Blog
Prędkość betonowania
W artykule znajdziesz:
Prędkość betonowania
Prędkość betonowania jest najważniejszym parametrem, wprost proporcjonalnym do wartości parcia bocznego.
Konsystencja mierzona opadem stożka jest funkcją spójności i tarcia wewnętrznego betonu. Wahania jej nie są w praktyce zbyt duże, stąd i wpływ’ na wielkość parcia jest nieznaczny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ciężar betonu waha się cd 1300 do 4850 kG m. Najczęściej stosowany jest jednak beton o ciężarze 2350-P2430 kG/m3. Ta wielkość została wprowadzona do badań.
Wpływ uziemienia kruszywa jest nieduży.
Im wyższa jest temperatura masy betonowej, tym jest mniejsze ciśnienie boczne świeżego betonu. Również znaczny wpływ na wielkość parcia wywiera temperatura otoczenia.
Obniżenie jej, podobnie jak temperatury masy, przedłuża okres twardnienia betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gładkość powierzchni deskowania i jego nasiąkliwość nie odgrywają w nowoczesnych deskowaniach takiej roli jak w zwykłych deskowaniach drewnianych. Struganie i powlekanie smarami deskowań zmniejszyło działanie tych czynników.
Wibrowanie zwiększa kąt tarcia wewnętrznego z 20-30 na ok. 50°. Zagęszcza ono masę betonową, a tym samym zwiększa parcie boczne o 10 do 2010%.
Masę betonową układa się na ogól warstwami grub. 45^-60 cm i zagęszcza wibratorami.
Wzory opracowane przez komisję dotyczą układania masy warstwami nie grubszymi od 120 cm.
Ciśnienie kapilarne stanowi określoną część całości parcia. Może być ono obliczone, gdy znana jest objętość pustek stosu okruchowego. Badania tego typu były wykonywane w Norweskim Instytucie Geotechnicznym.
Wszelkie domieszki opóźniające wiązanie oraz plastyfikatory zwiększają parcie boczne (uprawnienia budowlane).
Grubość warstwy masy betonowej i przekrój formy wywierają inny wpływ w słupkach o wymiarze boku do 180 cm niż w ścianach. Słupy są betonowane przeważnie w krótkim czasie na całą wysokość. Wibrowanie zwiększa jeszcze parcie boczne betonu. Jeżeli betonowanie przebiega szybciej niż 3 m/godz, należy parcie uwzględniać na całej wysokości słupa i przyjmować jako maksymalne. Wielu autorów zaleca, aby nie dopuszczać do parcia przekraczającego 5000 kG/m2 przy betonowaniu słupów z wibrowaniem. Deskowanie przy tym powinno być obliczone na parcie 10 000 kG/m2 (program egzamin ustny).
W ścianach grubość układanej warstwy masy betonowej nie powinna przekraczać 120 cm.
Maksymalne parcie boczne
Maksymalne parcie boczne nie powinno przekraczać 970 kG/m2.
Wielkość parcia bocznego jest określona przez badaczy rozmaitymi wzorami, które zostaną niżej przedstawione (opinie o programie).
Sposób deskowania ław zależy od ich wysokości. Gdy wysokość ławy fundamentowej nie przekracza 25 cm, deskowanie wykonuje się z desek grubości 25-4-38 mm. Dla zachowania stateczności i sztywności deski te zamocowuje się wbitymi w ziemię kołkami i rozporkami, które są usuwane w czasie betonowania. Kołki powinny mieć długość równą dwukrotnej wysokości fundamentu, a rozporki - długość równą szerokości ławy.
Niskie ławy fundamentowe w gruntach spoistych betonuje się często wprost w wykopie bez deskowań (segregator aktów prawnych).
Przy betonowaniu ław fundamentowych wyższych od 25 cm deskowanie wykonuje się z tarcz zbijanych z desek o grubości 2(H-25 mm. Tarcze są usztywniane przez nakładki stężające z desek tej samej grubości i szerokości 8-10 cm, podparte zastrzałami co 1,5-2,0 m oraz wbitymi w ziemię kołkami.
Stosowane czasem pod ściany murowane lawy z odsadzkami deskuje się w analogiczny sposób z tym, że zamiast zastrzałów podpierających ścianki boczne deskowania można dać chomąta drewniane lub stalowe. Deskowanie rozpiera się tak samo jak poprzednie rozporkami wyjmowanymi w czasie napełniania formy masą betonową.
Nakładki z odpowiednimi wycięciami na odsadzkę przybija się nie na płask, a na rąb. W celu zapewnienia prawidłowości ustawienia deskowania wskazane jest ułożenie szerszego niż stopa lawy pasa podlewki z chudego betonu, osadzenie w podlewce kołków i przybicie do nich przed ustawieniem tarcz deskowania desek oporowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32