Blog
Praktyka zawodowa – uprawnienia opiekuna
W artykule znajdziesz:
Praktyka zawodowa – uprawnienia opiekuna
Wiele osób, które planują zdobycie uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej, zastanawia się, jakie uprawnienia muszą mieć osoby nadzorujące praktykę zawodową (program na komputer). Wątpliwości dotyczą zarówno nadzoru nad praktyką projektową, jak i na budowie, w tym do każdego rodzaju uprawnień, jakie nadawane są przez Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej w specjalności architektonicznej. Odpowiedź można znaleźć w art. 14 ust 4 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem „Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, a w przypadku odbywania praktyki za granicą pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju.” (program na telefon).
Z kolei w w przepisie § 3 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dnia 11 września 2014 r. można znaleźć zapis, że praktyka zawodowa, o której mowa w w/w artykule, obywa się po uzyskaniu dyplomu ukończenia uczelni wyższej, bądź po uzyskaniu tytułu zawodowego technika lub mistrza, a także po uzyskaniu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje na poziomie technika, a potwierdzić ją może wyłącznie osoba, która jest wpisana na listę członków izby i posiada odpowiednie uprawnienia budowlane. Co więcej, zakres praktyki zawodowej zawsze musu odpowiadać specjalności uprawnień budowlanych wybranych przez wnioskodawcę.
Z powyższych przepisów można wywnioskować, że nie ma obowiązku posiadania przez opiekuna praktyk uprawnień w zakresie nieograniczonym (program na egzamin ustny). Należy jednak pamiętać, że w Regulaminie Postępowania Kwalifikacyjnego znajduje się zapis, że opiekun praktyk musi mieć uprawnienia w zakresie i rodzaju odpowiadającym uprawnieniom wybranym przez wnioskodawcę. Jeśli więc wnioskodawca ubiega się o uprawnienia bez ograniczeń, to opiekun praktyk również powinien posiadać takie uprawnienia (promocja 3 w 1).
Opiekun praktyk
Wiele osób, które planują zdobycie uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej, zastanawia się, jakie uprawnienia muszą mieć osoby nadzorujące praktykę zawodową. Wątpliwości dotyczą zarówno nadzoru nad praktyką projektową, jak i na budowie, w tym do każdego rodzaju uprawnień, jakie nadawane są przez Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej w specjalności architektonicznej. Odpowiedź można znaleźć w art. 14 ust 4 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem „Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, a w przypadku odbywania praktyki za granicą pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju.” (segregator).
Z kolei w w przepisie § 3 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dnia 11 września 2014 r. można znaleźć zapis, że praktyka zawodowa, o której mowa w w/w artykule, obywa się po uzyskaniu dyplomu ukończenia uczelni wyższej, bądź po uzyskaniu tytułu zawodowego technika lub mistrza, a także po uzyskaniu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje na poziomie technika, a potwierdzić ją może wyłącznie osoba, która jest wpisana na listę członków izby i posiada odpowiednie uprawnienia budowlane. Co więcej, zakres praktyki zawodowej zawsze musu odpowiadać specjalności uprawnień budowlanych wybranych przez wnioskodawcę (opinie).
Z powyższych przepisów można wywnioskować, że nie ma obowiązku posiadania przez opiekuna praktyk uprawnień w zakresie nieograniczonym. Należy jednak pamiętać, że w Regulaminie Postępowania Kwalifikacyjnego znajduje się zapis, że opiekun praktyk musi mieć uprawnienia w zakresie i rodzaju odpowiadającym uprawnieniom wybranym przez wnioskodawcę. Jeśli więc wnioskodawca ubiega się o uprawnienia bez ograniczeń, to opiekun praktyk również powinien posiadać takie uprawnienia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32