Blog
Wpływ zawilgocenia
W artykule znajdziesz:
Wpływ zawilgocenia
Interesująca jest jeszcze sprawa wpływu zawilgocenia na przewodność cieplną w temperaturze poniżej zera. Otóż powszechnie panuje pogląd, że wzrost współczynnika /. spowodowany zawilgoceniem jest większy w temperaturze ujemnej niż dodatniej. Wynika to m. in. z powodu zmiany fazowej wody w lód, który ma większy współczynnik przewodności cieplnej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Badania wykazały, że wzrost ten nie we wszystkich materiałach występuje. F. W. Uszkow badał przegrody z żużlobetonu jamistego w średniej temperaturze -11°C i otrzymał współczynnik ok. 20% korzystniejszy niż w temperaturze dodatniej. Zdaniem Uszkowa rezultat ten można wytłumaczyć przeistaczaniem się wody w szron, którego przewodność cieplna jest mniejsza niż wody. Szron osadza się w większych porach materiału, dzięki czemu poprawiają się jego własności cieplno-wilgotnościowe.
Powyższe uwagi odnoszą się tylko do betonów kruszywowych, natomiast w betonach komórkowych zmiany przewodności cieplnej w temperaturze dodatniej i ujemnej zależą od zawartości wilgoci (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Problem ten badali szczegółowo E. Saarc i J. Jansson.
Z rysunku tego widać, że przy zamarzaniu wody (około -2°C) występuje skok w przewodności cieplnej. Skok ten jest mały w materiale o niskiej wilgotności, zaś przy dużej zawartości wilgoci przewodność cieplna zmienia się bardzo poważnie. Betony komórkowe o wilgotności nie przekraczającej kilku procent wykazują w temperaturze ujemnej nieco niższą przewodność cieplną niż w dodatniej, natomiast przy wilgotności ok. 10% v lub większej, następuje duży wzrost przewodności cieplnej w temperaturze ujemnej (uprawnienia budowlane).
E. Saarc i Jansson tłumaczą ten fakt dwiema przyczynami:
- w materiale o niskiej wilgotności wilgoć przemieszcza się i gromadzi w warstwie chłodniejszej, dzięki czemu warstwa cieplejsza jest prawie zupełnie sucha, co wpływa dodatnio na przewodność cieplną całej próbki,
- woda zamarza w porach w postaci oddzielnych kryształków lodu nie stykających się z sobą, co również zmniejsza przewodność cieplną.
Rzeczywista wilgotność materiału
Zawilgocenie przegród budowlanych ma duży wpływ na ich przewodność cieplną (program egzamin ustny). Dlatego aby określić rzeczywisty współczynnik materiału w przegrodzie, trzeba znać jego rzeczywiste zawilgocenie, które można określić jedynie przez pomiar wilgotności w istniejących budynkach. Badania wykazują, że wilgotność materiału w przegrodach zależy od własności sorpcyjnych i podciągania kapilarnego, jednak zależność ta jest dość złożona. W przypadku materiałów nowych, nigdzie nie zastosowanych można tylko orientacyjnie oszacować zawilgocenie przez porównanie ze znanymi materiałami biorąc za podstawę własności sorpcyjne i podciąganie kapilarne wody (opinie o programie).
Znając sorpcję wilgoci można ustalić zawilgocenie materiału w stanie powietrzno-suchym. Nie jest to jednak równoznaczne z zawilgoceniem przegród, gdyż materiały w przegrodach zewnętrznych wykazują prawie zawsze większe zawilgocenie niż w przegrodach wewnętrznych, znajdujących się przeważnie w stanie powietrzno-suchym.
Rzeczywista wilgotność materiału w przegrodach, czyli tzw. wilgotność obliczeniowa zależy jednak nie tylko od własności fizycznych tworzywa, lecz również od stopnia wysuszenia przegród, od klimatu zewnętrznego i sposobu użytkowania budynku (segregator aktów prawnych).
W budynkach nowowzniesionych zawilgocenie przegród jest duże z powodu obecności wilgoci budowlanej. Z czasem przegrody wysychają do pewnej zawartości wilgoci i odtąd wilgotność ich ulega tylko wahaniom okresowym - w czasie zimy wzrasta, a latem następuje wysychanie. Jako wilgotność obliczeniową należy przyjmować zawilgocenie obserwowane w połowie zimy (w okresie najzimniejszym), które jest nieco mniejsze od zawilgocenia maksymalnego (przypadającego na koniec zimy) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32