Blog

22.04.2021

Pracownicy przedsiębiorstw

W artykule znajdziesz:

Pracownicy przedsiębiorstw

Pracownicy przedsiębiorstw

Warunkiem sprawnego działania każdego przedsiębiorstwa jest odpowiedni zespół pracowników. Zarówno środki trwałe, jak i obrotowe są niezbędnymi czynnikami procesów produkcyjnych, jednak są one bierne - czynnikiem czynnym jest tylko człowiek.
Aby pracownicy mogli należycie wykonywać swoje zadania, muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, muszą przestrzegać dyscypliny pracy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pracownicy przedsiębiorstw dzielą się na fizycznych (robotników) i umysłowych, a ci z kolei na pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych. Do pracowników inżynieryjno-technicznych zaliczamy majstrów, techników i inżynierów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podział pracowników na fizycznych i umysłowych jest dość sztuczny, wiemy bowiem, że w każdej pracy występują zarówno elementy ruchów mięśniowych, jak i elementy intelektualne. Monter urządzeń instalacyjnych lub operator ciężkiego sprzętu budowlanego muszą w pracy swojej wykazać znacznie więcej wysiłku umysłowego niż telefonistka czy maszynistka biurowa, chociaż pierwszych zaliczamy do pracowników fizycznych, drugie zaś do pracownic umysłowych. Podział ten jest wynikiem przedwojennych przepisów prawa pracy i w przyszłości zostanie usunięty.

Ustrój socjalistyczny stwarza szczególne warunki do stopniowego zacierania różnic społecznych między pracą fizyczną a umysłową (uprawnienia budowlane).
Z chwilą przyjęcia pracownika do pracy, między nim a przedsiębiorstwem nawiązuje się stosunek prawny, na mocy którego obie strony nabywają wzajemne prawa i obowiązki. Pracownik uzyskuje prawo do odpowiedniego wynagrodzenia, urlopu, ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków itp. Ustawa o stażu pracy daje możność każdemu młodemu pracownikowi, który rozpoczyna swą pracę zawodową, uzupełnienia wiedzy zdobytej w szkole i osiągnięcia w ten sposób wysokich kwalifikacji zawodowych.

Pracownik obowiązany jest do ścisłego stosowania się do otrzymanych poleceń i wykonywania ich według najlepszej woli i umiejętności. Aby prawa i obowiązki obydwu stron nie były lekceważone, przedsiębiorstwo obowiązane jest z każdym pracownikiem zawrzeć umowę na piśmie.
Istotnym problemem pracy zawodowej każdego człowieka jest jej wydajność. Wydajność jest pojęciem określającym stosunek wyników (efektów) pracy do jej nakładów (program egzamin ustny).

Wydajność pracy

Ponieważ nakłady pracy ludzkiej mierzymy ilością godzin jej trwania, więc wydajność pracy, np. kopacza, określamy ilością metrów sześciennych ziemi wykopanej przez niego w ciągu jednej godziny, malarza - ilością metrów kwadratowych pomalowanej w ciągu godziny powierzchni itd. Wydajność pracy można oczywiście obliczać nie tylko na godzinę, lecz również na dzień, tydzień, miesiąc, rok. Obliczenie wydajności pracy pracowników umysłowych, a zwłaszcza tak zwanych koncepcyjnych, sprawujących nadzór czy kierownictwo, jest rzeczą dość trudną (opinie o programie).

Wydajność pracy w dużym stopniu zależy od stopnia zmechanizowania produkcji i jej organizacji, jeżeli jednak pracownicy nie będą przestrzegali dyscypliny pracy, nie będą mieli do pracy uczciwego stosunku, to nawet przy najlepszym wyposażeniu wydajność ich pracy będzie niska.
Ilość produkcji w każdym społeczeństwie, a więc i stopień zaspokojenia jego potrzeb, zależy od społecznej wydajności pracy. W krajach, w których wydajność jest duża - istnieje również wysoka stopa życiowa społeczeństwa, w krajach o niskim poziomie wydajności pracy - panuje powszechna bieda (segregator aktów prawnych).

Obowiązkiem każdego technika i inżyniera, zajmującego najniższe nawet stanowisko, jest stworzenie takich warunków, aby podlegli mu robotnicy mogli osiągnąć najwyższą wydajność pracy. Zapewnia ona nie tylko wysoki poziom produkcji w kraju, lecz również wysokie zarobki bezpośrednich wykonawców. Nauka o organizacji robót budowlanych uczy nas, jak zdobyć umiejętność stwarzania takich warunków (promocja 3 w 1).

W procesie produkcji człowiek oddziałuje na przyrodę, przekształca ją i czyni użyteczną dla zaspokajania swych potrzeb. Jednak i sam proces pracy oddziałuje również na człowieka, chodzi więc o to, aby praca oddziaływała na człowieka korzystnie, aby przyczyniała się do jego rozwoju i nie wywierała na niego wpływu ujemnego.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami