Blog

Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 2
26.07.2018

Prace ziemne – ważny element inwestycji budowlanej

W artykule znajdziesz:

Prace ziemne – ważny element inwestycji budowlanej

Prace ziemne to jeden z najważniejszych elementów każdej mniejszej i większej inwestycji (program na komputer). Bez nich niemożliwe byłoby postawienie budynku czy wykonanie drogi, ponieważ mogłoby to stwarzać duże zagrożenie zarówno dla budowlańców, jak i potencjalnych użytkowników danego obiektu. Od tego etapu zależy dalszy etap budowy – w przypadku niemożliwości wykonania prac ziemnych, budowa lub remont nie może się rozpocząć. Prace ziemne to nic innego jak pierwsze przygotowanie gruntu pod planowaną budowę (program na telefon). W przypadku, gdy życzy sobie tego klient, możliwe jest całkowite zerwanie wierzchniej warstwy gleby oraz późniejsze wyrównanie terenu i zasadzenie nowej roślinności (program na egzamin ustny).

Podziemne garaże lub piwnice

Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 3
Prace ziemne – ważny element inwestycji budowlanej

Następnym ważnym etapem budowy jest wykonanie zarysu inwestycji. Dzięki niemu można zorientować się, gdzie może być ustawiony sprzęt i gdzie może pracować ekipa budowlana (promocja 3 w 1). Następnie ponownie wykonuje się prace ziemne, najczęściej za pomocą koparek, koparko-ładowarek, a także buldożerów. Dziki nim można wkopać się w grunt na wymaganą dla inwestycji głębokość (segregator). Zależy ona przede wszystkim od specyfiki zaprojektowanego obiektu. Jeśli ma on posiadać podziemne garaże lub piwnice, to należy to uwzględnić już na etapie wykopów lub kopania fundamentów. Tego rodzaju prace muszą być wykonane bardzo precyzyjnie.
Jednym z rodzajów prac ziemnych jest przygotowanie podłoża pod budowę autostrad i dróg. W obu przypadkach konieczne jest wcześniejsze przygotowanie terenu, które polega na jego oczyszczeniu oraz nawiezieniu i utwardzeniu (opinie). Kolejnym etapem prac ziemnym wykonywanych w celu przygotowania podłoża pod budowę dróg i autostrad jest dokładne wyrównanie podłoża, aby mogło ono służyć pod planowaną inwestycję. Prace ziemne to również przygotowanie podłoża pod wszelkie inwestycje związane z montażem instalacji kanalizacyjnych czy nowych przewodów elektrycznych. Są one również niezbędne chociażby w przypadku montażu sygnalizatorów na skrzyżowaniu – potrzebne przewody muszą być osadzone w wykopach o odpowiedniej szerokości i głębokości, aby funkcjonowały prawidłowo.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 8 Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 9 Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 10
Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 11
Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 12 Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 13 Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 14
Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budownictwo tradycyjne udoskonalone zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami