Blog

30.05.2018

Prace związane z ławami fundamentowymi

W artykule znajdziesz:

Prace związane z ławami fundamentowymi

 
Prace związane z ławami fundamentowymi

Ława fundamentowa to jedno z najbardziej typowym rozwiązań znajdujących zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym (uprawnienia budowlane). Najczęściej ma kształt prostokąta o grubości wynoszącej 60-80 cm. Cechuje się duża trwałością. Wysokość ławy fundamentowej jest zróżnicowana – może wynosić do 30cm do 140cm. Dokładne wymiary zawsze są ustalane indywidualnie, w zależności od charakterystyki gruntu oraz masy budynku. Na gruntach bardziej grząskich zarówno ława fundamentowa, jak i zbrojenie musi być bardziej masywne. To właśnie na ławach spoczywają ściany fundamentowe. Są one odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń całego budynku. Przy przepuszczalnych i zwartych podłożach koszt wykonania jest niewielki. Wzrasta on w przypadku tzw. gruntów trudnych. W budownictwie krajowym najczęściej wykorzystywane są ławy fundamentowe wykonane z betonu lub bloczków fundamentowych. Beton do law fundamentowych musi mieć klasę C12/15. Masa jest wylewana bezpośrednio do zaizolowanego wykopu lub do deskowania (program egzamin ustny).

 

Znajdujące się w środku dodatkowe zbrojenie zwykle składa się z 4 prętów, których średnica wynosi 12mm. Pręty są związane strzemionami o średnicy 6mm. Bardzo ważną kwestią jest wybór materiału na zbrojenie, ponieważ od niego w dużej mierze zależy wytrzymałość fundamentów. Bloczki fundamentowe najczęściej wykorzystywane są w budowach prowadzonych systemem gospodarczym. Można je murować lub układać na sucho. Fundamenty z bloczków mogą być wykonane wyłącznie na odpowiednio wyrównanym podłożu, które zostało zalane chudym betonem (opinie o programie). Zarówno od dołu, jak i od góry fundamentu należy zamontować zbrojenie. Końcowy etap prac polega na wypełnieniu otworów w bloczkach za pomocą betonu towarowego klasy C12/C15.Prace związane z ławami fundamentowymi dzielą się na kilka etapów. Najpierw należy usunąć humus i wykonać wykopy. Następnie wykonywane jest szalowanie oraz wylewanie ławy fundamentowej. Kolejny etap to montaż izolacji przeciwwilgociowej oraz budowa ścian fundamentowych i zasypanie wykopów. Prace są proste, ale czasochłonne – fundamenty z wylewanego betonu muszą zasychać ok. 28 dni.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami