Blog

24.05.2022

Prasowanie

W artykule znajdziesz:

Prasowanie

Zazwyczaj przepuszcza się wstęgę papieru przez roztwór alkoholowy żywicy syntetycznej, umieszczony w odpowiednim korytku. Impregnowaną wstęgę przepuszcza się następnie przez suszarkę, gdzie następuje odparowanie alkoholu oraz lotnych składników żywicy, a na wstędze papieru zostaje tylko warstwa suchej żywicy. Większą ilość impregnowanych arkuszy układa się jeden na drugim i poddaje prasowaniu w podwyższonej temperaturze w specjalnych prasach (program uprawnienia budowlane na komputer). Prasy takie są przeważnie wielopłytowe, co pozwala na jednoczesne prasowanie większej ilości laminatów i co oczywiście wpływa na większą wydajność produkcyjną.

Prasowanie przeprowadza się w temperaturze ok. 147°C, wówczas żywica zostaje utwardzona. Aby uniknąć odkształcenia płyty, materiał przed wyjęciem z prasy należy ochłodzić. Wytrzymałość i sztywność laminatów zależna jest od materiału i żywicy użytej do produkcji. Końcowy produkt odznacza się twardą i lśniącą powierzchnią. Płyty pocięte według znormalizowanych wymiarów gotowe są do wysyłki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Produkcja płyt izolacyjnych i sklejek dekoracyjnych jest w zasadzie podobna do wyżej opisanej. Wierzchnia warstwa jest barwna albo posiada rysunek i zostaje przykryta przezroczystą ochronną błoną. W ten sposób uzyskuje się bardzo ciekawe efekty (uprawnienia budowlane).

Laminaty z tworzyw sztucznych produkuje się przeważnie, chociaż istnieją i inne ich rodzaje. Rdzeniem laminatu jest wielowarstwowa płyta papieru Kraft impregnowanego żywicą fenolowo-formaldehydową. Wewnętrzna warstwa laminatu zawiera matową płytę barwioną, impregnowaną żywicą mocznikową. Warstwa ta przykryta zostaje płytą melaminową odporną na ścieranie. Papier przepuszczający światło zaimpregnowany melaminą, po sprasowaniu w podwyższonej temperaturze staje się przezroczysty. Niekiedy produkuje się laminat zawierający folię lub rdzeń aluminiowy (program egzamin ustny).

Laminaty

Laminaty poddaje się ogrzewaniu w temperaturze 147°C i prasowaniu pod ciśnieniem 140 kG/cm*. Płyty produkuje się o grubościach znormalizowanych od 1,5 do 3,75 mm. Grubsze płyty można stosować jako płyty okładzinowe, cieńsze zaś jako okleinę, do wyrobu sklejek lub rdzeni (opinie o programie).

Arkusze te, które mogą mieć lśniącą lub matową fakturę, przytwierdza się do podłoża nadającego się do robót wewnętrznych. Podłoże powinno być dobrane odpowiednio do przeznaczenia jakiemu płyta ma służyć. Zastosowanie takich płyt jest szerokie. Podłoże poza zaletami konstrukcyjnymi i dekoracyjnymi powinno mieć powierzchnię umożliwiającą łatwe sklejanie z arkuszem laminatu. Przymocowywanie płyt ściennych stanowi zagadnienie, które dla każdego typu materiału musi być osobno rozwiązane. Zwykle podłoże przymocowuje się do ściany w postaci płyt i dlatego powinnp ono posiadać na krawędziach lub płaszczyźnie uchwyty do przytwierdzania (segregator aktów prawnych).

Aby montowanie płyt mogło być należycie wykonane, materiał musi być dostatecznie twardy, odporny na wilgoć, na pleśń, bakterie i trudnopalny. Innymi ważnymi cechami materiału są dobre własności izolacyjne cieplne i dźwiękowe oraz lekkość. Sklejki, płyty warstwowe i płyty włókniste z drewna są najczęściej stosowane jako podłoże. Grubości ich są różne; jeśli są mniejsze niż 3 mm, wówczas na zewnętrznej stronie płyty poleca się dawać okleinę w celu uniknięcia paczenia się i dla zmniejszenia występujących naprężeń. Okleina powinna mieć tę samą grubość co arkusz okładziny, mimo że jakość ich może być różna  (promocja 3 w 1).

Na ogół połączenie między okleiną a podłożem jest elastyczne albo sztywne. W pierwszym przypadku używa się klejów termoplastycznych lub spoiw kauczukowych. Stwierdzono, że spoiwa elastyczne dają trwałe połączenia przy niewysokiej temperaturze. Tam gdzie wymagana była duża wytrzymałość spoiny przy niskiej temperaturze, uzyskiwano lepsze wyniki stosując połączenie sztywne. Wadą tego połączenia było powstawanie naprężeń przy podwyższeniu temperatur.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami