Blog

Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 2
24.08.2022

Prekambryjskie skały krystaliczne

W artykule znajdziesz:

Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 3
Prekambryjskie skały krystaliczne

Najstarsze skały kontynentu występują w obrębie krystalicznych tarcz kanadyjskiej i grenlandzkiej. Są to przede wszystkim skały metamorficzne: łupki krystaliczne, gnejsy, kwarcyty intrudowane granitami. W pn.-zach. Kanadzie odkryto najstarsze znane skały skorupy ziemskiej - tzw. gnejsy Acasuę datowane na 4 mld lat. Znaleziono w nich odłamki komatydów i amfibolitów, stanowiące być może fragmenty pierwotnej skorupy oceanicznej Ziemi. Z kolei w metamorficznych skałach tarczy grenlandzkiej natrafiono na najstarsze znane ślady życia organicznego, liczące 3,8 mld lat  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Prekambryjskie skały krystaliczne i metamorficzne, występujące na powierzchni w obrębie tarcz, na pozostałych częściach platformy amerykańsko-grenlandzkiej przykryte są skałami osadowymi i odsłaniają się tylko w głębokie h rozcięciach dolinnych, m.in. na odizolowanej części płyty centralnej tworzącej wyżynę Kolorado. Skały prekambryjskie występują też jako trzony krystaliczne pasm górskich we wsch. części Kordylierów i w Appalachach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Poza tarczami, na obszarze platformy amerykańsko-grenlandzkiej na prekambryjskim fundamencie występuje miąższa (1000-3000 m) sekwencja poziomo zalegających skat osadowych, m.in. zlepieńców, piaskowe ów, łupków, wapieni. Tworzyły się one, począwszy od kambru, przez całą erę paleozoiczną i część mezozoicznej aż po jurę, a w niektórych miejscach po kredę. W obrębie niektórych warstw występują bogate złoża węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego (uprawnienia budowlane).

Skały osadowe, pochodząc e z ery paleozoicznej, występują na powierzchni w bezpośrednim obrzeżeniu tarczy kanadyjskiej: w Basenie Mackenzie, na Nizinach Wewnętrznych i zach. przedpolu Appalachów oraz Archipelagu Arktycznym, a także na Nizinie Południowohudsońskiej - w miejscu centralnego (program egzamin ustny).

Kordyliery

Znaczne przestrzenie kontynentu zajmują również najmłodsze skały osadowe, powstając e od schyłku mezozoiku do chwili obecnej. Są to przede wszystkim osady morskie, gł. piaskowce i wapienie, powstające na obszarze szelfu, które dziś, dzięki stopniowemu podnoszeniu się kontynentu, tworzą ląd. Największy taki obszar występuje wokół Zatoki Meksykańskiej, gdzie warstwa osadów owej formacji osiąga miejscami 10 km miąższości. W ukształtowaniu pionowym kontynentu zaznacza się wyraźnie południkowy układ gł. jednostek morfostruk- turalnych. W kierunku z zach. na wsch. są to: Kordyliery - młode góry fałdowe orogenezy alpejskiej, Wielkie Równiny i Niziny Wewnętrzne położone w obrębie paleozoicznych skał osadowych i prekambryjskiego podłoża tarczy kanadyjskiej, pas starych gór i wyżyn orogenezy kaledońskiej i waryscyjskiej oraz pas nizin nadbrzeżnych. Każdą z jednostek morfostru- kturalnych można podzielić na 2 części o odmiennym typie genetycznym rzeźby: północną - objętą zlodowaceniami plejstoceńskimi, i południową - leżącą poza ich zasięgiem (opinie o programie).

Obszary współcześnie zlodowacone to wnętrze Grenlandii oraz fragmenty Wyspy Ellesmere’a, wyspy Devon i Ziemi Baffina w Archipelagu Arktycznym. Wyspy rozdzielone są zapadliskami tektonicznymi zajętymi przez cieśniny i zatoki, z których część powstała też w obniżeniach między progami denudacyjnymi. Wybrzeża Grenlandii i innych wysp cechują się rzeźbą polodowcową, w większości wysokogórską, z typem wybrzeży fiordowych i skjerowych. Nizinne obszary wysp i pas wybrzeży kontynentu wokół Zatoki Hudsona zajmują płaskie, wynurzone obszary zbudowane z czwartorzędowych osadów akumulacji morskiej (segregator aktów prawnych).

W części kontynentalnej wysokogórska rzeźba polodowcową występuje gł. w Kordylierach, gdzie istnieją również duże lodowce piedmontowe w górach Alaska, Wrangla i Św. Eliasza. Utwory akumulacji lodowcowej i utwory rzeczne wyścielają dna zapadliskowych kotlin śródgórskich. Na obszarach rzeźby po- lodowcowej występują wybrzeża fiordowe, a u wylotu dolin rzecznych - deltowe. Do innych charakterystycznych cech rzeźby omawianej części Kordylierów należą stożki czynnych i niedawno wygasłych wulkanów tworzące wyspy Aleucty, a występujące też w Górach Wrangla, Alaska, Kaskadowych i Sierra Nevada (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 8 Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 9 Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 10
Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 11
Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 12 Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 13 Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 14
Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metody technologiczne układania podłóg zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami