Blog

Roboty ziemne zdjęcie nr 2
09.11.2022

Prefabrykaty

W artykule znajdziesz:

Roboty ziemne zdjęcie nr 3
Prefabrykaty

Budowy, które produkują na miejscu prefabrykaty, powinny ponadto prowadzić graficznie ewidencję i kontrolę postępu robót przy wykonaniu elementów budowlanych na poligonie lub w wytwórni. Przykład wykresu dla kontroli postępu robót montażu budynku wielkopływowego. Wykres ten przejrzyście ilustruje wykonanie planu montażu w poszczególnych dniach oraz narastająco od początku miesiąca. Z przedstawionego dla przykładu wykresu wyraźnie widać, że przekroczenie zadań dziennych montażu w ostatnich dniach czerwca umożliwiło szybkie wyrównanie opóźnień powstałych w dniu 1 lipca (program uprawnienia budowlane na komputer).

Systematyczne prowadzenie tego rodzaju wykresów umieszczonych na tablicy w biurze kierownictwa ułatwia pracę kierownikowi budowy, umożliwiając mu szybkie zorientowanie się w codziennym postępie robót na budowie i podejmowanie we właściwym czasie potrzebnych decyzji w przypadku zaistnienia opóźnień. Niezależnie od systematycznej kontroli postępu robót w poszczególnych dniach i tygodniach celowe jest prowadzenie stałej obserwacji przebiegu oddawania do użytku realizowanych obiektów w poszczególnych miesiącach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Górna część tablicy przedstawia wyciąg z harmonogramu, w którym podane są planowane i faktyczne terminy przekazywania obiektów. Wykonywanie zadań miesięcznych w zestawieniu z planowanymi uwidocznione jest w dolnej części tablicy, przy czym podane na dole ilości izb narastająco planowane i wykonane od początku roku do końca każdego miesiąca dają wyraźny obraz realizacji zadań izbowych. Jak widać na wykresie, zadania izbowe na koniec czerwca zostały w pełni wykonane (uprawnienia budowlane). Dane o wykonaniu zadań w następnym miesiącu powinny być naniesione na wykres natychmiast po zakończeniu miesiąca.

Przebieg realizacji planu produkcji prefabrykatów w wytwórni w poszczególnych dniach i narastająco od początku miesiąca. Na zawieszonym na tablicy zestawieniu planowanej produkcji elementów, w którym podane jest ile prefabrykatów każdego rodzaju należy w miesiącu oraz każdego dnia oddzielnie wyprodukować, przesuwa się codziennie po ukończeniu robót pionowy sznurek (czarna linia na rysunku) napięty wzdłuż rubryki odnoszącej się do danego dnia roboczego (program egzamin ustny).

Plan produkcji prefabrykatów

Liczby górne z lewej strony sznurka oznaczają, ile każdego rodzaju prefabrykatów należy w tym dniu wyprodukować, a liczby dolne podają wielkość produkcji prefabrykatów narastająco od początku miesiąca. Na tymże zestawieniu nanosi się, naciągając kolorowy sznurek na odpowiednio ustawionych bolcach (pluskiewkach), faktyczne wykonanie planu produkcji prefabrykatów (na rysunku podwójna linia łamana) za ubiegły dzień i narastająco od początku miesiąca (opinie o programie).

W ten sposób graficznie przedstawiony na tablicy stan wykonania zaplanowanej produkcji elementów na dany dzień ułatwia pracę kierownikowi wytwórni prefabrykatów oraz dyspozytorowi i wskazuje w sposób jednoznaczny i przejrzysty, jakie i ile elementów należy każdego dnia produkować (segregator aktów prawnych).

Stała codzienna kontrola stanu zatrudnienia na budowie i porównywanie liczby ewidencyjnej robotników z liczbą planowaną oraz systematyczne badanie i analizowanie przyczyn nieobecności jest podstawowym obowiązkiem kierownika budowy. Przeprowadzenie analizy staje się bardzo łatwe, jeżeli potrzebne do tego dane zostały ujęte graficznie. Rzut oka na wykres stanu zatrudnienia daje kierownikowi budowy pełny obraz stanu załogi na budowie.

Stwierdzenie faktu, że ewidencyjny stan zatrudnienia jest dużo niższy od planowanego i że stan ten nie ulega poprawie, jest sygnałem alarmowym dla kierownika budowy do podjęcia starań o zwiększenie stanu załogi i o zmniejszenie do minimum nieobecności. Z wykresu widać, że bardzo duża nieobecność na budowie miała miejsce w okresie między 17 a 22 (promocja 3 w 1). Jedynie ożywiona działalność komisji dyscyplinarnej budowy, odcinka robót lub rejonu budowlanego, jak również osobiste zaangażowanie się i interwencja kierownika budowy może ten stan rzeczy poprawić. Kształtowanie się zatrudnienia w poszczególnych miesiącach roku. Liczby ilustrują w procentach faktyczny stan zatrudnienia w stosunku do planowanego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Roboty ziemne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Roboty ziemne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Roboty ziemne zdjęcie nr 8 Roboty ziemne zdjęcie nr 9 Roboty ziemne zdjęcie nr 10
Roboty ziemne zdjęcie nr 11
Roboty ziemne zdjęcie nr 12 Roboty ziemne zdjęcie nr 13 Roboty ziemne zdjęcie nr 14
Roboty ziemne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Roboty ziemne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Roboty ziemne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami