Blog

05.01.2022

Praca zespołami zgarniarek

W artykule znajdziesz:

Praca zespołami zgarniarek
Praca zespołami zgarniarek

W związku z tym przy dużych zgarniarkach zaszła potrzeba stosowania silnych ciągników pomocniczych, zazwyczaj gąsienicowych, które wspomagałyby zgarniarkę (przez pchanie jej od tyłu w czasie skrawania gruntu). Jako maszyny pomocnicze stosuje się zwykle spycharki zatrudnione przy tych samych robotach ziemnych oraz ciągniki podwójne jeden popychający, drugi ciągnący ciągniki te nierzadko wyposażone są w silniki o większej mocy (300 KM) niż silniki samych zgarniarek samobieżnych (225 KM) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Praca zgarniarek parami. Jak już wspomniano, siła pociągowa ciągnika ciągnącego zgarniarkę z napełnioną już urobkiem skrzynią (na drugim, a nawet trzecim biegu) sięga zaledwie połowy pełnej siły pociągowej, jaką ciągnik może rozwijać, podczas gdy przy skrawaniu i nagarnianiu gruntu do skrzyni niezbędna jest cała siła pociągowa; tu narzucała się myśl organizowania pracy zgarniarek łączonych parami szeregowo jedna za drugą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W tym przypadku początkowo pierwsza zgarniarka Zl skrawa i nagarnia grunt do skrzyni, po czym dopiero przy udziale ciągnika popychającego CP zaczyna skrawać i nabierać grunt druga zgarniarka 11 (uprawnienia budowlane). Po zakończeniu nagarniania gruntu przez zgarniarkę 7,2 ciągnik popychający CP odjeżdża do następnej pary zgarniarek, natomiast załadowane zgarniarki Z1 i Z2 odprowadza ciągnik C, którego siła pociągowa wystarcza dla przewiezienia obydwu załadowanych zgarniarek na miejsce wyładowania. Ten sposób pracy przynosi korzyści przez podwyższenie wydajności, gdyż mimo iż cykl roboczy tych złączonych zgarniarek jest dłuższy od cyklu roboczego pojedynczej zgarniarki, tym niemniej wydajność zwiększa się o 30-70% (zależnie od odległości przewożenia) (program egzamin ustny).

Wykopy pod budynki

Przy dużych robotach ziemnych wysoce pożądane jest łączenie zgarniarek w jednolicie zorganizowane zespoły, w skład których wchodzi po 4-5 sztuk tych maszyn (opinie o programie). Zespoły takie organizuje się na zasadach kompleksowości łącznie z maszynami pomocniczymi, wśród których na miejscu pierwszym wymienić należy ciągniki pomocnicze do popychania zgarniarek przy nagarnianiu gruntu, zrywaki, jeśli praca odbywa się w ciężkich gruntach spoistych, warsztaty ruchome dla przeprowadzania napraw, samochody do dowożenia paliwa itp.

Przy tego rodzaju pracy zespołowej istnieją możliwości zastosowania ulepszonych metod technologicznych i organizacyjnych, polepszenia nadzoru robót, polepszenia eksploatacji technicznej maszyn itp. Zespół zgarniarek powinien mieć wydzielony kwalifikowany personel inżynieryjny, dobrych operatorów, spośród których szczególnie starannie należy dobierać operatorów na ciągnikach pomocniczych, od których sprawności w poważnym stopniu zależy wydajność zespołu zgarniarek. Poniżej podaje się schematy technologiczne wykonania różnego rodzaju robót ziemnych za pomocą zgarniarek (segregator aktów prawnych).

Roboty przy wyrównywaniu terenu polegają na ścinaniu wzniesień i zasypywaniu wgłębień, przy czym efekt tej pracy zależy od umiejętności doboru tras przejazdowych, ich kierunku i kolejności przejazdów, w szczególności gdy ukształtowanie terenu jest skomplikowane. Nagarnianie gruntu na spadkach powinno być dokonywane z reguły warstwami pochyłymi, a nie poziomymi.

Wykopy pod budynki. Wykopy pod budynki mogą być wykonywane za pomocą zgarniarek, gdy nie są zbyt głębokie (do 3,0 m), gdy przekrój wykopu jest jednakowy na całej długości (bez załamań), gdy wjazdy i wyjazdy z wykopu są urządzone na całej szerokości wykopu, a także gdy ich pochylenie jest nie większe niż 10%, w przeciwnym bowiem przypadku konieczne jest stosowanie ciągnika pomocniczego do popychania załadowanej zgarniarki przy wyjeździe z wykopu. Przy odpowiedniej szerokości wykopu (np. 11,0 m) pracę można wykonać przy zastosowaniu 2 zgarniarek i 1 ciągnika popychającego (promocja 3 w 1). W tych warunkach zgarniarki pracować mogą w obydwu kierunkach, przy czym ciągnik popychający pracować może nie tylko podczas nagarniania gruntu przez zgarniarki, lecz również popychać je przy wyjeździe z wykopu. Roboty hydrotechniczne. Zgarniarki szczególnie wydajnie pracują przy robotach hydrotechnicznych, jak budowa kanałów, obwałowań rzek, ziemne zapory itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami