Blog

Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 2
22.06.2018

Prawo budowlane – katastrofa budowlana

W artykule znajdziesz:

Prawo budowlane – katastrofa budowlana


W prawie budowlanym znajduje się definicja katastrofy budowlanej. Zgodnie z nim jest to gwałtowne i niezamierzone zniszczenie całości lub części obiektu budowlanego, elementów urządzeń formujących, obudowy wykopów, ścianek szczelnych czy konstrukcyjnych elementów rusztowań. Za katastrofę budowlaną nie uznaje się:
• awarii instalacji,
• uszkodzenia nadającego się do naprawy lub wymiany elementu wbudowanego w obiekt budowlany,
• zniszczenia lub uszkodzenia urządzeń budowlanych związanych z obiektem.
Aby można było mówić o katastrofie budowlanej konieczne jest łączne wystąpienie dwóch elementów, czyli zdarzenie musi być zarówno gwałtowne, jak i niezamierzone. Określone zdarzenie musi pojawić się przypadkiem, bez niczyjego udziału i przebiegać szybko, niespodziewanie i z dużym natężeniem. Gwałtownymi nazywane są zdarzenia nieoczekiwane, natomiast niezamierzonymi zdarzenia, które nie były przewidziane w czasie, w którym wystąpiły. W przypadku katastrofy budowlanej nie ma znaczenia, czy część budynku, która uległa zniszczeniu, była przeznaczona do rozbiórki.
Najczęstsze przyczyny katastrof budowlanych to błędy wykonania, błędy projektowe, wady materiałów budowlanych oraz działanie sił natury. Przyczyny katastrof budowlanych zawsze określane są przez właściwy organ nadzoru budowlanego.
W przypadku, gdy do katastrofy budowlanej dojdzie w użytkowanym, rozbieranym lub budowanym obiekcie budowlanym, kierownik budowy, zarządca, właściciel lub użytkownik ma obowiązek:
• zorganizowanie doraźnej pomocy poszkodowanym,
• przeciwdziałania rozszerzaniu się skutków katastrofy,
• zabezpieczenia miejsca katastrofy przez zmianami, które uniemożliwiają prowadzenia postępowania wyjaśniającego przyczyny zdarzenia,
• niezwłocznego zawiadomienia o katastrofie właściwego organu, policji, właściwego miejscowo prokuratora, inwestora, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta obiektu budowlanego oraz inne organy i jednostki organizacyjne.
Po zakończeniu postępowania dotyczącego przyczyn katastrofy inwestor, właściciel lub zarządca obiektu ma obowiązek podjęcia działań koniecznych do usunięcia skutków katastrofy.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 7 Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 8 Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 9
Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 10
Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 11 Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 12 Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 13
Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dział produkcji naturalnej zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami