Blog
Praktyka życia
W artykule znajdziesz:
Piąty plan pięcioletni (1951-1955) zatwierdzony na XIX zjeździć KPZR przewiduje wzrost produkcji przemysłowej w r. 1955 o 70% w porównaniu z r. 1950, tj. trzykrotny w porównaniu z poziomem przedwojennym. W zakresie budownictwa miejskiego okres 1945-1953 został zamknięty liczbą 182 min. m2 powierzchni mieszkalnej, czyli około półtora miliarda m3 nowowzniesionej kubatury mieszkaniowej. Już w r. 1947 rozpoczęła się w Moskwie budowa wieżowców (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tak więc architektura radziecka w okresie powojennym przeżywa burzliwy wzrost swych zadań, zakresu tematyki, skali budowlanej podejmowanych zamierzeń. Nie zawsze towarzyszy temu postęp koncepcji architektonicznych, które w tym okresie rozwijają częstokroć tendencję do powierzchownego efektu fasadowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Walka o ideowość w kulturze pojmowana była jednostronnie w tych środowiskach architektonicznych, które opierały się jedynie na problematyce plastycznej. Tymczasem ideowa postawa twórcy, oznaczająca oddanie się społecznej misji sztuki postuluje w architekturze przede wszystkim głębokie uświadomienie odpowiedzialności za podniesienie warunków bytowania szerokich rzesz ludzi pracy (uprawnienia budowlane). Taka ideowość łączy się z pasją rozwiązywania problematyki ekonomicznej i technicznej współczesnego budownictwa, w których architekt-działacz widzi ogromne możliwości pomnożenia społecznych efektów budownictwa, rozładowania tak palących potrzeb mieszkaniowych. Praktyka życia i budownictwa wykazuje organiczny związek tych tendencji z treściwością estetycznej strony architektury (program egzamin ustny).
Wielostronne zadania architektury
Wielostronne zadania architektury w okresie powojennym uwypukliły znaczenie tej jedności. Odbudowa miast zniszczonych przez faszystów dała architektom impuls do rewizji starego układu, do przebudowy i polepszenia sieci planistycznej. W pracy tej architekci radzieccy rozwinęli historyczne doświadczenia nabyte przy przebudowie Moskwy, w nowych warunkach wcielając w życie zasady jedności starego i nowego, kontaktu człowieka z przyrodą, jednolitego zaplanowania i ukształtowania architektonicznego oraz ideowej treści obrazu miasta. Wszystkie te problemy występowały jako synteza materialno-bytowych i estetycznych potrzeb ludzi radzieckich (opinie o programie).
Zadania ideowo-artystyczne urbanistyki radzieckiej dotyczą piękna życia społecznego we wszystkich jego przejawach - materialnych i duchowych. Stąd pojęcie piękna miasta socjalistycznego nie może polegać tylko na wzrokowej estetyce planu, lecz na pięknie wszechstronnie pojętego życia mieszkańców. Mistrzostwo przestrzennego formowania gmachów, zespołów i miasta w całości tylko wtedy doprowadza do skończonego dzieła, gdy wyrasta z głęboko przeżytej koncepcji takiego czy innego zorganizowania procesów życiowych ludzi. Organiczna jedność pożytku i piękna w urbanistyce i architekturze radzieckiej znajduje wyraz w znanej formule „Budować wygodnie, trwale, tanio (ekonomicznie) i pięknie (segregator aktów prawnych).
W toku odbudowy miast wyrosłych w dobie kapitalizmu przemysłowego (Rostów nad Donem, Stalingrad, Kursk) głównym problemem było usunięcie tych niedomagań urbanistycznych, które odziedziczone zostały po okresie zabudowy kapitalistycznej XIX-XX wieku. Zrestytuowanie kontaktu miasta z rzeką, przecięcie go pasami zieleni, zorganizowanie strefy podmiejskiej i pierścieni lasów i parków - wszystkie te prace wystąpiły jako ważne przedsięwzięcia zdrowotne, a jednocześnie estetyczno-kompozycyjne przywracające obrazowi miasta jego tradycyjną, słowiańską organiczność, łączność z krajobrazem. Odbudowa starych miast bogatych w założenia i gmachy zabytkowe (Nowogród, Smoleńsk, Kijów) szła w kierunku twórczej ciągłości historycznej (promocja 3 w 1). Gruntowne wyzyskanie wartości spuścizny znajdowało tu uzasadnienie nic tylko w ciągłości ideowo-artystycznej, lecz także w wykorzystaniu walorów ekonomicznych tej spuścizny, tzn. w najpełniejszym uwzględnieniu stanu wyjściowego, istniejącego układu uzbrojonej sieci ulicznej itd.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32