Blog
Prędkość przyrostu wytrzymałości betonów
W artykule znajdziesz:
Prędkość przyrostu wytrzymałości betonów wykonywanych z różnych rodzajów cementów; podczas gdy prędkości te różnią się znacznie, występuje mała różnica w 90-dniowej wytrzymałości dla wszystkich rodzajów cementu. Ogólnie można powiedzieć, że cementy o małej prędkości twardnienia mają nieco wyższą wytrzymałość końcową. IV rodzaj cementu po 28 dniach ma najniższą wytrzymałość, lecz po 5 latach osiąga drugą po najwyższej wytrzymałości (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nie jest łatwo określać ilościowo różnice wytrzymałości różnych rodzajów cementów. Również zmniejszanie się wytrzymałości betonu wykonanego z II Jest to najbardziej powszechnie stosowany cement: blisko 90% wszystkich cementów stosowanych w W. Brytanii (ok. 17 min t rocznie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cement portlandzki zwykły (rodzaj I) nadaje się doskonale do konstrukcji betonowych, jeżeli nie są one narażone na działanie siarczanów zawartych w gruncie lub w wodzie gruntowej. Wymagania techniczne dla tego cementu zawiera norma BS 12: 1958 2). Wymagania co do składu chemicznego podają, że współczynnik nasycenia wapnem nie może być większy niż 1,02 i nie mniejszy niż 0,66. Współczynnik ten określony jest jako gdzie symbole podane w nawiasach o- znaczają procentową zawartość wagową danych składników występujących w cemencie (uprawnienia budowlane).
Znaczenie uniknięcia nietrwałego cementu
Górna granica tego wskaźnika jest tak ustalona, że ilość wapna nie jest na tyle duża, aby spowodowała występowanie wolnego wapna w temperaturze klinkieryzacji w równowadze z tworzącą się cieczą. Nietrwałość cementu spowodowana przez wolne wapno była omówiona w poprzednim rozdziale i jest sprawdzana za pomocą próby Le Chateliera. Znaczenie uniknięcia nietrwałego cementu jest tak duże, że w Anglii uważa się za pożądaną kontrolę zawartości składników cementu. Jednak norma ASTM i większość europejskich wymagań technicznych dla cementu nie podają granic zawartości wapna (program egzamin ustny).
Dalsze wymagania normy BS 12: 1958 dotyczące składu chemicznego dla cementu portlandzkiego zwykłego określają, aby zawartość magnezji nie przekraczała 4,0%, a stosunek Al203/Fe203 był nie mniejszy niż 0,66. Ponadto nierozpuszczalne pozostałości nie powinny przekraczać 1,5%, a straty przy prażeniu są ograniczone do 3% w klimacie umiarkowanym i 4% w krajach tropikalnych. Określona jest również maksymalna zawartość gipsu (opinie o programie).
W miarę upływu lat nastąpiły pewne zmiany we właściwościach cementu portlandzkiego zwykłego. Obecnie produkowane cementy mają np. wyższą zawartość C3S i większą miałkość niż 40 lat temu, lecz od wielu lat nie ma wyraźnej zmiany w jakości cementu. Cementy mają więc ostatnio wyższą wytrzymałość 28-dniową, lecz przyrost wytrzymałości po 28 dniach aż do 10 lat jest taki sam i wynosi ok. 20 MN/m2 dla betonu przechowywanego stale w wodzie przy stosunku wodno-cementowym ok. 0,53. Cement ten jest bardzo podobny do cementu portlandzkiego zwykłego i objęty jest również przez normę BS12: 1958. Cement portlandzki szybkotwardniejący (rodzaj III), jak sama nazwa wskazuje, wykazuje szybki przyrost wytrzymałości i dlatego powinien być określony poprawnie jako cement o wysokiej wczesnej wytrzymałości (segregator aktów prawnych).
Prędkości twardnienia nie należy mylić z prędkością wiązania; w rzeczywistości obydwa cementy mają podobne czasy wiązania. Wytrzymałość cementu po 3 dniach jest tego samego rzędu, co wytrzymałość 7-dniowa zwykłego cementu portlandzkiego, przy tym samym stosunku wodno-cementowym. Przewidywane prędkości twardnienia określają minimalne wytrzymałości podane w BS 12: 1958 (promocja 3 w 1). Zwiększona prędkość przyrostu wytrzymałości cementu szybkotwardniejącego uzyskiwana jest przez wyższą zawartość CgS i przez drobniejszy przemiał klinkieru cementowego. Norma BS 12: 1958 zaleca minimalną miałkość 325 m2/kg, lecz z reguły występują wyższe miałkości.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32