochylenie wysięgnika.
Jak wiemy, przy tej samej wysokości kopania, tj. przy Hkop ram, zapewnione jest także napełnienie łyżki za jednym razem (nawet w przypadku gruntów zwięzłych); wynika stąd, iż najbardziej wskazana wysokość kopania odpowiada poziomo wysuniętemu ramieniu.
Środki transportowe znajdują się w tym przypadku jak i w poprzednim na tym samym poziomie co i koparka. Ładowanie urobku odbywa się na kolejno podstawiane wywrotki samochodowe lub inne pojazdy. Oś drogi transportowej od osi ruchu koparki znajduje się w odległości równej promieniowi załadowania - R^ (promocja 3 w 1).
Ten sam układ może być rozwiązany korzystniej z punktu widzenia wydajności koparki, a mianowicie przez zbliżenie osi drogi transportowej do osi ruchu koparki, a więc zmniejszenie tej odległości w stosunku do promienia załadowania Rzai do wielkości równej RZai-cos a. Jak widać z rysunku, daje to dość znaczne zmniejszenie średniego kąta obrotu a, co powoduje zwiększenie wydajności koparki, mimo iż w tym przypadku zmniejsza się objętość rozkopu wykonywanego z jednego stanowiska roboczego koparki, a więc zwiększa się również liczba stanowisk roboczych przy tej samej objętości gruntu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32