Blog

19.03.2020

Prace pomiarowe

W artykule znajdziesz:

Prace pomiarowe

Prace pomiarowe

Jeżeli zachodzi potrzeba wyznaczenia w terenie punktu O przecięcia się dwóch kierunków AB i CD wyznaczonych za pomocą łyczek, wykonuje się to w sposób następujący. Dwaj pomiarowi ustawiają się na obu kierunkach jeden np. za punktem A. drugi za punktem C (program uprawnienia budowlane na komputer).

Następnie trzeci pomiarowy staje z tyczką najpierw na prostej AB, ustawiając tyczkę zgodnie ze wskazaniami pierwszego pomiarowego w położeniu Ot. a następnie przesuwa ją zgodnie ze wskazaniami drugiego pomiarowego na prostą CD, do położenia O.

Przesuwanie tyczki z położenia Ox do położenia O musi być równocześnie korygowane przez pierwszego pomiarowego, tak by kierunek OxO pokrywał się z prostą AB. Tyczenie odcinków nie przekraczających 300 m wykonuje się “na oko".

Przy odcinkach dłuższych należy używać do tyczenia lunety instrumentu geodezyjnego. Przyrządy do pomiaru długości (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do pomiaru krótkich odcinków długości nie przekraczającej 20 metrów używa się tzw. ruletki.

Ruletka jest to wąska wstęga stalowa lub parciana, długości nominalnej najczęściej 20 m. szerokości ok. 1,5 cm. wycechowana na całej długości z dokładnością do 0,5 cm. Ruletki parciane są mniej dokładne od ruletek stalowych.

Ruletkę nawija się za pomocą korbki na szpulę (oś) i w stanie zwiniętym przechowuje w ebonitowym futerale lub na widełkach. Do mierzenia odcinków dłuższych służy taśma stalowa. Jest to wstęga ze stali, szerokości ok. 1.5 cm i nominalnej długości najczęściej 20 m (uprawnienia budowlane). nawijana na bęben i cechowana z dokładnością do 0.1 m. Przy pomiarze odcinki mniejsze od 0.1 m szacuje się ,.ną oko" bądź mierzy dodatkową miarką z dokładniejszą podziałką.

Taśma zaopatrzona jest w komplet 11 szpilek służących przy pomiarze do zaznaczania końców przyłożenia taśmy na gruncie. Niektóre taśmy zakończone uchwytami w postaci kółka i mające zero podziału w jego środku zaopatrzone są w 2 kostury, na które nakłada się taśmę przy pomiarze (program egzamin ustny). Do pomiaru należy używać sprawdzone (skomparowane) taśmy i ruletki, a ewentualny błąd, czyli różnicę pomiędzy nominalną i rzeczywistą długością przymiaru, uwzględniać przy pomiarze.

Technika pomiaru

Technika pomiaru długości odcinka taśmą. Pomiar długości wytyczonego odcinka AB położonego w terenie płaskim wykonuje się w następujący sposób. Dwóch pomiarowych, trzymając taśmę za dwa uchwyty, rozwijają i układa wzdłuż kierunku mierzonego odcinka (opinie o programie).

W tym celu pomiarowy pierwszy, trzymający taśmę za uchwyt, przykłada zero podziału w punkcie początkowym odcinka A, a następnie kierując się tyczkami ustawionymi na linii odcinka nakierowuje drugiego pomiarowego tak, aby ułożył on taśmę możliwie dokładnie wzdłuż’mierzonego odcinka. Po naciągnięciu taśmy wbija się na jej końcu szpilkę, oznaczając w ten sposób odmierzone 20 metrów. Następnie obaj pomiarowi przesuwają się do przodu tak, aby pierwszy pomiarowy przyłożył zero taśmy obok szpilki, po czym drugi pomiarowy układa ponownie taśm wzdłuż mierzonego odcinka i po jej naciągnięciu wbija w grunt drugą szpilkę, oznaczając A ten sposób drugie przyłożenie taśmy, czyli odmierzone następne 20 metrów. Czynność tę powtarza sic aż do momentu osiągnięcia punktu B. z tym że po ostatnim przyłożeniu taśmy koniec jej musi znaleźć się za tym punktem (segregator aktów prawnych). Następnie z podziału taśmy odczytuje się w punkcie B odcinek końcowy pomiaru, czyli tzw. końcówkę R mierzonej długości, szacując ją z dokładnością do centymetrów. Całkowita długość D odcinka wynosi D = nL + R gdzie:
n liczba całkowitych przyłożeń taśmy, która jest równa liczbie szpilek znajdujących się w ręku pierwszego pomiarowego.-łącznie ze szpilką wbitą przy zerze ostatniego przyłożenia taśmy,
L nominalna długość taśmy.
R ode nek końcowy pomiaru, tzw. końcówka odczytana z podziału taśmy w punkcie B.
W celu kontroli każdy odcinek należy zmierzyć dwa razy. Różnica obu wyników pomiaru nie może być większa od tzw. błędu dopuszczalnego, ustalonego przez obowiązujące instrukcje pomiarowe. Błąd ten przy pomiarach wykonywanych dla celów budowlanych wynosi przeciętnie od 0.001 do 0.0005 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami