Blog

Stopień zbrojenia zdjęcie nr 2
12.07.2021

Ilość masy impregnacyjnej

W artykule znajdziesz:

Ilość masy impregnacyjnej

Stopień zbrojenia zdjęcie nr 3
Ilość masy impregnacyjnej

Do masy powłokowej pożądane jest dodanie wypełniacza włóknistego w postaci włókien azbestu, co zwiększa plastyczność masy powłokowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Celowy jest dodatek do asfaltu składników zwiększających przyczepność i kleistość masy, np. oleju żywicznego, oleju mineralnego, kalafonii, paku stearynowego itp.
Ilość masy impregnacyjnej i powłokowej w 1 m2 tkaniny impregnowanej powinna wahać się w granicach l,300-f-2000 g.

Jako posypkę mineralną tkanin impregnowanych należy stosować talk w postaci cienkich blaszek o uziarnieniu nie większym niż 2 mm. Talk użyty na posypkę nie powinien zawierać zanieczyszczeń w postaci innych minerałów, a szczególnej domieszek pochodzenia organicznego. Folia ta powleczona jest masą powłokową asfaltową o identycznych cechach jak masy stosowane do wyrobu impregnowanej tkaniny szklanej. Wytrzymałość folii aluminiowej na zerwanie, badana na próbce normowej, powinna wynosić 50 kG (jak przy papie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z próbki papy wycina się w kierunku podłużnym i poprzecznym rolki po dwa paski szerokości 50 mm i długości 200 mm i zgina je dookoła pręta metalowego o określonej średnicy. Papę należy zgiąć tak, żeby przylegała do połowy obwodu pręta. Paski zgina się na przemian z obu stron. Obserwować należy, czy na zewnętrznej (wypukłej) stronie papy nie powstają pęknięcia lub rysy.
Z próbki papy wycina się w kierunku podłużnym i poprzecznym rolki po 5 pasków szerokości 50 mm i długości ok. 300 mm i poddaje rozerwaniu na maszynie zrywającej. Przy zakładaniu próbki do maszyny należy ją tak ustawić, ażeby odstęp uchwytów zaciskowych maszyny wynosił 200 mm (uprawnienia budowlane).

Obciążenie próbki powinno wzrastać równomiernie o 1,5 kG/sek. W chwili zerwania należy odczytać wydłużenie papy między zaciskami. Jako wynik podaje się średnią z wyników zerwania 5 próbek wyciętych w obu kierunkach. Siłę zrywającą podaje się w kG, a wydłużenie w % wydłużenia próbki między zaciskami.
Badanie wytrzymałości na rozerwanie może być również wykonywane na paskach o szerokości 5 mm. W tym przypadku należy wynik przeliczyć na pasek normalnej szerokości.
Z badanej papy wycina się w każdym kierunku rolki po jednej próbce c wymiarach 50 X 100 mm. Wycięte paski zawiesza się swobodnie w kierunku podłużnym w suszarce ogrzanej do temperatury 50 ± 2°C przy badaniu pap smołowych oraz do 60 ± 2°C w przypadku badania pap asfaltowych (program egzamin ustny).

Badanie przesiąkliwości papy

Po upływie dwóch godzin wyjmuje się próbki z suszarki i po ostygnięciu opisuje się wygląd zewnętrzny próbki w porównaniu z pierwotnym wyglądem papy, a mianowicie ewentualne zjawiska „pocenia się papv“, zacieki oraz spływanie masy impregnowanej (opinie o programie). Papy, z których masa impregnacyjna ścieka kroplami, należy dyskwalifikować.
Przyrząd do badania przesiąkliwości składa się z rury stalowej ocynkowanej o średnicy wewnętrznej 50 mm (2″) i długości 5CH-60 cm. Na jednym końcu rury przyśrubowany jest szczelnie kołnierz o średnicy ok. 160 mm. Koniec rury i zewnętrzna powierzchnia kołnierza powinny się znajdować dokładnie w jednej płaszczyźnie i powinny być gładko wypolerowane (segregator aktów prawnych).

Bezpośrednio nad kołnierzem przymocowana jest do rury mała rurka o średnicy 5-f-lO mm, fajkowato wygięta, służąca do przymocowania za pomocą rurki kauczukowej szklanej rurki do określania poziomu cieczy w rurce. Dolną część przyrządu stanowi drugi kołnierz o identycznych wymiarach jak kołnierz przyśrubowany do rury, o powierzchni wewnętrznej również gładko polerowanej. Oba kołnierze posiadają po 3 otwory pasujące do siebie. Pomiędzy oba kołnierze wkłada się jako uszczelki pierścienie gumowe o średnicy otworu 5CH-55 mm i grubości 3-^5 mm. Oba kołnierze przymocowuje się do siebie za pomocą śrub z nakrętkami skrzydełkowymi (promocja 3 w 1).

Wykonanie oznaczenia. Z badanej papy wycina się krążek o średnicy 8—10 cm i umieszcza między gumowymi uszczelkami przyrządu. Od strony dolnej (zewnętrznej) próbki umieszcza się kawałek bibuły filtracyjnej, przylegającej szczelnie do papy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stopień zbrojenia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stopień zbrojenia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stopień zbrojenia zdjęcie nr 8 Stopień zbrojenia zdjęcie nr 9 Stopień zbrojenia zdjęcie nr 10
Stopień zbrojenia zdjęcie nr 11
Stopień zbrojenia zdjęcie nr 12 Stopień zbrojenia zdjęcie nr 13 Stopień zbrojenia zdjęcie nr 14
Stopień zbrojenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stopień zbrojenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stopień zbrojenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami