Blog

Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 2
30.05.2018

Prawo a rozbiórka obiektu budowlanego

W artykule znajdziesz:

Prawo a rozbiórka obiektu budowlanego

Prawo a rozbiórka obiektu budowlanego

Cena gruntów budowlanych w mieście osiąga niejednokrotnie bardzo wysoki poziom. Nic więc dziwnego, że inwestorzy decydują się na kupno działki z budynkiem, który zamierzają wyburzyć. W miejsce starej budowli projektują nowy budynek o zupełnie innym przeznaczeniu. W niektórych przypadkach rozbiórka starego budynku wymaga uzyskania koniecznych pozwoleń.

Rozbiórka obiektu budowlanego a prawo budowlane

Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 3
Prawo a rozbiórka obiektu budowlanego

W polskim prawodawstwie nie ma jasnego przepisu odnoszącego się do rozbiórki budowlanej. Pewna definicja odnosząca się do tej czynności znajduje się w art. 3 ust. 7 Ustawy z 7 lipca 1994 o Prawie Budowlanym. Rozbiórka budowlana definiowana jest jako roboty budowlane. Do jej przeprowadzenia konieczne jest więc uzyskanie pozwolenia na budowę w niektórych przypadkach, na przykład wtedy gdy budynek znajduje się w rejestrze obiektów zabytkowych. Jak widać przepis ten wygląda nieco kuriozalnie. Przecież rozbiórka obiektu budowlanego jest zaprzeczeniem budowy skąd więc pomysł na konieczność uzyskania pozwolenia? Jak widać na podstawie przytoczonych przepisów, rozbiórka budowlana wchodzi w zakres robót budowlanych (opinie o programie).

Uzyskanie zgody na rozbiórkę

Na rozbiórkę budowlaną nie trzeba uzyskać zgody, jeśli budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, nie jest objęty opieką konserwatorską. Mowa jednak o budynkach, których wysokość nie przekracza 8 m. Jeśli budynek jest wyższy trzeba uzyskać konieczne pozwolenia. Choć pozwolenie nie jest konieczne do uzyskania to mimo wszystko planowane prace trzeba zgłosić w odpowiednim urzędzie. Zamiar wykonania rozbiórki należy zgłosić w odpowiednim Starostwie Powiatowym. Należy dokładnie sprecyzować zakres planowanych prac. Do zgłoszenia powinna być załączona zgoda właściciela obiektu oraz obrys umiejscowienia obiektu na działce. Otrzymana w ten sposób zgoda jest ważna przez okres mniej więcej dwóch lat od jej otrzymania. Do wniosku należy również dołączyć zgodę właściciela obiektu, który ma zostać poddany rozbiórce. Ze złożeniem wniosku związane są opłaty wynoszące około 36 zł.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 8 Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 9 Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 10
Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 11
Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 12 Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 13 Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 14
Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Różnorodność rodzajów żużli zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami