Blog
Prędkość jazdy środków transportowych
W artykule znajdziesz:
Prędkość jazdy środków transportowych
Prędkość jazdy środków transportowych kolejki jednoszynowej wynosi 1,5 m/s, a więc odpowiada górnej granicy prędkości przenośnika taśmowego. Przy odległości transportowej od 50 do 100 m i stosowaniu ruchu okrężnego wydajność składów transportowych wynosi ok. 30 m masy betonowej na godzinę (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy zastosowaniu kolejki jednoszynowej nie zachodzi potrzeba dodatkowego przeładunku masy, co sprzyjałoby ewentualnemu jej odmieszaniu. Transport masy betonowej w pojemnikach ułożonych w wagonikach z silnikiem odbywać się może pod miejsce jej wbudowania, zaś podnoszenie pojemnika jest możliwe za pomocą zwykłej wciągarki ze zbloczem. W celu umożliwienia zatrzymywania taboru kolejki jednoszynowej w dowolnym miejscu, poszczególne szyny zaopatrywane mogą być w zderzaki oraz automatyczne zatrzymywacze (po trzy na jedną szynę) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tabor kolejki nie wymaga obsługi podczas ruchu.
Transport pionowy masy betonowej na placach budowy odbywa się za pomocą różnego rodzaju wyciągów budowlanych. Czasami zastosowanie mają jeszcze wyciągi szybowe. Są one jednak dość kosztowne, stosunkowo mało wydajne i wymagające dodatkowego transportu na górze (uprawnienia budowlane). W wyciągach szybowych jako pojemnik do podnoszenia masy betonowej służy zazwyczaj kosz wywrotny, który po dojściu do wyznaczonego poziomu przechyla się i przerzuca masę betonową do zasobnika umocowanego do szybu, skąd następnie masa odbierana jest za pomocą taczek lub japonek i przewożona do miejsc ułożenia na tym poziomie.
Do transportu pionowego masy betonowej znajduje również zastosowanie wyciąg z szybem z rozbieralnych sekcji o konstrukcji rurowej lub z kształtowników stalowych składanych w pionie za pomocą specjalnych złączy trzpieniowych lub śrubowych. Sekcje wyciągu stanowią zespawane z rur lub z kształtowników stalowych oddzielne konstrukcje kratowo-przestrzenne,
które połączone ze sobą dają pełną konstrukcję szybu o wymaganej wysokości w danych warunkach budowy (program egzamin ustny).
Wieża wyciągu szybowego
Wieża wyciągu szybowego zaopatrzona jest w dwie prowadnice, po których porasza się platforma z żeliwnymi klockami wodzącymi w prowadnicach. Na platformie usytuowany jest przechylny kosz, umocowany do słupka połączonego przegubowo z ramą platformy. W przedniej, wysuniętej części kosza umocowane są jeden lub dwa krążki oporowe toczące się po listwie, umocowanej do poprzeczek przedniej ścianki szybu (od strony wewnętrznej szybu) (opinie o programie). W określonym miejscu wyładowania listwa jest odgięta w kierunku opróżnienia kosza, wskutek czego kosz przechyla się, a zawartość jego spływa po rynnie do zasobnika i stąd następnie do środków transportu bliskiego.
Stopień przechylenia kosza regulowany jest długością liny. Przechylenie kosza z masą betonową (plastyczną) wymaga dla dobrego opróżnienia kąta przechylenia ok. 60°. Prędkość podnoszenia wyciągiem szybowym waha się w granicach od 0.35 do 1,5 m/s w zależności od rodzaju konstrukcji i wysokości wyciągu.
Prędkość opuszczania wynosi od 1,0 do 3,0 m/s. Udźwig wyciągów szybowych waha się w granicach do 750 kG. Omówiony wyciąg szybowy bez urządzeń dodatkowych (kosza wywrotnego) może również transportować w pionie masę betonową za pomocą platformy, na której ustawia się jedną japonkę lub dwie taczki napełnione masą betonową, co jest najbardziej tradycyjnym sposobem połączenia transportu poziomego z pionowym i ponownie poziomym, przy użyciu jednego środka transportu bliskiego (segregator aktów prawnych).
Podobne czynności transportowe mogą być również dokonywane przy zastosowaniu wyciągów masztowych typu stałego. Wyciągi masztowe (jedno- lub dwusłupowe) są urządzeniami lżejszymi, służyć mogą do transportu masy betonowej na stosunkowo niewielkie wysokości i wymagają mocowania ich konstrukcji do wznoszonej budowli.
Udźwigi wyciągów wahają się w granicach 250-P500 kG, prędkość podnoszenia wynosi 0,4-M,0 m/s, zaś prędkość opuszczania dochodzi do 3,0 m/s (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32