Blog
Prawo wodne – zmiany w praktyce
W artykule znajdziesz:
Prawo wodne – zmiany w praktyce
Od 1 stycznia 2018 roku zarząd nad wodami sprawuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Powstało więcej regionalnych zarządów gospodarki wodnej, natomiast 49 wojewódzkich zarządów melioracji i urządzeń wodnych zastąpiono zarządami zlewni (program na komputer). Zmieniono również struktury związane z zarządzaniem gospodarką wodną (program na telefon). Zgodnie z nowymi regulacjami wszystkie decyzje o warunkach zabudowy oraz miejscowy plany zagospodarowania przestrzennego muszą być uzgadniane z Wodami Polskimi, które są podmiotem odpowiadającym za gospodarkę wodną. Pozytywna opinia tej instytucji jest niezbędna, aby możliwe było wydanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy dla planowanej inwestycji, a także rozpoczęcie prac budowlanych (program na egzamin ustny).
Czas realizacji danego przedsięwzięcia
W przypadku, gdy inwestor uzyskał wcześniej zgodę na rozpoczęcie inwestycji, może on nie otrzymać zgody na jej kontynuację. W efekcie może dojść zarówno do wysłużenia czasu realizacji danego przedsięwzięcia, jak i do jego wstrzymania (promocja 3 w 1). Organy Wód Polskich mają również kompetencje w zakresie zgód wodnoprawnych. W nowych przepisach przewidziano 4 tryby wydawania tych zgód:
• przyjęcie zgłoszenia wodnoprawnego,
• wydanie zgłoszenia wodnoprawnego,
• wydanie oceny wodnoprawnej,
• wydanie decyzji umożliwiającej zwolnienie z niektórych zakazów określonych w ustawie.
W prawie wodny znajduje się dokładny katalog działań oraz czynności, które wymagają pozwolenia lub zgłoszenia wodnoprawnego (segregator). Wody Polskie zostały wprowadzone do procesów oceny oddziaływania inwestycji na środowisko bez okresy przejściowego. W związku z tym nowy organ musi być uwzględniony w trwających już procedurach administracyjnych, a nawet w już wydanych decyzjach, które zostały zaskarżone. Wynika z tego wiele problemów proceduralnych, które znacząco utrudniają realizowanie inwestycji. Wszyscy inwestorzy, którzy planują przedsięwzięcia określone ustawą, muszą uzyskać ocenę wodnoprawną, która jest wydawana w drodze decyzji po analizie wpływu przedsięwzięcia lub związanych z nim działań na określone ustawą cele środowiskowe (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32