Blog
Prefabrykaty i półfabrykaty elementów zbrojarskich
W artykule znajdziesz:
Prefabrykaty i półfabrykaty elementów zbrojarskich
Prefabrykaty i półfabrykaty elementów zbrojarskich konstrukcji monolitycznych: siatki zbrojeniowe płyt i ścian, szkielety zbrojeniowe podciągów i słupów, a także strzemiona i wiązki pojedynczych prętów, wytwarza się obecnie najczęściej w nowoczesnych zakładach, gdzie na zautomatyzowanych stanowiskach pręty są kształtowane (gięte) zgodnie z rysunkami dokumentacji projektowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Systemy deskowań dostarczane są przez firmy specjalistyczne na budowy w paletach według szczegółowych zamówień kierownictwa budowy. Są one wykonane z lekkich trwałych materiałów; elementy nośne systemów wytwarza się ze stopów aluminiowych, natomiast poszycie ze sklejek i płyt z tworzywa sztucznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W ostatnich latach wraz. z postępem technologicznym w realizacji robót monolitycznych nastąpił wyraźny postęp także w organizacji tych robót. Mimo że poszczególne procesy technologiczne robót monolitycznych narażone są na oddziaływania zmiennych warunków klimatycznych, realizację całości robót betonowych, dzięki zastosowaniu odpowiednich metod planowania i technik zarządzania, można zorganizować w sposób sprawny.
Podczas realizacji obiektów w technologii monolitycznej rozmiary frontu robót, na którym odbywają się kolejne postępujące po sobie procesy (montaż deskowania, montaż zbrojenia, betonowanie i dojrzewanie betonu) są małe, ograniczone do pojedynczej działki (uprawnienia budowlane). Obecnie procesy te wykonuje jedna brygada kompleksowa. W jej skład wchodzą montażyści deskowań, zbrojarze i betoniarze.
Proces deskowania konstrukcji ogranicza się do montażu systemu form deskowań dostarczonych przez producenta. Roboty zbrojarskie polegają na montażu szkieletów zbrojenia przetransportowanych z zakładu prefabrykacji. Proces układania mieszanki betonowej na pojedynczej działce, przy zastosowaniu pomp do transportu wewnętrznego mieszanki, ogranicza się najczęściej do kilku godzin. Duży wpływ na rytm pracy brygad ma czas, jaki upływa pomiędzy zakończeniem betonowania działki a rozpoczęciem jej rozdeskowania. W tradycyjnych deskowaniach proces dojrzewania betonu trwał od 10 do 12 dni (program egzamin ustny).
Nowoczesne systemy deskowań
Stosując nowoczesne systemy deskowań, o konstrukcji z głowicami opadowymi, przy sprzyjających warunkach klimatycznych, można przystąpić do rozdeskowania już po 2-3 dniach od zaformowania elementu. Place składowe na współczesnych budowach są ograniczone do niezbędnego minimum; dostarczanie materiałów, elementów deskowań, półfabrykatów zbrojeniowych odbywa się według systemu logistycznego Just-in-Time (opinie o programie).
Warunkiem, by beton użyty w konstrukcjach charakteryzował się wysokimi parametrami jakościowymi i ilościowymi, jest jego wykonanie zgodnie z wymaganiami norm i stosownych instrukcji. Profesor A. Neville na konferencji „Beton na progu nowego milenium”, która odbyła się w 1999 r. w Krakowie, powiedział: „beton jest materiałem znakomitym, ale suma różnych działań towarzyszących jest niewystarczająca. Jeśli nie zapewnimy wysokiej jakości wykonania wszystkich operacji technologicznych, takich jak: dozowanie składników, mieszanie, transport, układanie i pielęgnacja, to beton w teorii będzie idealny, ale w praktyce niedorobiony” (segregator aktów prawnych).
Autor podręcznika postawił sobie, między innymi, następujące cele: określenie zasad wykonywania procesów technologicznych występujących w robotach betonowych monolitycznych, wskazanie metod doboru maszyn i urządzeń do realizacji tych procesów, określenie wymaganego poziomu wykonawstwa procesów, w celu zbudowania konstrukcji charakteryzujących się zamierzoną wytrzymałością i trwałością.
System produkcyjny (jakim są roboty betonowe) stanowi celowo zaprojektowany i zorganizowany układ materialny, energetyczny i informacyjny, eksploatowany przez człowieka i służący do produkowania określonych produktów (wyrobów) w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32