Blog

Prefabrykaty okładzinowe
W artykule znajdziesz:

W budynkach wykonywanych w deskowaniach przestawnych przewidywano zastosowanie w ścianach szczytowych również elementów prefabrykowanych. Ściana szczytowa składała się z trzech warstw:
- nośnej warstwy wewnętrznej grubości 15 cm, z betonu monolitycznego,
- warstwy izolacji cieplnej ze styropianu grubości 3 cm,
- żelbetowego prefabrykatu warstwy zewnętrznej grubości 7 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Prefabrykaty okładzinowe miały wysokość równą wysokości kondygnacji i szerokość 64 cm (przy oknie ściany szczytowej) i 129 cm (pozostałe partie ściany). Przy realizacji pierwszych budynków prefabrykaty okładzinowe wykonywano wraz z warstwą izolacyjną ze styropianu. Z uwagi jednak na uszkodzenie styropianu w czasie transportu i składowania zrezygnowano z tego rozwiązania. W następnych realizacjach styropian mocowano do płyt bezpośrednio przed betonowaniem monolitycznej warstwy ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do połączenia prefabrykatów z wewnętrzną monolityczną warstwą ściany przewidziano pręty 0 8 mm przy spawane do zbrojenia głównego prefabrykatu. Właściwe ułożenie styropianu miały zapewnić pręty 0 3 mm
(szpilki), wystające z płyt okładzinowych. W praktyce okazało się, że przy betonowaniu ściany warstwa styropianu ulegała przesunięciom. W następnej wersji klejono styropian do prefabrykatów za pomocą lepiku (uprawnienia budowlane).
Sposób mocowania prefabrykatów elewacyjnych budził zastrzeżenia z uwagi na niebezpieczeństwo skorodowania po pewnym czasie prętów mocujących 0 8 mm. Zaprojektowano więc dodatkowe połączenie kotwami stalowymi z prętów 0 28 mm (program egzamin ustny).
Obrzeża płyt elewacyjnych
Obrzeża płyt elewacyjnych na płaszczyznach pionowych miały wycięcia
- wymiarach 0,5X1,0 cm w celu uszczelnienia Olkitem. W złączach poziomych przewidziano mały próg i uszczelnienie Olkitem.
W czasie eksploatacji okazało się, że ściany te przeciekają
- przemarzają. Po szczegółowym zbadaniu stanu technicznego ścian szczytowych stwierdzono, że występujące usterki są związane z błędami popełnionymi zarówno przy projektowaniu, jak i w czasie realizacji (opinie o programie).
Do pierwszej grupy zaliczyć można:
- wadliwie zaprojektowane złącza między prefabrykatami (nieodpowiedni kształt złącza, brak możliwości poprawnego uszczelnienia spoiny),
- niezadowalające umocowanie styropianu do prefabrykatów, co nie zabezpieczało przed przesuwaniem styropianu podczas betonowania.
Do drugiej grupy zaliczyć można:
- brak styropianu w pewnych fragmentach ścian,
- odwrócenie części prefabrykatów przy montażu, co dodatkowo pogorszyło szczelność złączy poziomych,
- zastosowanie drewnianych kołków dystansowych (luzy utworzone w części monolitycznej ściany wokół tych kołków po ich wyschnięciu ułatwiały penetrację wody przeciekającej przez złącze).
Przemarzanie występowało wskutek braku styropianu w pewnych fragmentach ścian (segregator aktów prawnych).
Przecieki ścian związane były z nieszczelnością złączy poziomych i pionowych. Obrzeża prefabrykatów zaprojektowano nieprawidłowo, mianowicie w złączu poziomym brakowało odpowiednio ukształtowanego progu, a w złączu pionowym kanału dekompresji. Gdyby szczelność tych złączy miała być zapewniona przez uszczelnienie złączy kitem, istotną rolę
odgrywałyby tolerancje wymiarów prefabrykatów oraz tolerancje montażu, wiążące się z koniecznością zapewnienia w praktyce odpowiedniej szerokości spoin (promocja 3 w 1). Fakt, że w projekcie sprawy te nie zostały uwzględnione, wpłynął na to, że szerokość spoin w rzeczywistości była najczęściej zbyt mała, aby można było uszczelnić je kitem, bez dodatkowego rozkuwania spoin. Woda, która przedostawała się przez złącza prefabrykatów elewacyjnych, przenikała do wnętrza ściany i przechodziła zwykle przez monolityczną część ściany w sąsiedztwie drewnianych kołków dystansowych. Po wyschnięciu kołków woda przedostawała się wtedy przez utworzone wokół nich szczeliny.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32