Blog

Gzymsy zdjęcie nr 2
17.07.2019

Praktyka zawodowa – co się do niej zalicza?

W artykule znajdziesz:

Praktyka zawodowa – co się do niej zalicza?

Praktyka zawodowa jest niezbędnym warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych (program na komputer). Jej weryfikacji dokonuje komisja kwalifikacyjna okręgowej izby samorządu zawodowego właściwej miejscowo dla miejsca zamieszkania kandydata na uprawnienia budowlane. Długość praktyki zależy od rodzaju oraz zakresu uprawnień (program na telefon). Ponadto praktyka musi spełniać wymagania określone w prawie budowlanym. Podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby praktyka została zaliczona, jest wykonywanie prac, które polegają na:
• uczestnictwie w pracach projektowych,
• pełnieniu funkcji technicznej na budowie (program egzamin ustny).

Gzymsy zdjęcie nr 3
Praktyka zawodowa – co się do niej zalicza?

Kolejnym warunkiem jest wykonywanie tych prac pod kierownictwem osoby, która posiada uprawnienia budowlane w tej samej specjalności co kandydat i bez ograniczeń. Jeśli praktyka odbywa się za granicą, to musi nią kierować osoba mająca uprawnienia wymagane w danym kraju.

Do praktyki zawodowej może zostać zaliczona część lub całość praktyki studenckiej, o której mowa w prawie budowlanym (opinie o programie). Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy praktyka ta odbywała się na studiach, a jej zakres odpowiadał programowi kształcenia, który został opracowany przy udziale organu samorządu zawodowego i w taki sposób, aby spełniał on przepisy prawa budowlanego oraz prawa o szkolnictwie wyższym. Praktyka odbywa się wówczas na podstawie umowy między uczelnią a organem samorządu zawodowego (segregator aktów prawnych).

Członek rodziny

Za równorzędną praktykę projektową, która polega na bezpośrednim uczestniczeniu w pracach projektowych, uznawana jest roczna praktyka przy wykonywaniu projektów pod nadzorem patrona. Patron musi posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane i przynajmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe w ramach swoich uprawnień budowlanych i przy sporządzaniu projektów. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku patronatu nie jest wymagany stosunek pracy. Praktykant nie musi być zatrudniony na umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną (promocja 3  w 1). Dzięki temu praktyka zawodowa projektowa może odbywać np. u uprawnionego członka rodziny bądź u znajomego.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Gzymsy zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Gzymsy zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Gzymsy zdjęcie nr 8 Gzymsy zdjęcie nr 9 Gzymsy zdjęcie nr 10
Gzymsy zdjęcie nr 11
Gzymsy zdjęcie nr 12 Gzymsy zdjęcie nr 13 Gzymsy zdjęcie nr 14
Gzymsy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gzymsy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gzymsy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami