Blog

Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 2
31.01.2022

Postępujący proces zmian

W artykule znajdziesz:

Postępujący proces zmian
Postępujący proces zmian

W ścianach cerbetowych poza przeciekaniem i przemarzaniem wystąpiły dość niepokojące objawy niszczenia materiału. Pierwsze zmiany strukturalne koncentrowały się prawie wyłącznie w filarkach międzyokiennych (program uprawnienia budowlane na komputer). Na podstawie szczegółowych badań stwierdzono, że zmiany strukturalne ujawniają się w pierwszym etapie jako włoskowate zarysowania na ościeżach okiennych, biegnące od prefabrykatu nadprożowo-stropowego w dół do obróbki blacharskiej okna. Postępujący proces zmian strukturalnych to już wyraźne pęknięcia w ościeżach okiennych i nieznaczne wybrzuszenia faktury zewnętrznej prefabrykatu, występujące szczególnie intensywnie w jego części górnej. Jako trzeci etap zmian strukturalnych przyjęto w tej klasyfikacji całkowite rozwarstwienie płaszczyzny faktury na styku jej z pustakiem ceramicznym lub nawet w przekroju pustaka (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na rysunku tym na pierwszym planie widać przykład trzeciego etapu zniszczenia. Warstwa faktury została całkowicie odspojona wraz z częścią pustaka ceramicznego. W głębi widać rysę biegnącą w ościeżu od góry, tj. od elementu nadprożowego w dół do obróbki blacharskiej. Jest to przykład drugiego etapu zniszczeń (uprawnienia budowlane).

Widać wyraźnie, że zniszczenie warstwy fakturowej nastąpiło w przekroju pustaka ceramicznego, w odległości ok. 1 cm od powierzchni zewnętrznej pustaków ceramicznych. Zmiany strukturalne przebiegały dość szybko. Pierwsze rysy włoskowa- te zaobserwowano już po 2,5 latach od zasiedlenia budynków, w listopadzie (program egzamin ustny). W styczniu i lutym następnego roku, a więc praktycznie po 2-3 miesiącach, wystąpiło gwałtowne odspajanie warstwy fakturowej i jej odpadanie. W tym okresie była stosunkowo łagodna zima, niekorzystna jednak dla trwałości tych ścian. Dość często w ciągu dnia padały deszcze lub marznąca mżawka, a w nocy występowały spadki temperatury poniżej 0°C. Woda dostająca się w powstałe rysy i szczeliny zamarzała w nocy przyspieszając niszczenie ścian cerbetowych (opinie o programie).

Spoiny uszczelnione

Przedstawiono przykładowo rodzaje zniszczenia prefabrykatów cerbetowych na ścianie zachodniej i wschodniej jednego z budynków. Jak widać więc, najwięcej zniszczeń występuje na ścianie zachodniej, gdzie najbardziej intensywnie działają deszcze i różnice temperatur w dzień i w nocy (segregator aktów prawnych).

Przyczyną zniszczeń są tu procesy cieplno-wilgotnościo- we zachodzące w ścianach, tj. kondensacja wilgoci i jej zamarzanie w warstwie ściany w okresie zimowo-wiosennym, gdy temperatura zewnętrzna często przechodzi przez 0°C, a także odkształcenia ścian, a głównie zewnętrznej warstwy fakturowej, wywołane krótkotrwałymi szokami termicznymi (różnica temperatury w dzień i w nocy). Powstawaniu rys w przekroju warstwy fakturowej pod wpływem różnic temperatury sprzyja sztywne połączenie bloków z elementami nadprożowymi. W utworzone mikrorysy odsłonięte w ościeżach okien przedostaje się woda opadowa, a działanie mrozu zwiększa odspajanie warstwy zewnętrznej.

W innych elementach usytuowanych obok siebie wypełnione zaprawą złącza zapewniają współpracę i zmniejszają wygięcia bloków na zewnątrz pod wpływem różnic temperatury. Spoiny uszczelnione Olkitem zabezpieczają w tym przypadku elementy przed szkodliwym działaniem wilgoci i mrozu (promocja 3 w 1).

Wydaje się, że podstawową przyczyną powstających uszkodzeń jest nadmierna wilgotność elementów w chwili ich wbudowywania oraz niemrozoodporne pustaki ceramiczne, jakich użyto w tych ścianach. Dodatkowo do zniszczeń mogły przyczynić się częste zmiany temperatury w okresie pierwszych zim eksploatowania budynków przy przechodzeniu temperatury otoczenia przez 0°C w omawianym rejonie kraju. Poza tym czynnikiem sprzyjającym tworzeniu mikrorys mogły być krótkotrwałe szoki termiczne (dzień i noc) dla przegród o dużej wilgotności początkowej.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 7 Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 8 Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 9
Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 10
Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 11 Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 12 Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 13
Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wybór rodzaju dachu zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami