Blog

03.11.2022

Pracownik prowadzący wypożyczalnię

W artykule znajdziesz:

Pracownik prowadzący wypożyczalnię

Pracownik prowadzący wypożyczalnię obowiązany jest przynajmniej raz w miesiącu porównać zgodność stanu w kartach ewidencyjnych ze stanem faktycznym, z uwzględnieniem posiadanych pokwitowań na przedmioty nietrwałe pobrane do długotrwałego i krótkotrwałego użytkowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ewidencję przedmiotów nietrwałych, wydanych dla wyposażenia lub urządzenia pomieszczeń, należy prowadzić na kartach ewidencyjnych wyposażenia. Kartę wystawia się w 2 egzemplarzach, przy czym w pozycji „imię i nazwisko” wpisuje się nazwę pomieszczenia, dla którego przeznaczone są przedmioty nietrwałe. Na karcie pozostającej w wypożyczalni odbiór potwierdza pracownik, któremu powierzono opiekę nad urządzeniem i utrzymaniem pomieszczeń. Wydanie przedmiotów potwierdza prowadzący wypożyczalnię na drugim egzemplarzu karty, przeznaczonym dla odbiorcy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ewidencję przedmiotów przydzielonych jako stałe wyposażenie maszyn, sprzętu lub środków transportowych prowadzi się na formularzu zwanym „karta narzędziowa”. Karty sporządzane są w 2 egzemplarzach, z których jeden zostaje w ewidencji magazynu wydającego, drugi otrzymuje obsługa łącznie z dokumentacją maszyny (uprawnienia budowlane).

Ewidencję ilościową przedmiotów nietrwałych dla wyposażenia lub urządzenia pomieszczeń biurowych, magazynowych, hoteli robotniczych, stołówek itp. stanowi jednocześnie spis inwentarza dla tych pomieszczeń. Spis ten może być uzupełniany w miarę dodatkowego wyposażenia danego pomieszczenia. Konserwacja odzieży roboczej i ochronnej oraz narzędzi i sprzętu ochrony osobistej w czasie użytkowania jest obowiązkiem pracownika, który dane przedmioty otrzymał (program egzamin ustny).

Przydzielona pracownikom odzież robocza i ochronna pozostaje własnością zakładu pracy przez czasokres zużycia ustalony w Układzie Zbiorowym Pracy w Budownictwie, po czym przechodzi na własność pracownika.

Przewozy i roboty ładunkowe

Pranie i reperację odzieży roboczej i ochronnej powinno organizować kierownictwo budowy. W przypadku gdy kierownictwo nie może zorganizować prania i reperacji odzieży ochronnej, pracownikowi wypłaca się ekwiwalent pieniężny co miesiąc (opinie o programie).

Przewozy i roboty ładunkowe stanowią poważną pozycję w kosztach budowy. Na 1 m3 budynku zużywa się 300-550 kg materiałów i prefabrykatów, które należy dostarczyć na budowę. Poza tym, wykonując wykopy fundamentowe, wywozi się zwykle około 200 kg ziemi na 1 m3 budynku. Gdy dodamy do tego przewozy sprzętu, maszyn i urządzeń budowlanych oraz składanych budynków tymczasowych dla zagospodarowania placu budowy i uwzględnimy transport wewnętrzny na placu budowy, wywóz gruzu oraz nieuniknione niekiedy przerzuty materiałów, przekonamy się, że dla wybudowania 1 m3 budynku należy przewieźć około 1000 kg masy ładunków (segregator aktów prawnych).

Znaczny udział robót transportowych w kosztach budowy wymaga prowadzenia na budowie dokładnej ewidencji i kontroli przewozów oraz prawidłowego dekretowania (klasyfikowania) dokumentów pierwotnych.

Specjalną uwagę powinien kierownik budowy poświęcić dekretowaniu dokumentów pierwotnych usług transportowych w celu prawidłowego ich zaksięgowania. Zależnie od rodzaju transportu koszty przewozu obciążają różne konta, a mianowicie:

  1. transport materiałów do pierwszego magazynu wraz z przeładunkiem w czasie transportu obciąża koszty zakupu materiałów.
  2. transport maszyn i mechanizmów na budowę oraz załadowanie ich i wyładowanie obciąża koszty sprzętu,
  3. koszty transportu materiałów na terenie budowy oraz wywóz ziemi lub gruzu z terenu budowy obciążają również koszty sprzętu (usługi transportowe),
  4. koszty przewozów (przerzutów) materiałowych między magazynami budów oraz z magazynów budów do magazynu centralnego i robocizna z tym związana zaliczane są do kosztów zaopatrzenia i składowania, które przenosi się po zakończeniu miesiąca do kosztów zakupu,
  5. koszty postojowe wagonów zalicza się do kosztów ogólnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami