Blog

23.07.2020

Wpływ zawilgocenia

W artykule znajdziesz:

Wpływ zawilgocenia

Wpływ zawilgocenia

Interesująca jest jeszcze sprawa wpływu zawilgocenia na przewodność cieplną w temperaturze poniżej zera. Otóż powszechnie panuje pogląd, że wzrost współczynnika /. spowodowany zawilgoceniem jest większy w temperaturze ujemnej niż dodatniej. Wynika to m. in. z powodu zmiany fazowej wody w lód, który ma większy współczynnik przewodności cieplnej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Badania wykazały, że wzrost ten nie we wszystkich materiałach występuje. F. W. Uszkow badał przegrody z żużlobetonu jamistego w średniej temperaturze -11°C i otrzymał współczynnik ok. 20% korzystniejszy niż w temperaturze dodatniej. Zdaniem Uszkowa rezultat ten można wytłumaczyć przeistaczaniem się wody w szron, którego przewodność cieplna jest mniejsza niż wody. Szron osadza się w większych porach materiału, dzięki czemu poprawiają się jego własności cieplno-wilgotnościowe.
Powyższe uwagi odnoszą się tylko do betonów kruszywowych, natomiast w betonach komórkowych zmiany przewodności cieplnej w temperaturze dodatniej i ujemnej zależą od zawartości wilgoci (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Problem ten badali szczegółowo E. Saarc i J. Jansson.

Z rysunku tego widać, że przy zamarzaniu wody (około -2°C) występuje skok w przewodności cieplnej. Skok ten jest mały w materiale o niskiej wilgotności, zaś przy dużej zawartości wilgoci przewodność cieplna zmienia się bardzo poważnie. Betony komórkowe o wilgotności nie przekraczającej kilku procent wykazują w temperaturze ujemnej nieco niższą przewodność cieplną niż w dodatniej, natomiast przy wilgotności ok. 10% v lub większej, następuje duży wzrost przewodności cieplnej w temperaturze ujemnej (uprawnienia budowlane).
E. Saarc i Jansson tłumaczą ten fakt dwiema przyczynami:
- w materiale o niskiej wilgotności wilgoć przemieszcza się i gromadzi w warstwie chłodniejszej, dzięki czemu warstwa cieplejsza jest prawie zupełnie sucha, co wpływa dodatnio na przewodność cieplną całej próbki,
- woda zamarza w porach w postaci oddzielnych kryształków lodu nie stykających się z sobą, co również zmniejsza przewodność cieplną.

Rzeczywista wilgotność materiału

Zawilgocenie przegród budowlanych ma duży wpływ na ich przewodność cieplną (program egzamin ustny). Dlatego aby określić rzeczywisty współczynnik materiału w przegrodzie, trzeba znać jego rzeczywiste zawilgocenie, które można określić jedynie przez pomiar wilgotności w istniejących budynkach. Badania wykazują, że wilgotność materiału w przegrodach zależy od własności sorpcyjnych i podciągania kapilarnego, jednak zależność ta jest dość złożona. W przypadku materiałów nowych, nigdzie nie zastosowanych można tylko orientacyjnie oszacować zawilgocenie przez porównanie ze znanymi materiałami biorąc za podstawę własności sorpcyjne i podciąganie kapilarne wody (opinie o programie).

Znając sorpcję wilgoci można ustalić zawilgocenie materiału w stanie powietrzno-suchym. Nie jest to jednak równoznaczne z zawilgoceniem przegród, gdyż materiały w przegrodach zewnętrznych wykazują prawie zawsze większe zawilgocenie niż w przegrodach wewnętrznych, znajdujących się przeważnie w stanie powietrzno-suchym.
Rzeczywista wilgotność materiału w przegrodach, czyli tzw. wilgotność obliczeniowa zależy jednak nie tylko od własności fizycznych tworzywa, lecz również od stopnia wysuszenia przegród, od klimatu zewnętrznego i sposobu użytkowania budynku (segregator aktów prawnych).

W budynkach nowowzniesionych zawilgocenie przegród jest duże z powodu obecności wilgoci budowlanej. Z czasem przegrody wysychają do pewnej zawartości wilgoci i odtąd wilgotność ich ulega tylko wahaniom okresowym - w czasie zimy wzrasta, a latem następuje wysychanie. Jako wilgotność obliczeniową należy przyjmować zawilgocenie obserwowane w połowie zimy (w okresie najzimniejszym), które jest nieco mniejsze od zawilgocenia maksymalnego (przypadającego na koniec zimy) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami